Data publikacji: 28.11.2024
.
Parlament wzywa do nowych wyborów w Gruzji
- Wybory parlamentarne w Gruzji muszą zostać powtórzone pod międzynarodowym nadzorem
- Parlament wzywa do nałożenia sankcji UE na premiera Gruzji i wysokich rangą urzędników
- Polityka realizowana przez rząd Gruzji jest niezgodna z perspektywami integracji euroatlantyckiej kraju
Z powodu znacznych nieprawidłowości europosłowie odrzucają wynik ostatnich wyborów parlamentarnych w Gruzji i wzywają do ich powtórzenia w ciągu roku.
W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą wybory parlamentarne z 26 października w Gruzji, kraju kandydującym do UE, za to, że nie były ani wolne, ani uczciwe, co stanowi kolejny przejaw ciągłego demokratycznego upadku kraju, „za który w pełni odpowiada rządząca partia Gruzińskie Marzenie”. Europosłowie potępiają liczne i poważne naruszenia wyborcze, w tym udokumentowane przypadki zastraszania wyborców, manipulacji głosami, ingerencji w pracę obserwatorów wyborów i mediów oraz zgłaszane manipulacje z udziałem elektronicznych maszyn do głosowania. Wyniki głosowania ogłoszone przez Centralną Komisję Wyborczą kraju „nie są wiarygodnym odzwierciedleniem woli narodu gruzińskiego” – dodają. Parlament odrzuca w związku z tym jakiekolwiek uznanie wyborów parlamentarnych, co powinna zrobić również społeczność międzynarodowa, a posłowie do PE chcą, aby wybory zostały powtórzone w ciągu roku pod ścisłym międzynarodowym nadzorem i przez niezależną administrację wyborczą.
UE musi nałożyć sankcje i ograniczyć formalne kontakty z rządem gruzińskim
Popierając apele o niezależne międzynarodowe dochodzenie w sprawie zarzutów manipulacji wyborczych, Parlament chce, aby UE i jej państwa członkowskie nałożyły sankcje na urzędników i przywódców politycznych w Gruzji, którzy są odpowiedzialni za regres demokratyczny, naruszenia prawa wyborczego i standardów oraz niewłaściwe wykorzystanie instytucji państwowych. Należą do nich premier Irakli Kobakhidze, burmistrz Tbilisi i sekretarz generalny rządzącej partii Gruzińskie Marzenie Kakha Kaladze, przewodniczący parlamentu gruzińskiego Shalva Papuashvili oraz były premier i oligarcha Bidzina Ivanishvili. Posłowie do PE wzywają również UE do znaczącego ograniczenia formalnych kontaktów na szczeblu UE z rządem i parlamentem Gruzji, jednocześnie wyraźnie stwierdzając, że w wyniku niedawno przyjętych antydemokratycznych przepisów, w tym „ustawy o przejrzystości i wpływach zagranicznych”, proces integracji Gruzji z UE został już skutecznie zawieszony.
Polityka rządu Gruzji niezgodna z integracją euroatlantycką
Parlament stanowczo potępia również systematyczną ingerencję Rosji w procesy demokratyczne Gruzji, poprzez dezinformację, taką jak spisek „Global War Party”, który twierdzi, że opozycja kraju rzekomo wciągnęłaby kraj w wojnę z Rosją na rozkaz Zachodu. Posłowie do PE ostrzegają władze Gruzji, że wszelkie próby zakazu legalnie ustanowionych partii politycznych jeszcze bardziej oddalają kraj od UE i uniemożliwiają wszelkie działania w kierunku przystąpienia do UE. Twierdzą również, że polityka wdrażana przez Gruzińskie Marzenie jest niezgodna z integracją euroatlantycką Gruzji.
Posłowie do PE debatowali nad wynikami ostatnich wyborów parlamentarnych w Gruzji z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Margaritisem Schinasem podczas sesji plenarnej w dniach 13–14 listopada. Obejrzyj debatę tutaj. Rezolucja została przyjęta 444 głosami za, 72 przeciw i 82 wstrzymującymi się.