Data publikacji: 15.01.2013
Krynica-Zdrój, Ustroń i Białka Tatrzańska - właśnie te zimowe kurorty znalazły się na trasie zimowej akcji informacyjno - edukacyjnej Komisji Europejskiej w Polsce - "EuroFerie 2013".
Postanowiliśmy po raz pierwszy, zimą, korzystając z ferii, informować pod stokami o założeniach Europejskiego Roku Obywateli i o tym, w jaki sposób Unia Europejska walczy z kryzysem ekonomicznym w Europie. Będą ciekawe publikacje, konkursy dla dzieci i dorosłych i mnóstwo dobrej zabawy. Zaczynamy już 18 stycznia w Krynicy-Zdroju (stacja narciarska Jaworzyna Krynicka). Do zobaczenia!
Krynica-Zdrój, Ustroń i Białka Tatrzańska - właśnie tam będą się odbywać imprezy w ramach zimowej akcji informacyjno - edukacyjnej Komisji Europejskiej w Polsce - "EuroFerie 2013".
Do udziału w imprezie zapraszają: Bartosz Zadura - koordynator projektu oraz Ewa Modzelewska i Jacek Alicki, którzy będą na miejscu imprezy.
W każdym z tych miejsc ustawimy duży, elegancki, sferyczny namiot, w którym znajdzie się stoisko informacyjne z ciekawymi publikacjami dla dzieci i dorosłych. Na miejscu będą dyżurować pracownicy Komisji Europejskiej, którzy chętnie odpowiedzą na pytania osób zainteresowanych.
Najważniejsze tematy to sprawy związane z Europejskim Rokiem Obywateli 2013 oraz z kryzysem ekonomicznym w Europie.
Świadomość tego, jakie prawa przysługują nam jako obywatelom UE, ma zasadnicze znaczenie dla wykorzystywania możliwości, jakie oferuje Unia – jak na przykład możliwość zamieszkiwania i pracy gdziekolwiek na terytorium UE. Wiele osób zbyt mało wie o swoich prawach, by móc swobodnie z nich korzystać.
Z badania przeprowadzonego w 2010 r. wynika, że zaledwie 43 proc. osób wie, co oznacza pojęcie „obywatel Unii Europejskiej”, a prawie połowa twierdzi, że „nie są wystarczająco poinformowani o swoich prawach”.
Europejski Rok Obywateli przypada w 20.rocznicę wprowadzenia obywatelstwa UE, wraz z wejściem w życie Traktatu z Maastricht w 1993 r. Już w maju tego roku, Komisja Europejska ogłosi ważne sprawozdanie na temat obywatelstwa UE. Będzie ono zawierać kolejne planowane inicjatywy UE, mające na celu usunięcie istniejących wciąż przeszkód, utrudniających obywatelom UE pełne korzystanie ze swoich praw.
Zobacz także: Mamy prawo wiedzieć
Skuteczna walka z kryzysem, ożywienie wzrostu gospodarczego i umożliwienie osobom bezrobotnym jak najszybszy powrót do pracy - to najważniejsze plany Komisji Europejskiej na 2013 rok. Oprócz propozycji przedstawionych już wcześniej, w 2013 r. i na początku 2014 r. zgłoszonych zostanie około 50 nowych inicjatyw. Najważniejszy priorytet pozostaje ten sam – zaradzić skutkom kryzysu gospodarczego i skierować UE na drogę zrównoważonego wzrostu - o tym także będziemy informować podczas zimowej akcji.