Data publikacji: 27.05.2025

280 mln euro na pomoc Austrii, Czechom, Polsce, Słowacji, Bośni i Hercegowinie oraz Mołdawii w odbudowie po powodziach

.


Komisja Europejska zaproponowała dziś przeznaczenie 280 mln euro z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) na wsparcie odbudowy popowodziowej w Austrii, Czechach, Polsce, Słowacji, Bośni i Hercegowinie oraz Mołdawii.
 
Inicjatywa ta została podjęta w odpowiedzi na poważne powodzie, które dotknęły te kraje we wrześniu i październiku 2024 r. Proponowana pomoc finansowa jest rozdzielana w następujący sposób: 42,8 mln euro dla Austrii, 114 mln euro dla Czech, 76 mln euro dla Polski, 2,1 mln euro dla Słowacji, 45,7 mln euro dla Bośni i Hercegowiny oraz 195 200 euro dla Mołdawii.
 
Jako główny unijny instrument pomocy po klęsce żywiołowej FSUE będzie finansował różne aspekty odbudowy po klęskach żywiołowych, w tym naprawę uszkodzonej infrastruktury, ochronę ludności dotkniętej klęską, np. tymczasowe zakwaterowanie, oraz poprawę infrastruktury zapobiegawczej. Będzie również wspierać ochronę obiektów dziedzictwa kulturowego i działania związane z sprzątaniem.
 
Powodzie w Europie Środkowej w 2024 r., przyspieszone przez burzę Borys, przyniosły bezprecedensowe opady deszczu, które doprowadziły do rozległych powodzi, począwszy od Austrii i Czech we wrześniu, a następnie rozszerzyły się na Polskę i inne regiony Europy Środkowej. Na początku października nastąpiły gwałtowne powodzie i osunięcia ziemi w środkowej Bośni i Hercegowinie, które spowodowały znaczne szkody i straty.
 
W szczytowym momencie kryzysu UE przedłużyła dodatkową pomoc za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności na wniosek Czech i Polski. Podczas wizyty na zniszczonych obszarach we wrześniu 2024 r. przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen potwierdziła niezachwiane wsparcie UE dla dotkniętych społeczności.
 
Kolejne kroki
 
Dzisiejszy wniosek wymaga zatwierdzenia zarówno przez Parlament Europejski, jak i Radę, po czym Komisja sfinalizuje niezbędne decyzje wykonawcze w celu uwolnienia pomocy finansowej w jednej transzy.
 
 
Kontekst
 
Fundusz Solidarności UE jest kluczowym instrumentem wspierania odbudowy po klęskach żywiołowych zarówno w państwach członkowskich, jak i w krajach kandydujących. Od czasu jego utworzenia w 2022 r. rozdysponował on ponad 9,6 mld euro w odpowiedzi na 137 klęsk żywiołowych, 117 klęsk żywiołowych i 20 stanów zagrożenia zdrowia w 24 państwach członkowskich (plus Zjednoczone Królestwo) i 4 krajach przystępujących. Operacje nadzwyczajne i operacje odbudowy prowadzone przez państwa członkowskie mogą być finansowane z mocą wsteczną z FSUE od dnia wystąpienia klęski lub katastrofy.
 
Biorąc pod uwagę zwiększoną częstotliwość i dotkliwość klęsk żywiołowych w połączeniu z ograniczonymi zasobami FSUE, niedawno przyjęte przepisy RESTORE umożliwiają państwom członkowskim uzupełnienie pomocy z FSUE funduszami polityki spójności.
 
 
Więcej informacji
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.