Data publikacji: 31.03.2025

Młodzi i optymistyczni - badania Eurobarometru

.


Sprawozdanie UE na temat młodzieży potwierdza zaangażowanie Komisji Europejskiej na rzecz zapewnienia każdemu młodemu człowiekowi możliwości rozwoju - od edukacji i zatrudnienia po zdrowie psychiczne i włączenie cyfrowe.
Wraz z publikacją sprawozdania UE na temat młodzieży z 2024 r. i najnowszego badania Eurobarometru na temat poglądów młodych ludzi Komisja rozpoczyna nową debatę internetową na temat platformy zaangażowania obywatelskiego. Debata opiera się na dialogach na temat polityki młodzieżowej, które odbyły się w ciągu pierwszych 100 dni Komisji, dzięki czemu najważniejsze tematy poruszane przez młodych ludzi stały się przedmiotem otwartej, ogólnounijnej dyskusji.

Z nowego badania Eurobarometru wynika, że 61 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Sześciu na dziesięciu (60 proc.) uważa również, że UE ma pozytywny wpływ na społeczeństwo. Młodzi ludzie postrzegają jako główne atuty UE swobodę życia, studiowania i pracy w innym kraju UE (32 proc.), silne relacje i solidarność między państwami członkowskimi (28 proc.) oraz zaangażowanie UE na rzecz demokracji i podstawowych wartości (25 proc.).
 
Młodzi ludzie są przyszłością Europy i ich głos musi zostać usłyszany. Ta nowa debata online daje im platformę do dzielenia się pomysłami i kształtowania polityki UE. Najnowsze badanie Eurobarometru pokazuje ich nadzieje dla UE, ale także ich obawy. Chcą działań w zakresie bezpieczeństwa, zatrudnienia, mieszkalnictwa, zdrowia psychicznego i silniejszych demokracji. Będziemy nadal pracować nad realizacją ich priorytetów i dawać każdemu młodemu Europejczykowi szansę na zbudowanie lepszej przyszłości - Roxana Mînzatu, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw praw socjalnych, umiejętności, pracy wysokiej jakości oraz do spraw gotowości

Młodzi ludzie są siłą napędową przyszłości Europy. Wyniki badania Eurobarometr pokazują, co jest ważne dla młodych ludzi, a uruchomienie platformy zaangażowania obywatelskiego pozwoli nam nadal angażować się i słuchać ich głosów oraz cennego wkładu. Opublikowane sprawozdanie UE na temat młodzieży potwierdza zaangażowanie Komisji Europejskiej na rzecz zapewnienia każdemu młodemu człowiekowi możliwości rozwoju. Od edukacji i zatrudnienia po zdrowie psychiczne i włączenie cyfrowe, podejmujemy zdecydowane kroki, aby wzmocnić pozycję młodych Europejczyków i stworzyć bardziej inkluzywną, odporną, zrównoważoną i konkurencyjną Europę - Glenn Micallef, komisarz do spraw sprawiedliwości międzypokoleniowej, młodzieży, kultury i sportu

Równolegle Komisja opublikowała również sprawozdanie UE na temat młodzieży z 2024 r., w którym przedstawiono przegląd życia młodych ludzi w UE oraz postępy poczynione w ramach strategii UE na rzecz młodzieży na lata 2019–2027. W sprawozdaniu potwierdzono zobowiązanie Komisji do zapewnienia, by głosy młodych ludzi pozostały kluczowe dla kształtowania polityki UE. Sprawozdanie zawiera wskazówki dotyczące dalszych działań w dziedzinie młodzieży w celu promowania zaangażowania i zwiększenia możliwości dla młodych ludzi.

Nowa debata online zachęca młodych Europejczyków do kształtowania polityki UE
Dzisiejsza nowa debata online na platformie zaangażowania obywatelskiego umożliwi większej liczbie osób w każdym wieku korzystanie z wymian w ramach dialogów dotyczących polityki młodzieżowej. Dialogi na temat polityki młodzieżowej, zainicjowane jako coroczna inicjatywa, zachęcają młodych ludzi do wyrażania poglądów na temat inicjatyw politycznych UE poprzez kontakty z komisarzami oraz do włączania poglądów młodzieży do programu politycznego UE. Dzięki przeniesieniu tej ważnej debaty do internetu więcej młodych ludzi będzie mogło wnieść swój wkład.
 
Eurobarometr pokazuje optymizm młodzieży, ale obawy się utrzymują
Według nowych danych Eurobarometru respondenci za najpilniejsze obawy dotyczące przyszłości uznają koszty utrzymania (41 proc.) oraz pokój i stabilność na świecie (30 proc.), przy czym 31 proc. młodych Europejczyków uważa, że bezpieczeństwo i obrona powinny być najwyższym priorytetem UE. 38 proc. uważa również, że UE powinna więcej inwestować w przystępne cenowo mieszkania i wsparcie związane z kosztami utrzymania.
Podczas gdy prawie dwie trzecie (65 proc.) młodych Europejczyków jest zadowolonych ze sposobu funkcjonowania demokracji w UE, ponad jedna trzecia (34 proc.) z nich postrzega fałszywe i wprowadzające w błąd informacje jako największe zagrożenie dla demokracji. 67 proc. młodych Europejczyków byłoby zainteresowanych uczestnictwem w dialogu z innymi młodymi Europejczykami i przedstawicielami UE w sprawach będących przedmiotem zainteresowania dla przyszłości UE.
Badanie Eurobarometru wykazało również znaczenie platform internetowych jako kluczowego źródła informacji dla młodzieży, przy czym platformy mediów społecznościowych (42 proc.) są najczęściej wykorzystywanymi źródłami informacji wśród młodych Europejczyków.
 
Sprawozdanie na temat młodzieży z 2024 r. przedstawia wsparcie UE dla młodych ludzi w obliczu bieżących wyzwań
Sprawozdanie potwierdza wyniki badania Eurobarometru, podkreślając, że prawie 60 proc. młodych Europejczyków pozytywnie postrzega UE, a ponad 70 proc. młodych Europejczyków głosuje.
W sprawozdaniu przedstawiono wyzwania stojące przed młodymi Europejczykami, a jednocześnie podkreślono zmieniające się polityki UE mające na celu poprawę życia młodych ludzi. Bezrobocie wśród młodzieży pozostaje problemem na poziomie 10  proc. i chociaż poziom wykształcenia poprawia się, 30  proc. 15-latków w UE ma trudności z podstawową matematyką, a 28  proc. nie posiada umiejętności cyfrowych. Zdrowie psychiczne jest również coraz większym wyzwaniem, a prawie 50 proc. młodych ludzi zgłaszało trudności emocjonalne lub psychospołeczne w ciągu ostatniego roku.

W sprawozdaniu podkreślono inicjatywy wspierające zaangażowanie obywatelskie, jakość i równość w edukacji i uczeniu się przez całe życie, rozwój umiejętności na rzecz lepszego zatrudnienia oraz promowanie wsparcia psychospołecznego i zdrowego stylu życia.
W ramach kolejnego kroku w stosunku do sprawozdania UE na temat młodzieży Komisja będzie nadal angażować młodych ludzi i zainteresowane strony w latach 2025–2026 w kształtowanie kolejnej strategii UE na rzecz młodzieży po 2027 r.
 
Kontekst
Badanie Flash Eurobarometr 556 przeprowadzono w dniach 11–20 lutego 2025 r. we wszystkich 27 państwach członkowskich. Przeprowadzono wywiady online z 25 933 młodymi obywatelami UE w wieku 16–30 lat.

W ramach wytycznych politycznych przedstawionych przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen Komisja zwiększa zaangażowanie młodzieży poprzez szereg inicjatyw. Przewodnicząca Młodzieżowa Rada Doradcza będzie stanowić platformę umożliwiającą młodym ludziom wnoszenie bezpośredniego wkładu w kształtowanie polityki UE. Przeprowadzona przez Komisję ocena wpływu polityki UE na młodzież zagwarantuje, że będzie ona uwzględniać jej wpływ na młodych ludzi.
Rozwija się unijny dialog młodzieżowy – największa platforma uczestnictwa młodzieży na szczeblu UE. W ciągu ostatnich pięciu lat wzięło w nich udział 130 tys. młodych ludzi. Unijna Grupa Zainteresowanych Stron z Sektora Młodzieży będzie ułatwiać zorganizowany dialog między organizacjami młodzieżowymi, naukowcami i decydentami politycznymi. W dniach 27–28 marca w Brukseli odbędzie się pierwsze posiedzenie unijnej Grupy Interesariuszy z Młodzieży z udziałem komisarza Micallefa.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.