Data publikacji: 27.08.2013
Chcesz aby instytucje publiczne wydawały mniej i robiły więcej? Daje się zauważyć presje opinii publicznej do zmniejszenia wydatków i poprawy jakości usług. Wyzwania są szczególnie trudne w sektorze wymiaru sprawiedliwości i służby zdrowia, ponieważ zapotrzebowanie na ich usługi rośnie znacznie szybciej niż obecne ograniczone zasoby są w stanie je zaspokoić.
Jest tylko jedno możliwe rozwiązanie takich problemów, a mianowicie, aby znacznie zwiększyć wydajność pracy, czyli dostarczać lepszą wartość z obecnych zasobów. Jak można to zrobić? Problem ten zostanie przedyskutowany przez przedstawicieli niektórych z najbardziej skutecznych organizacji na całym świecie, na międzynarodowej konferencji efektywności sektora publicznego w Wilnie w dniach 24-25 października br. To jest kluczowe dla dzisiejszej Europy, aby skoncentrować się na tworzeniu korzystnych warunków dla wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększenie konkurencyjności oraz efektywności sektora publicznego jest jednym z najważniejszych czynników w poszukiwaniu dobrobytu w Europie.
Wyzwania w sektorze sądownictwa
Każdy sąd stoi przed dylematem: liczba spraw rośnie z roku na rok, co powoduje większe obciążenie pracą sędziów. To negatywnie wpływa na jakość orzeczeń. Aby to poprawić zmniejszają obciążenia pracą sędziów.
Rozwiązanie jest trudne do znalezienia ze względu na bardzo rygorystyczne zasady postępowania w sądach i brak administracyjnej elastyczności. Ponadto sędziowie działają autonomicznie: nikt nie może powiedzieć im, co rozpatrywać i kiedy - to sądownictwo nie menedżerowie. I w końcu, w około 50 procentach przypadków (rozważając sprawę jako projekt), sędziowie działają przeciwko niej, tzn. służy jako przeszkoda dla zamknięcia jej.
Jeśli są opóźnienia, rosnącemu stosowi przypadków w przyszłości towarzyszyć będzie wzrost nieufności i niezadowolenia z sektora sądownictwa wśród ogółu społeczeństwa. Prelegenci konferencji będą rozmawiać o sprawach istotnych dla państw członkowskich UE, a mianowi-cie o skróceniu długości rozpraw sądowych, zwiększeniu liczby rozpatrywanych spraw, po-prawieniu jakości orzeczeń oraz zwiększeniu zaufania wśród ogółu społeczeństwa.
Wyzwania w systemie opieki zdrowotnej
Odkrycia naukowe, które powodują przełom w leczniczego, skutkują ciągłym wzrostem kosz-tów leczenia. Jest obecnie możliwe, aby leczyć coraz większą liczbę pacjentów, ale jest to bardzo kosztowne. Zapotrzebowanie na pomoc medyczną stale rośnie i finansowanie bu-dżetu państwa nie jest w stanie go dogonić. W wyniku tego, zakłady opieki zdrowotnej są zmuszone do ograniczenia kosztów dla leczenia i operacji.
System opieki zdrowotnej (instytucji) zawiera wiele skomplikowanych czynności, do prawi-dłowego funkcjonowania, które zależy od pomyślnej synchronizacji różnych specjalistów i zasobów, oraz mechanizmów reagowania na nieprzewidziane zdarzenia, które potencjalnie mogą zakłócić funkcjonowanie całego systemu.
Większość zakładów opieki zdrowotnej w obliczu podstawowego dylematu. Z jednej strony, od lekarzy oczekuje się wszelkiej możliwej pomocy dla pacjentów, tj. zapewnienia leczenia, nie biorąc pod uwagę kosztów. Z drugiej strony, lekarze mają udzielać pomocy wszystkim pacjentom, bez wyjątku. Z ograniczonymi zasobami finansowymi, są zmuszeni do podejmowania decyzji, które mogą mieć wpływ na życie.
Ze względu na zwiększone możliwości medycyny i bardziej skuteczne metody diagnostyczne, zakłady opieki zdrowotnej są odwiedzane przez coraz większą liczbę pacjentów. Powoduje to dłuższe kolejki, zwiększenie czasu oczekiwania i długości leczenia, więcej pacjentów powracających do ponownego leczenia, a opinia publiczna oczekuje, że usługi medyczne nadal będą się poprawić.
Czołowym brytyjskim szpitalom udało się rozwiązać te problemy za pomocą współczesnych metod zarządzania, takich jak Lean, TOC i Six Sigma. To przyczyniło się do zwiększenia liczby pacjentów leczonych z powodzeniem, zmniejszenia długość leczenia i zwiększenia przychodów szpitali. A wszystko to zostało osiągnięte bez dodatkowych inwestycji w personel i bez zwiększenia nakładu pracy lekarzy.
Konferencja przedstawi rozwiązania w zakresie zarządzania, które przyniosły niesamowite wyniki w szpitalach w Wielkiej Brytanii, Holandii, USA, Izraelu i innych krajach.
Wyzwania w zakresie świadczenia usług publicznych
Jeśli rządy chcą tworzyć dobrobyt dla wszystkich, sektor publiczny musi przede wszystkim zapewnić to czego ludzie wymagają od niego, a mianowicie konkretnych wyników. Jednakże podatki pobierane w większości krajów są niewystarczające do sfinansowania rosnących potrzeb społeczeństwa. Rządy stawiają czoła presji , aby zwiększyć swoje możliwości i dostarczyć lepszych wartości, czyli wydać mniej i zrobić więcej.
Zwykle oczekuje się aby usługi publiczne były dostarczane szybciej, miały lepszą jakość, by kolejki były krótsze i miały lepszą wartość pochodzącą z mniejszych funduszów.
Konferencja przedstawi historie przypadku publicznych instytucji, które osiągnęły wymierne rezultaty i światowej sławy sukces. Instytucjom tym udało się zmniejszyć kolejki w szpitalach, zwiększyć szybkość sądzenia w przypadku sądów i wydawania pozwoleń, zmniejszenie liczby przedsięwzięć, które nie dostarczają wartości, zaoszczędzenie milionów pieniędzy podatników, itp.
Drugi dzień konferencji będzie obejmować warsztaty organizowane przez praktykantów, którzy prowadzili projekty mające na celu lepsze funkcjonowanie instytucji publicznych na całym świecie, projekty te osiągnęły wymierne wyniki.
Wybitni prelegenci
Prezenterzy m.in. Kristen Cox i Greg Gardner, szefowie jednej z najbardziej efektywnych instytucji publicznych w USA; Pieter E. Buwalda i Gijs Andrea, szefowie najbardziej funkcjonalnego szpitala w Niderlandach i Shimeon Pass, jedną z osób, która zrealizowała się jedną z najbardziej skutecznych reform sądownictwa w Izraelu. Prezentacje zostanie także przedstawiona przez Ken Miller, który jest jednym z najlepiej sprzedających się autorów piszących o amerykańskim sektorze publicznym, a Alex Klarman, specjalista zarządzania projektem, który pomógł Wrocławiowi zapobiec fiasku, ze względu na znacznie opóźnione przygotowania do Euro 2012. Dr Alan Barnard, jeden z wiodących ekspertów TOC na świe-cie, przybędzie aż z Republiki Południowej Afryki .
Prezentacje będą również przedstawione przez przedstawicieli litewskiego sektora publicznego, którzy zrealizowali niektóre z najbardziej udanych projektów poprawy działania sektora publicznego w naszym kraju, w ostatnich latach.
Impreza organizowana jest przez TOCICO, amerykańską organizację pozarządową, która zrzesza specjalistów nowoczesnych metod zarządzania z całego świata. Od 2003 TOCICO zorganizowała ponad 20 międzynarodowych konferencjach w USA, Indiach, Japonii, Korei Południowej i Europie.
W pierwszej litewskiej konferencji dot. Efektywności Sektora Publicznego, która została zorganizowana w Wilnie we wrześniu ubiegłego roku, brało udział ponad 700 uczestników.
Źródło:
http://www.eu2013.lt/en/news/features/public-sector-efficiency-how-to-spend-less-and-do-more