array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "2890" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(27) "hebrydy-zewnetrzne-szkockie" }
Data publikacji: 08.09.2014
Machair
Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Piaszczysta ziemia porośnięta gęstym kobiercem kwiatów i ostrych traw, ukształtowana pod wpływem silnie wiejących wiatrów, będących charakterystycznymi dla tego obszaru. Piasek, tworzący porośnięte zielenią pagórki, pochodzi z kruszonych siłą Oceanu Atlantyckiego, skał. Jest na tyle bogaty w minerały, że przenoszony z wiatrem tworzy urodzajne łąki, zdobione różnokolorowymi storczykami. Machair ciągną się wzdłuż niemal wszystkich wysp. Najpiękniejsze z nich porastają bliźniacze wyspy North i South Uist, a także na opustoszałych wyspach Monach, gdzie można zobaczyć około 220 gatunków kwiatów.
Ptasi raj
Jezioro Druidibeg, znajdujące się na wyspie South Uist, ustanowiono rezerwatem przyrody, obejmującym machair, wydmy oraz laguny - przystań dla gęsi i łabędzi niemych. Należy wiedzieć, że turyści, choć mile widziani w rezerwacie, muszą do jego zwiedzania uzyskać przepustkę od strażnika. Na Hebrydach, oprócz wspomnianych ptaków, mieszkają jeszcze bekasy, czajki czy derkacze, a to zaledwie początek listy. Szacuje się, że na wyspach występuje około 310 gatunków ptaków. Turyści mogą je z łatwością obserwować z drogi.
Zwiedzanie
Na niektóre z wysp można dostać się promem, na inne - samolotem, aczkolwiek tych drugich jest znacznie mniej. Turbulencje, jakich doznają samoloty, dają turystom możliwość odczucia na własnej skórze trudności, z jakimi muszą mierzyć się ptaki w starciu z wodami Prądu Zatokowego. Do zwiedzania archipelagu przydatne okazują się samochody, które na części wysp (m. in. Stornoway na wyspie Lewis) można nawet wynająć.
Oprócz możliwości obcowania z naturą, Hebrydy Zewnętrzne oferują do zwiedzania wiele miejsc historycznych, wśród nich wymienić można stojące głazy w Callanish na wyspie Lewis, datowane na drugie tysiąclecie p.n.e.
Źródło: http://www.twojaeuropa.pl/4697/hebrydy-zewnetrzne-szkockie-uroczysko