array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "5884" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(20) "prawa-przez-caly-rok" }
Data publikacji: 13.08.2021
Twój pracodawca może Cię wysłać tymczasowo do pracy w innym kraju UE. W okresie delegowania będziesz mieć status „ pracownika delegowanego" i korzystać z tych samych podstawowych praw pracowniczych i warunków pracy co pracownicy w kraju przyjmującym.
Delegowanie może trwać dopóty, dopóki będzie to konieczne do zrealizowania konkretnego zadania. Po zakończeniu delegowania musisz wrócić do miejsca zatrudnienia w kraju UE, z którego Cię delegowano.
Warunki pracy
Będziesz podlegać warunkom zatrudnienia obowiązującym w kraju przyjmującym, jeżeli są one bardziej korzystne niż warunki obowiązujące w Twoim kraju pochodzenia. Te warunki zatrudnienia odnoszą się do:
Inne prawa
Jeżeli delegowano Cię do innego kraju UE:
Delegowanie długoterminowe
Jeżeli delegowano Cię na okres przekraczający 12 miesięcy (lub 18 miesięcy, pod warunkiem że Twój pracodawca złożył umotywowane powiadomienie w odpowiednim urzędzie Twojego kraju przyjmującego), zastosowanie mają wszystkie odnośne warunki zatrudnienia obowiązujące w kraju przyjmującym, z wyjątkiem tych, które dotyczą dodatkowych świadczeń emerytalnych i rozwiązywania umów.
Jeżeli delegowano Cię do innego kraju UE na dłuższy okres, być może wolisz, aby Twoja rodzina dołączyła do Ciebie. Członkowie Twojej rodziny mogą do Ciebie dołączyć na mocy praw przysługujących im jako obywatelom UE, ale nie w charakterze osób na Twoim utrzymaniu
Podatek dochodowy
Jeżeli delegowano Cię do pracy w innym kraju UE na krócej niż sześć miesięcy, nie powinien dotyczyć Cię obowiązek zapłaty podatku dochodowego w kraju przyjmującym. Jednak nie istnieją żadne przepisy UE określające, który kraj może opodatkować Twój dochód w czasie trwania delegowania. Może to być określone w krajowych przepisach podatkowych lub umowach podatkowych zawartych pomiędzy poszczególnymi krajami UE.
Zabezpieczenie społeczne podczas pracy za granicą
Jako pracownik delegowany będziesz nadal objęty/-a systemem zabezpieczenia społecznego swojego kraju pochodzenia. W tym celu Twój pracodawca musi złożyć wniosek o formularz PD A1Dokument PDF w zakładzie ubezpieczeń społecznych w Twoim kraju pochodzenia i poinformować właściwe organy kraju przyjmującego. Jeżeli okres delegowania trwa dłużej niż 2 lata, możesz:
Przed delegowaniem
Być może Twój pracodawca będzie również musiał wysłać do organów kraju przyjmującego zawiadomienie zawierające następujące dane:
Więcej informacji można znaleźć w unijnym Krótkim poradniku dotyczącym delegowania
Zobacz również Praktyczny poradnik dotyczący delegowania pracowników https://op.europa.eu/pl/publication-detail/-/publication/8ac7320a-170f-11ea-8c1f-01aa75ed71a1/language-pl