Data publikacji: 09.04.2025
Komisja wyznacza kurs dla przywództwa Europy w dziedzinie sztucznej inteligencji dzięki ambitnemu Planowi Działania na rzecz Kontynentu Sztucznej Inteligencji
Celem Planu Działań na rzecz Kontynentu Sztucznej Inteligencji, ogłoszonego dzisiaj, jest uczynienie Europy światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Jak zapowiedziała przewodnicząca Ursula von der Leyen podczas Szczytu Działań na rzecz AI w lutym 2025 roku w Paryżu, ta ambitna inicjatywa ma na celu przekształcenie silnych, tradycyjnych gałęzi przemysłu oraz wyjątkowego zaplecza talentów Europy w potężne siły napędowe innowacji i przyspieszenia rozwoju AI.
Wyścig o światowe przywództwo w dziedzinie AI wciąż trwa. Od najnowocześniejszych modeli bazowych po wyspecjalizowane zastosowania AI – europejski krajobraz AI jest dynamiczny, napędzany badaniami naukowymi, nowymi technologiami oraz rozwijającym się ekosystemem startupów i firm typu scale-up. Plan Działań na rzecz Kontynentu AI wzmocni zdolności innowacyjne UE w obszarze sztucznej inteligencji dzięki działaniom i politykom opartym na pięciu kluczowych filarach:
1. Budowa dużej skali infrastruktury danych i obliczeń AI
Komisja wzmocni europejską infrastrukturę AI i superkomputerów poprzez sieć Fabryk AI. 13 z tych fabryk jest już wdrażanych w pobliżu światowej klasy europejskich superkomputerów. Będą one wspierać europejskie startupy AI, przemysł i naukowców w opracowywaniu modeli i aplikacji AI.
Zgodnie z zapowiedziami zawartymi w Kompasie Konkurencyjności, UE pomoże również w stworzeniu Gigafabryk AI – dużych obiektów wyposażonych w ok. 100 000 nowoczesnych chipów AI, czyli czterokrotnie więcej niż obecne fabryki AI. Gigafabryki te zintegrują ogromną moc obliczeniową i centra danych do trenowania i opracowywania złożonych modeli AI na niespotykaną dotąd skalę. Będą one prowadzić rozwój zaawansowanych modeli AI oraz zapewniać strategiczną autonomię UE w kluczowych sektorach przemysłu i nauki, wymagając jednocześnie inwestycji publicznych i prywatnych. Dziś opublikowano zaproszenie do zgłaszania zainteresowania dla zainteresowanych konsorcjów.
Inwestycje prywatne w Gigafabryki będą dodatkowo wspierane poprzez program InvestAI, który zmobilizuje inwestycje o wartości 20 miliardów euro na utworzenie do pięciu Gigafabryk AI w całej Unii.
Aby pobudzić inwestycje sektora prywatnego w moce obliczeniowe w chmurze i centra danych, Komisja zaproponuje również Akt o Rozwoju Chmury i AI. Celem będzie co najmniej potrojenie pojemności centrów danych w UE w ciągu najbliższych 5–7 lat, z priorytetem dla wysoko zrównoważonych rozwiązań.
2. Zwiększenie dostępu do dużych i wysokiej jakości zbiorów danych
Wzmacnianie innowacji w AI wymaga również dostępu do dużych ilości danych wysokiej jakości. Kluczowym elementem Planu Działań jest stworzenie Laboratoriów Danych, które w Fabrykach AI będą gromadzić i porządkować duże zbiory danych pochodzących z różnych źródeł. W 2025 roku zostanie uruchomiona kompleksowa Strategia Unii Danych, której celem będzie stworzenie prawdziwego wewnętrznego rynku danych, zdolnego do skalowania rozwiązań AI.
3. Rozwój algorytmów i wspieranie wdrażania AI w strategicznych sektorach UE
Pomimo potencjału AI, tylko 13,5% firm w UE wdrożyło rozwiązania AI. Aby opracować dopasowane rozwiązania, zwiększyć ich zastosowanie w przemyśle oraz pełne wdrożenie w strategicznych sektorach publicznych i prywatnych UE, Komisja w najbliższych miesiącach uruchomi Strategię Zastosuj AI (Apply AI). Europejska infrastruktura innowacyjna AI, w tym szczególnie Fabryki AI oraz Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych (EDIHs), odegrają istotną rolę w realizacji tej strategii.
4. Wzmacnianie kompetencji i talentów w AI
Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na specjalistów AI, Komisja ułatwi międzynarodową rekrutację wysoko wykwalifikowanych ekspertów i naukowców AI poprzez inicjatywy takie jak Talent Pool, akcja Marie Skłodowska-Curie "MSCA Choose Europe" oraz programy stypendialne w ramach powstającej Akademii Umiejętności AI. Działania te będą również wspierać legalne ścieżki migracji dla wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza UE w sektorze AI oraz przyciągać z powrotem najlepszych europejskich ekspertów. Komisja opracuje także programy edukacyjne i szkoleniowe dotyczące AI i generatywnej AI w kluczowych sektorach, przygotowując nowe pokolenie specjalistów i wspierając podnoszenie kwalifikacji pracowników.
5. Uproszczenia regulacyjne
Akt o AI (AI Act) zwiększa zaufanie obywateli do technologii i zapewnia inwestorom oraz przedsiębiorcom pewność prawną potrzebną do skalowania i wdrażania AI w całej Europie. Komisja uruchomi również Punkt Obsługi AI Act, który pomoże przedsiębiorstwom we wdrażaniu przepisów. Będzie to centralny punkt kontaktowy oraz centrum informacji i doradztwa w zakresie AI Act.
Kolejne kroki
Wraz z publikacją Planu Działań Komisja otwiera dziś dwie konsultacje publiczne, trwające do 4 czerwca 2025 roku, aby dalej kształtować inicjatywy Planu Działań na rzecz Kontynentu AI:
• Konsultacja publiczna zapraszająca wszystkie zainteresowane strony do wyrażenia opinii na temat Aktu o Rozwoju Chmury i AI
• Konsultacja publiczna dotycząca Strategii Apply AI, mająca na celu zidentyfikowanie priorytetów interesariuszy, barier we wdrażaniu AI oraz oceny proponowanych rozwiązań i podejść politycznych – w tym dodatkowych działań zapewniających sprawne i proste stosowanie przepisów AI Act
• Trzecia konsultacja publiczna dotycząca Strategii Unii Danych zostanie uruchomiona w maju.
Równolegle Komisja zorganizuje dialogi z przedstawicielami przemysłu i sektora publicznego, aby pomóc w kształtowaniu Strategii Apply AI. Dialogi te – wraz z konsultacjami publicznymi – mają na celu identyfikację przykładów niewykorzystanego potencjału w zakresie wdrażania AI w konkretnych sektorach, obecnego poziomu integracji AI z procesami biznesowymi i produkcyjnymi oraz szans na skalowanie tych rozwiązań w szerszej gospodarce.
Kontekst
1 sierpnia 2024 r. weszło w życie AI Act, a 4 lutego 2025 r. opublikowano wytyczne dotyczące zakazanych praktyk AI. 24 stycznia 2024 r. Komisja uruchomiła pakiet działań wspierających europejskie startupy i MŚP w rozwoju wiarygodnej AI. 9 lipca 2024 r. weszło w życie zmienione rozporządzenie EuroHPC JU, umożliwiające tworzenie Fabryk AI. 10 grudnia 2024 r. wybrano siedem konsorcjów do utworzenia Fabryk AI, a kolejne sześć – 12 marca 2025 r. Podczas Szczytu Działań AI w Paryżu 11 lutego 2025 r. przewodnicząca von der Leyen ogłosiła inicjatywę InvestAI, mającą na celu zmobilizowanie 200 miliardów euro inwestycji w AI w całej Europie.
Źródło: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_25_1013