Data publikacji: 21.05.2025

UE zadeklarowała 2,3 mld euro na pomoc humanitarną

.


Na zakończonym  w Brukseli Europejskim Forum Humanitarnym Komisja Europejska ogłosiła wstępne zobowiązanie humanitarne w wysokości ponad 2,3 mld euro na 2025 r. w celu zaradzenia pilnym globalnym kryzysom. Obejmują one skutki humanitarne rosyjskiej agresji na Ukrainę, sytuację humanitarną na całym Bliskim Wschodzie, w szczególności w Strefie Gazy, oraz eskalujący kryzys w Sudanie.
 
Forum odbyło się w kontekście rekordowych potrzeb humanitarnych spowodowanych trwającymi konfliktami zbrojnymi, klęskami żywiołowymi związanymi z klimatem i brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. Ponad 305 milionów ludzi na całym świecie potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej. W tym trudnym kontekście UE i jej państwa członkowskie na forum zobowiązały się do zwiększenia dyplomacji humanitarnej, wzmocnienia poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego i wspierania zintegrowanej reakcji na niestabilność.
 
UE jest obecnie wiodącym na świecie darczyńcą pomocy humanitarnej i kluczowym orędownikiem pryncypialnych działań humanitarnych.
 
Kluczowe zobowiązania
 
Forum potwierdziło niezachwiane zaangażowanie UE we wspieranie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne, i podkreśliło pilną potrzebę trwałego międzynarodowego zaangażowania humanitarnego. 
 
Jeśli chodzi o Strefę Gazy, uczestnicy podkreślili kluczowe znaczenie niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej. Przyznano oznaki ograniczonego wznowienia pomocy przez Izrael, ale potrzebna jest trwała dystrybucja pomocy ratującej życie na dużą skalę, w tym natychmiastowe przywrócenie podstawowych usług, takich jak energia elektryczna do odsalania wody.
 
Podkreślono również kryzys w Sudanie – obecnie największej na świecie sytuacji kryzysowej związanej z wysiedleniami – a uczestnicy wezwali do bardziej skutecznych i skoordynowanych reakcji w celu zaspokojenia rosnących potrzeb i zaradzenia regionalnym skutkom ubocznym trwającego konfliktu.
 
 
Kontekst
 
Forum zgromadziło uczestników z całej społeczności humanitarnej, w tym z państw członkowskich UE, partnerów międzynarodowych, społeczeństwa obywatelskiego i podmiotów lokalnych. Dyskusje strategiczne koncentrowały się na przestrzeganiu zasad humanitarnych, zapewnieniu dostępu do ludności dotkniętej kryzysem oraz zwiększeniu skuteczności i trwałości działań humanitarnych.
 
Sesje podkreślały znaczenie lokalnego przywództwa w niestabilnych kontekstach, wzmożone wysiłki na rzecz ochrony oraz potrzebę połączenia krótkoterminowej pomocy z długoterminową odbudową. W szybko zmieniającym się otoczeniu geopolitycznym Forum wspierało również inicjatywy reformatorskie pod przewodnictwem ONZ – takie jak „Reset humanitarny" i UN80 – mające na celu zapewnienie, aby system humanitarny pozostał elastyczny, inkluzywny i adekwatny do zakładanych celów.
 
Forum było również wyrazem odnowionego zobowiązania UE do zajęcia się podstawowymi przyczynami i skutkami niestabilności. Komisja Europejska ogłosiła plany opracowania do 2026 r. zintegrowanego podejścia do niestabilności, łączącego wysiłki humanitarne, rozwojowe i pokojowe w celu lepszego reagowania na potrzeby słabszych grup społecznych i wspierania długoterminowej odporności.
 
 
Więcej informacji
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.