Data publikacji: 01.12.2008

Przed konferencją klimatyczną w Poznaniu

europa3.jpgW trakcie konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w Poznaniu w dniach od 1 do 12 grudnia, Komisja Europejska i państwa członkowskie UE pragną nadać impet międzynarodowym negocjacjom dotyczącym nowego światowego traktatu klimatycznego i będą naciskać, aby dokonał się postęp w licznych kwestiach z nim związanych. Konferencja w Poznaniu stanowi ważny etap decyzyjny w międzynarodowych negocjacjach, rozpoczętych na Bali w grudniu ubiegłego roku, które mają doprowadzić do zawarcia nowego porozumienia pod koniec 2009 r. w Kopenhadze. Podczas konferencji, w rozmowach na wysokim szczeblu uczestniczyć będzie w dniach 11 -12 grudnia komisarz ds. środowiska Stavros Dimas. 


Komisarz Dimas stwierdził: ?Kryzys finansowy pokazał jak zgubne jest ignorowanie wyraźnych sygnałów ostrzegawczych. Nie możemy powtórzyć tego samego błędu w przypadku zmian klimatu, jeśli mamy zapobiec niebezpiecznym, a prawdopodobnie nawet katastrofalnym skutkom ekonomicznym i społecznym takich zmian w najbliższych dziesięcioleciach. Jeśli nawet jest zbyt wcześnie, aby spodziewać się przełomu, konferencja w Poznaniu musi spowodować przekształcenie wstępnych rozmów w prawdziwe negocjacje i wysłać wyraźny sygnał, że świat jest na drodze do zawarcia za rok w Kopenhadze ambitnego traktatu klimatycznego.

Kluczowe cele UE dotyczące nowego światowego porozumienia 

Przyszłe ramy, które obejmą okres po 2012 r., gdy cele w zakresie emisji ustalone w protokole z Kioto przestaną obowiązywać, wymagają zaangażowania w wymiarze światowym oraz całościowych i ambitnych rozwiązań w zakresie zmian klimatu  W ramach ?wspólnej wizji? kraje rozwinięte powinny drastycznie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych do 2020 r., pomagając równocześnie krajom rozwijającym się, poprzez wsparcie technologiczne i finansowe, aby szły drogą rozwoju charakteryzującą się niską emisją dwutlenku węgla i dostosowały się do skutków zmian klimatu, które są już nieuniknione.

UE jest przekonana, iż globalne ocieplenie nie może przekroczyć 2°C powyżej poziomu przedindustrialnego, gdyż istnieją poważne dowody naukowe potwierdzające, że ryzyko nieodwracalnych i prawdopodobnie katastrofalnych zmian w środowisku naturalnym jest zdecydowanie większe po przekroczeniu tego progu. Utrzymanie progu 2°C oznaczać będzie szczytowy poziom emisji do 2020 r., a następnie poziomy z 1990 r. będą musiały zostać ograniczone o połowę do 2050 r. Aby zatrzymać wzrost emisji, kraje rozwinięte będą musiały do 2020 r. zmniejszyć swoje zbiorowe emisje o 30% w stosunku do poziomów z 1990 r., natomiast kraje rozwijające się, szczególnie największe gospodarki wschodzące, powinny ograniczyć wzrost swoich emisji utrzymując je 15-30% poniżej poziomów przewidywanych na 2020 r.

Priorytety w Poznaniu

Konferencja w Poznaniu stanowi doskonałą okazję, aby podsumować dotychczasowe negocjacje, przyspieszyć je i dokonać postępu, a także ustalić solidne podstawy pod ostatni rok negocjacji.

UE naciskać będzie w następujących kwestiach:

  • porozumienie w sprawie precyzyjnego programu prac dotyczącego przebiegu negocjacji w 2009 r., obejmującego ewentualne nadzwyczajne spotkanie ministrów w połowie roku;
  • postęp, jeśli chodzi o przyjęcie szerokiej ?wspólnej wizji? dotyczącej współpracy, obejmującej także cele na 2020 r. i 2050 r.;
  • szczegółowa analiza jak można poprawić i umocnić protokół z Kioto; możliwe jest podjęcie i natychmiastowe wdrożenie decyzji w sprawie usprawnienia zarządzania mechanizmem czystego rozwoju, określonym w protokole, będącym ważnym kanałem finansowania i współpracy technologicznej na rzecz rozwoju opartego na niskiej emisji dwutlenku węgla w krajach rozwijających się.
  • stanowcza decyzja dotycząca sposobu jak najszybszego uruchomienia funduszu na rzecz dostosowania z Kioto dla krajów rozwijających, rozwiązując początkowe problemy.

Dyskusja na wysokim szczeblu dotyczyć będzie opracowania wspólnej wizji oraz sposobów finansowania przyszłego porozumienia. Odbędzie się ona w dniach 8-9 grudnia w trakcie międzynarodowego spotkania ministrów finansów w Warszawie.

Zważywszy, że cały świat zgadza się z tezą, iż nowy traktat będzie musiał zmierzyć się z problemem wycinania lasów tropikalnych ? działalności odpowiedzialnej za ponad 20% światowych emisji, Komisja Europejska będzie promować swoje najnowsze propozycje ograniczenia do 2020 r. o połowę wycinki lasów tropikalnych oraz wstrzymania procesu zmniejszania się obszarów leśnych na świecie do 2030 r. Komisja Europejska proponuje, między innymi, ustanowienie globalnego mechanizmu na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla spowodowanych wycinaniem lasów, aby pomóc krajom rozwijającym się (zob. IP/08/1543)

Pakiet klimatyczny i energetyczny UE

UE pokazała swoją wiodącą rolę poprzez zobowiązanie się do ograniczenia swoich emisji do 2020 r. o co najmniej 20% w stosunku do poziomów z roku 1990, oraz o 30%, jeśli kraje rozwinięte zobowiążą się do ograniczenia swoich emisji w podobnym zakresie w ramach nowego światowego porozumienia.

Pakiet klimatyczny i energetyczny zaproponowany przez Komisję w styczniu 2008 r. w istotny sposób pozwoli UE na realizację celów. Negocjacje w sprawie pakietu wchodzą w końcową fazę i znalazł się on w programie obrad spotkania Rady Europejskiej w dniach 11-12 grudnia ? zbiegając się z rozmowami na wysokim szczeblu w Poznaniu.

Ogólne informacje

Na konferencji spotkają się 192 strony Konwencji ramowej Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), w tym Stany Zjednoczone, oraz 183 strony protokołu z Kioto. Wspólnota Europejska i wszystkie państwa członkowskie UE są stroną zarówno konwencji jak i protokołu.

Delegacji UE przewodniczyć będzie ?trojka?, w skład której wchodzą francuski minister ekologii Jean-Louis Borloo, czeski minister środowiska Martin Bursik i komisarz Dimas.

Dodatkowe informacje:
http://ec.europa.eu/environment/climat/poznan_08.htm
MEMO/08/747

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.