Data publikacji: 30.06.2016
Komisja Europejska i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) uruchomiły system poręczeń na kwotę 121 mln euro, którego celem jest zapewnienie małym i średnim firmom działającym w sektorze kultury i sektorze kreatywnym wsparcia za pośrednictwem instytucji finansowych.
Inicjatywa ta może uruchomić w ciągu najbliższych sześciu lat kredyty bankowe na kwotę ponad 600 mln euro.
W ramach zainaugurowanego systemu EFI będzie mógł udzielać wybranym pośrednikom finansowym bezpłatnych poręczeń i kontrgwarancji, aby umożliwić im uruchomienie na większą skalę akcji kredytowej na rzecz przedsiębiorców z sektora kultury i sektora kreatywnego. Banki handlowe/detaliczne, banki rozwoju i inni pośrednicy finansowi korzystający z poręczeń opiewających na kwotę 121 mln euro udzielą wsparcia ponad dziesięciu tysiącom MŚP działającym w wielu obszarach, takich jak sektor audiowizualny (w tym sektor filmowy, telewizyjny, gier wideo, animacji i multimediów), festiwale, muzyka, literatura, architektura, archiwa, biblioteki i muzea, rzemiosło artystyczne, dziedzictwo kulturowe, wzornictwo, sztuki sceniczne, działalność wydawnicza, radio i sztuki wizualne.
Tym instrumentem finansowym, utworzonym w ramach programu „Kreatywna Europa” – głównego programu UE przeznaczonego dla sektora kultury i sektora kreatywnego, zarządzać będzie EFI w imieniu Komisji Europejskiej. Europejskie MŚP powinny móc z niego skorzystać już pod koniec bieżącego roku.
Günther H. Oettinger, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, z zadowoleniem przyjął tę inicjatywę: - Twórcze umysły i przedsiębiorstwa muszą eksperymentować i podejmować ryzyko, aby prosperować dla dobra naszego społeczeństwa i naszej gospodarki. Pomagamy im w uzyskaniu kredytów bankowych, które w innych okolicznościach nie byłyby dla nich dostępne.
Zastępca dyrektora generalnego EFI Roger Havenith powiedział: - Komisja Europejska traktuje priorytetowo pomaganie przedsiębiorstwom w zwiększaniu skali ich działalności i uzyskiwaniu dostępu do rozwiązań z zakresu finansowania rynkowego. Zapewnienie podmiotom finansującym ochrony przed ryzykiem kredytowym i możliwości budowy potencjału stanowią dwa niezbędne elementy działań na rzecz wspierania MŚP w sektorze kultury i sektorze kreatywnym. Adresowany do tych sektorów system poręczeń, który dziś zatwierdzamy, pomoże MŚP z wielu branż, w tym m.in. z branży filmowej, festiwalowej, muzycznej czy też muzealnej, rozpocząć działalność i ją rozwijać.
Sektor kultury i sektor kreatywny zapewniają ponad 7 mln miejsc pracy w UE i generują 4,2 proc. unijnego PKB (źródło). Dostęp do finansowania w tych sektorach może być utrudniony, głównie ze względu na niematerialny charakter istniejących aktywów i zabezpieczenia, ograniczoną wielkość rynku, niepewność popytu i brak specjalistycznej wiedzy po stronie pośredników finansowych, która pozwoliłaby im dostosować proponowane rozwiązania do specyfiki tych sektorów.
Nowy system poręczeń dla sektora kultury i sektora kreatywnego obejmuje działania związane z budowaniem potencjału pośredników finansowych, dające im specjalistyczną wiedzę na temat kluczowych aspektów tych sektorów (np. specyficznych modeli biznesowych oraz oceny ryzyka kredytowego w tych sektorach). Budowaniem potencjału zajmą się wyspecjalizowani dostawcy usług (np. firma konsultingowa dysponująca wiedzą z zakresu funkcjonowania sektora kultury i sektora kreatywnego) wybrani przez EFI w drodze otwartego zaproszenia do składania ofert. Szkolenia te będą nieodpłatne dla pośredników finansowych.
W najbliższych dniach EFI opublikuje zaproszenie do wyrażenia zainteresowania: zgłoszenia będą mogły dokonać uprawnione instytucje finansowe (banki, instytucje poręczeniowe, fundusze itp.). Po starannym postępowaniu kwalifikacyjnym EFI dokona wyboru pośredników finansowych, którzy będą wówczas mogli udostępnić nowe środki finansowe MŚP z docelowych sektorów. Pośrednicy finansowi będą zobowiązani do przekazania szczegółowych informacji na temat produktów finansowych, które zaoferują MŚP, oraz do składania sprawozdań na temat wykorzystania tych produktów.
Inicjatywa wpisuje się w ciąg działań Komisji, mających na celu wspieranie inwestycji i inteligentniejsze wykorzystanie nowych i istniejących zasobów finansowych, co jest celem planu inwestycyjnego dla Europy. Przedsięwzięcie to stanowi również uzupełnienie prac prowadzonych w ramach strategii jednolitego rynku cyfrowego z myślą o stworzeniu odpowiednich warunków dla sektora kultury i sektora kreatywnego, a zwłaszcza mniejszych przedsiębiorstw, tak aby mogły się one rozwijać w erze cyfrowej.
EFI
Głównym zadaniem Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) jest wspieranie mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) poprzez pomaganie im w uzyskaniu dostępu do finansowania. W ramach EFI mobilizowany jest kapitał wysokiego ryzyka i kapitał wzrostu, a ponadto opracowywane są gwarancje i instrumenty mikrofinansowe, które są ukierunkowane na ten segment rynku. Wykonując to zadanie, EFI wspiera realizację celów UE na rzecz innowacji, badań i rozwoju, przedsiębiorczości, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
System poręczeń dla sektora kultury i sektora kreatywnego i program „Kreatywna Europa”
Utworzony w ramach komponentu międzysektorowego programu „Kreatywna Europa” nowy instrument finansowy jest pierwszym instrumentem o tak szerokim zakresie skierowanym do sektora kultury i sektora kreatywnego. Realizuje on te same cele, jakie przyświecają ukierunkowanemu na MŚP komponentowi Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który stanowi siłę napędową planu inwestycyjnego dla Europy: pobudzanie akcji kredytowej na rzecz MŚP, aby pomóc im w zwiększaniu skali ich działalności.
Program „Kreatywna Europa” to 7-letni program (2014–2020) stworzony z myślą o wsparciu podmiotów działających w sektorze kreatywnym i sektorze kultury. Program ten dysponuje budżetem w wysokości 1,46 mld euro na cały okres swojego funkcjonowania. Składa się on z programu „MEDIA” zapewniającego pomoc w rozwoju i dystrybucji europejskich utworów audiowizualnych, programu „Kultura”, który wspiera inicjatywy sektora kultury promujące na przykład współpracę transgraniczną oraz tłumaczenia dzieł literackich, oraz komponentu międzysektorowego. Celem programu „Kreatywna Europa” jest promowanie różnorodności kulturowej, wspieranie rozpowszechniania europejskiej kultury i kreatywności oraz wzmacnianie konkurencyjności sektora kultury i sektora kreatywnego.
Dodatkowe informacje