Data publikacji: 23.01.2025
.
Parlament Europejski
Biuro w Polsce
komunikat prasowy
23-01-2025
Posłowie potępiają wykorzystywanie przez Rosję dezinformacji do uzasadnienia wojny w Ukrainie
- Parlament odrzuca historyczne twierdzenia Rosji o Ukrainie jako uzasadnienie nielegalnej wojny
- Sankcje wobec rosyjskich mediów szerzących dezinformację muszą zostać rozszerzone
- Posłowie zaniepokojeni decyzją niektórych mediów społecznościowych o złagodzeniu zasad weryfikacji faktów
W rezolucji przyjętej w czwartek, posłowie potępiają systematyczne fałszowanie przez rosyjski reżim argumentów historycznych w celu uzasadnienia nielegalnej wojny przeciwko Ukrainie.
Tekst przyjęty przez Parlament odrzuca historyczne roszczenia rosyjskiego reżimu mające na celu podważenie historii i tożsamości narodowej Ukrainy jako daremne próby usprawiedliwienia trwającej nielegalnej wojny. Parlament wskazuje również na niepowodzenie Rosji w ustaleniu odpowiedzialności za zbrodnie sowieckie, a także za uniemożliwienie prowadzenia badań historycznych i organizowania publicznych debat na ten temat, twierdząc, że takie praktyki przyczyniły się do zdolności moskiewskiego reżimu do ożywienia imperialistycznej polityki i instrumentalizacji historii do swoich przestępczych celów.
UE musi zintensyfikować walkę z rosyjską dezinformacją
Parlament wzywa UE i jej państwa członkowskie do zwiększenia i lepszej koordynacji wysiłków na rzecz szybkiego i rygorystycznego przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji oraz zagranicznej manipulacji i ingerencji w informacje. Jest to niezbędne, aby chronić integralność procesów demokratycznych i wzmocnić odporność europejskich społeczeństw. Posłowie wskazują na potrzebę aktywnego promowania umiejętności korzystania z mediów oraz wspierania wysokiej jakości mediów i profesjonalnego dziennikarstwa, a także badań nad nowymi hybrydowymi technologiami wywierania wpływu.
Rezolucja wzywa również UE do rozszerzenia sankcji wobec rosyjskich mediów prowadzących kampanie dezinformacyjne wspierające wojnę Rosji przeciwko Ukrainie. Wzywa kraje UE do dokładnego wdrożenia tych sankcji i przeznaczenia wystarczających zasobów na skuteczne przeciwdziałanie tego typu wojnie hybrydowej. Posłowie chcą również, aby UE zwiększyła swoje wsparcie dla rosyjskich mediów poza Rosją, aby wprowadzać różnorodność głosów do rosyjskojęzycznych mediów.
Posłowie głęboko zaniepokojeni złagodzeniem zasad weryfikacji faktów przez niektóre z mediów społecznościowych
Parlament jest głęboko zaniepokojony niedawnymi zapowiedziami firm z branży mediów społecznościowych o złagodzeniu przez nie zasad dotyczących sprawdzania faktów i moderacji, ponieważ umożliwi to dalsze rozprzestrzenianie się rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej na całym świecie. Posłowie chcą, aby Komisja Europejska i państwa członkowskie UE ściśle egzekwowały akt o usługach cyfrowych w odpowiedzi na te zapowiedzi ze strony Meta oraz X, jako ważny element walki z rosyjską dezinformacją.
Rezolucja została przyjęta 480 głosami do 58, przy 48 wstrzymujących się.
Pełna treść rezolucji będzie dostępna tutaj (23.01.2025). Jeśli chcesz wiedzieć, jak głosowali poszczególni posłowie, kliknij tutaj.