Data publikacji: 18.08.2022

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

19 sierpnia


19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Święto zostało ustanowione w celu zwiększenia świadomości na temat działań związanych z niesieniem pomocy humanitarnej na świecie. Data obchodów upamiętnia zamach bombowy na placówkę ONZ w Bagdadzie w 2003 roku, w którym śmierć poniosło 22 osób, w tym Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Sérgio Vieira de Mello. W dniach 18-20 sierpnia na profilu EUROPE DIRECT Poznań na Facebooku będą publikowane informacje dotyczące pomocy humanitarnej udzielanej przez Unię Europejską. Zachęcamy do śledzenia strony: https://www.facebook.com/EDPoznan

Pomoc humanitarna jest obszarem działań zewnętrznych UE, w którym podejmuje się działania wychodzące naprzeciw potrzebom powstałym w wyniku katastrof spowodowanych przez człowieka i klęsk żywiołowych. Dyrekcja Generalna ds. Europejskiej Ochrony Ludności i Pomocy Humanitarnej w Komisji Europejskiej finansuje pomoc humanitarną oraz koordynuje politykę i działania państw członkowskich. Parlament i Rada działają jako współprawodawcy w dziedzinie kształtowania polityki UE dotyczącej pomocy humanitarnej i uczestniczą w globalnej debacie na temat skuteczności operacji humanitarnych.

W przypadku wystąpienia poważnych klęsk lub nadzwyczajnych sytuacji humanitarnych Unia Europejska udziela pomocy krajom i ludności zarówno w Europie, jak i poza jej granicami.

Co roku kraje UE są największym dawcą pomocy humanitarnej na rzecz milionów ludzi na całym świecie. Wartość tej pomocy stanowi 1 proc. całkowitego rocznego budżetu UE, co oznacza, że na jednego obywatela UE przypadają 4 euro.

W swoich działaniach UE kieruje się zasadami humanitaryzmu, neutralności, bezstronności i niezależności. Pomoc jest przekazywana za pośrednictwem ponad 200 międzynarodowych i lokalnych organizacji partnerskich i agencji, które korzystają ze wsparcia tysięcy wolontariuszy europejskich.

Każdy obywatel UE lub rezydent długoterminowy w jednym z krajów UE może wziąć udział w programie wolontariatu w zakresie unijnej pomocy.

Za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, Unia wraz z szeregiem innych państw europejskich, odgrywa kluczową rolę w koordynowaniu reakcji na sytuacje kryzysowe w Europie i na świecie. Trwające i potencjalne kryzysy są stale monitorowane, a kraje uczestniczące współpracują ze sobą także w zakresie oceny ryzyka, gotowości na wypadek klęsk żywiołowych i planowania.

Pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych może przybierać różne formy, np. dostarczanie żywności, schronienia lub wyposażenia, wysyłanie specjalnie wyposażonych zespołów czy wysyłanie na miejsce ekspertów, którzy zajmują się oceną i koordynacją. Zespoły ratownicze, eksperci i sprzęt z krajów uczestniczących są stale w stanie gotowości, tak aby w razie potrzeby UE mogła szybko zareagować na całym świecie.

 


 

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.