array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "5915" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(45) "europejski-tydzien-zrownowazonego-transportu-" } Europe Direct Poznań

Data publikacji: 15.09.2021

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – 16-22 września

16 września rozpoczyna się coroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT). Polska jest aktywnym uczestnikiem kampanii ETZT od momentu jej uruchomienia przez Komisję Europejską w 2002 r. 


 

Akcja ma na celu przekonać Europejczyków do „zielonych” form transportu: publicznego, rowerowego i pieszego. Wszystko z myślą o środowisku Władze samorządowe oraz inne zaangażowane podmioty starają się zachęcić mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia. Kulminacyjnym momentem w trakcie ETZT jest Dzień bez Samochodu, przypadający 22 września.

Komisja Europejska zachęca samorządy oraz organizacje pozarządowe do promowania przyjaznych środowisku sposobów przemieszczania się oraz inwestowania w niezbędną infrastrukturę.

Od 16 do 22 września odbywa się też wiele imprez związanych z ideą zrównoważonego rozwoju transportu: rajdy piesze i rowerowe, wystawy i konferencje.

Tegoroczna edycja tygodnia odbywa się pod hasłem:  „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”.  Wybór tegorocznego tematu przewodniego jest hołdem upamiętniającym trudy, jakie Europa – i świat – odczuły w czasie pandemii COVID-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego obserwowanego w Europie Miasta i władze miejskie reagowały na pandemię w sposób kreatywny i elastyczny. W tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to okazja do uczczenia odporności miast i ich osiągnięć, a jednocześnie wyraz dążenia do podtrzymania tej dynamiki. Tendencje zapoczątkowane w ubiegłym roku, takie jak zwiększona aktywna mobilność oraz korzystanie z mobilności niskoemisyjnej lub bezemisyjnej, wymagają dalszego promowania.

Zgodnie z tegorocznym hasłem „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności” cztery główne tematy to zdrowie psychiczne i fizyczne, bezpieczeństwo i reagowanie na pandemię COVID-19. Nieprzypadkowo zdrowie psychiczne jest tematem priorytetowym, ponieważ postulatem ETZT jest położenie większego nacisku na związek między zdrowiem psychicznym a mobilnością miejską, która to kwestia zyskała na znaczeniu w czasie pandemii. Innym tematem priorytetowym jest zdrowie fizyczne, co obejmuje oddziaływanie zanieczyszczenia powietrza i hałasu oraz korzyści płynące z aktywnej mobilności. W ramach tematu dotyczącego bezpieczeństwa przedstawiono najnowsze osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa transportu, integracji osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz szeroko zakrojonych działań na rzecz bezpieczeństwa drogowego w środowisku miejskim. W tej części zasygnalizowano również kwestię reagowania władz samorządowych na pandemię COVID19, skupiając się na pozytywnych aspektach pandemii w odniesieniu do mobilności miejskiej oraz na znaczeniu przywrócenia zaufania do transportu publicznego.

Zachęcamy do odwiedzania profilu EUROPE DIRECT Poznań na Facebooku (https://www.facebook.com/EDPoznan), na którym w najbliższym tygodniu znajdziecie ciekawostki dotyczące zrównoważonego transportu, przykłady najlepszych praktyk odnoszących się do każdego tematów przewodnich ETZT  oraz wskazówki jak każdy z nas może przyczynić się do tworzenia Europejskiego Zielonego Ładu. 

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.