Data publikacji: 08.05.2025
Kultura buduje wspólnotę i sprzyja integracji Europejczyków. Nowy Eurobarometr pokazuje silne poparcie obywateli dla wymiany kulturalnej, wolności artystycznej i większej roli UE w ochronie dziedzictwa.
Kultura daje obywatelom poczucie wspólnoty i integracji. Według nowego badania Eurobarometr opublikowanego przez Komisję Europejską obywatele zdecydowanie popierają wymianę kulturalną, wolność artystyczną i sprawiedliwe warunki pracy artystów. Apelują również o wzmocnienie roli UE w ochronie dziedzictwa i reagowaniu na wpływ nowych technologii.
Kultura, nasze życie i nasza historia
87 % respondentów zgadza się, że kultura i wymiana kulturalna powinny zajmować bardzo ważne miejsce w UE, tak aby obywatele czuli się bardziej europejscy. 86% uważa, że dziedzictwo kulturowe jest ważne dla Europy, co potwierdza, że kultura jest ceniona nie tylko w obecnym życiu, ale także w przeszłości. Podobny odsetek respondentów twierdzi, że kultura i sztuka są ważne dla dobrobytu i rozwoju gospodarczego.
Wolność artystyczna jest ceniona, ale percepcje są różne
Wolność artystyczna pozostaje filarem demokratycznych społeczeństw, a 88% Europejczyków stwierdziło, że ma dla nich znaczenie. 77% uważa, że artyści mogą swobodnie wyrażać swoje pomysły i opinie bez obawy o cenzurę lub odwet ze strony rządu. Postrzeganie wolności artystycznej różni się jednak w poszczególnych państwach członkowskich.
Prawie połowa Europejczyków angażuje się w działalność artystyczną
49% respondentów wskazało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy uczestniczyło w działaniach artystycznych. Jest to znaczny wzrost w porównaniu z 2013 r., kiedy liczba ta wyniosła 37 %.
Obywatele wyrażają zaniepokojenie wpływem sztucznej inteligencji na wynagrodzenia artystów
Jednocześnie 73 % ankietowanych Europejczyków obawia się, że rozwój generatywnej sztucznej inteligencji może mieć wpływ na zatrudnienie lub zarobki artystów. Mniej niż połowa Europejczyków (48 proc.) stwierdziła, że potrafi odróżnić dzieło sztuki oparte na sztucznej inteligencji od dzieła stworzonego przez człowieka. W szerszym ujęciu kwestia godziwego wynagrodzenia pozostaje kwestią problematyczną: tylko 51% respondentów uważa, że artyści w ich kraju zasadniczo otrzymują sprawiedliwe i odpowiednie wynagrodzenie za swoją pracę.
Opinia publiczna popiera silniejszą rolę UE w kulturze
Europejczycy uważają również, że ich kraj i UE powinny ściślej współpracować w kwestiach polityki kulturalnej, przy czym najważniejsze priorytety to:
- uczynienie sztuki bardziej dostępną;
- ochrona obiektów dziedzictwa kulturowego podczas wojen, klęsk żywiołowych lub zmiany klimatu;
- zapewnienie artystom i pracownikom sektora kultury godziwego wynagrodzenia i dobrych warunków pracy.
Kontekst
Wyniki dzisiejszego specjalnego badania Eurobarometr pomogą przygotować „Kulturalny kompas dla Europy”, przyszłe ramy strategiczne Komisji dotyczące polityki kulturalnej UE, które mają zostać opracowane jeszcze w 2025 r. Ponadto zaproszenie do zgłaszania uwag na temat „Kulturalnego kompasu” jest obecnie otwarte do 13 maja.
Badanie zostało przeprowadzone w okresie od lutego do kwietnia 2025 r. i zgromadziło odpowiedzi od ponad 26 300 obywateli UE. Pełne, szczegółowe sprawozdanie oraz arkusze informacyjne dotyczące każdego z 27 państw członkowskich UE zostały dziś opublikowane na stronie internetowej Eurobarometru.
Więcej informacji