Data publikacji: 17.12.2020
Komisja z zadowoleniem przyjęła porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i państwa członkowskie UE w sprawie nowego programu „Kreatywna Europa” (na lata 2021–2027). Zakończyły się właśnie negocjacje trójstronne, a teraz nowe przepisy muszą zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę.
Europejska komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Mariya Gabriel powiedziała: Z dużym zadowoleniem przyjmuję porozumienie polityczne w sprawie nowego programu „Kreatywna Europa”. Ma on kluczowe znaczenie dla promowania różnorodności kulturowej w Europie, a także dla konkurencyjności sektora kultury i sektora kreatywnego. Program został tak zmodernizowany, aby lepiej przygotować te sektory do aktualnych wyzwań, spowodowanych m.in. pandemią.
Komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton stwierdził: Kultura i twórczy ekosystem nadal są poważnie dotknięte obecnym kryzysem. Dzisiejsze porozumienie jest ważnym sygnałem dla wszystkich europejskich partnerów medialnych, małych i dużych, oraz wszystkich naszych twórców, w czasach, gdy potrzebują oni naszego wsparcia bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. „Kreatywna Europa” jest niezwykle ważnym narzędziem dla dalszej cyfryzacji i umiędzynarodowienia tych kluczowych sektorów. Wzmocni ona również odporność naszego przemysłu medialnego i audiowizualnego oraz wolność i pluralizm mediów w całej Unii Europejskiej.
Program „Kreatywna Europa” jest sztandarowym instrumentem wspierającym sektor kultury i sektor kreatywny; jest też jedynym instrumentem opracowanym przez UE z myślą o wspieraniu tych dwóch sektorów.
Dzięki specjalnemu budżetowi w wysokości ponad 2,4 mld euro, na którą to kwotę składa się 1,8 mld euro w cenach bieżących i dodatkowa kwota 0,6 mld euro w cenach z 2018 r., nowy program będzie nadal promować różnorodność kulturową i językową, dziedzictwo kulturowe i konkurencyjność oraz umożliwi organizacjom i specjalistom z sektora kultury i sektora kreatywnego współtworzenie i współpracę ponad granicami, a także docieranie do szerszej publiczności, poruszanie bieżących kwestii społecznych i wspieranie wschodzących artystów. Komponent MEDIA będzie nadal wspierał projekty o wymiarze europejskim i międzynarodowym. Będzie ponadto pielęgnował talenty i wspierał wykorzystanie nowych technologii w celu zwiększenia konkurencyjności sektora.
Po raz pierwszy sektor mediów informacyjnych będzie wspierany za pośrednictwem różnych działań promujących umiejętność korzystania z mediów, pluralizm i wolność mediów w ramach komponentu międzysektorowego.
Dalsze kroki
Wdrożenie nowego programu zaplanowano na początek 2021 r. Będzie on realizowany do 2027 r.
10 listopada 2020 r. Parlament Europejski, państwa członkowskie UE zebrane w Radzie oraz Komisja osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie następnego długoterminowego budżetu UE oraz instrumentu Next Generation EU. Kolejnym krokiem będzie pilne przyjęcie pakietu WRF oraz ratyfikacja decyzji w sprawie zasobów własnych.
Długoterminowy budżet UE, po jego przyjęciu, w połączeniu z inicjatywą Next Generation EU – która jest instrumentem tymczasowym służącym stymulowaniu odbudowy Europy – będą stanowić największy w historii pakiet środków stymulacyjnych, jaki kiedykolwiek finansowano z budżetu UE. Ich łączna wartość wynosząca 1,8 bln euro* posłuży odbudowie Europy po pandemii COVID-19. Będzie to Europa bardziej ekologiczna, cyfrowa i odporna.