Data publikacji: 17.07.2024

UE zainwestuje rekordowo 7 mld euro w zrównoważoną, bezpieczną i inteligentną infrastrukturę transportową

.


Komisja wybrała 134 projekty transportowe, które otrzymają ponad 7 mld EUR dotacji UE z instrumentu „Łącząc Europę", unijnego instrumentu na rzecz strategicznych inwestycji w infrastrukturę. Jest to największe zaproszenie do składania wniosków w ramach obecnego programu „Łącząc Europę" – Transport.

Około 83 % finansowania będzie przeznaczone na wsparcie projektów, które służą realizacji celów klimatycznych UE, usprawniając i modernizując unijną sieć kolei, śródlądowych dróg wodnych i szlaków morskich wzdłuż transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Projekty kolejowe otrzymają 80 % z 7 mld euro. Ponadto zmienione rozporządzenie w sprawie TEN-T wejdzie w życie jutro, 18 lipca.

Finansowanie zostanie przeznaczone na duże projekty mające na celu poprawę transgranicznych połączeń kolejowych wzdłuż sieci bazowej TEN-T – w bałtyckich państwach członkowskich (Rail Baltica), między Francją a Włochami (Lyon-Turyn) oraz między Danią a Niemcami (tunel Fehmarnbelt).

Około 20 portów morskich w Irlandii, Hiszpanii, Finlandii, Niderlandach, Niemczech, na Malcie, Litwie, Cyprze, w Chorwacji, Grecji i Polsce otrzyma wsparcie na modernizację infrastruktury, z których część umożliwi im dostarczanie statkom energii elektrycznej pobieranej z lądu lub przesył energii odnawialnej.

Prace nad infrastrukturą śródlądowych dróg wodnych poprawią połączenia transgraniczne między Francją a Belgią w dorzeczu Sekwana-Skalda oraz między Rumunią a Bułgarią na Dunaju. Porty śródlądowe w Austrii, Niemczech i Niderlandach również otrzymają finansowanie, aby mogły nadal promować europejską sieć rzek i kanałów zrównoważonego transportu.

W przypadku transportu drogowego uruchomienie współpracujących inteligentnych systemów i usług transportowych (ITS) oraz stworzenie nowych, bezpiecznych i chronionych parkingów zwiększy bezpieczeństwo zarówno osób fizycznych, jak i specjalistów.

Projekty zarządzania ruchem lotniczym będą nadal rozwijać jednolitą europejską przestrzeń powietrzną, tak aby transport lotniczy stał się bardziej wydajny, bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony.

Ponadto kilka projektów umożliwi zwiększenie zdolności wzdłuż korytarzy solidarnościowych między UE a Ukrainą, utworzonych w celu ułatwienia importu i eksportu między Ukrainą a UE. Projekty te obejmują: poprawa infrastruktury transportu drogowego na przejściach granicznych między Ukrainą, Mołdawią i Rumunią; prace nad zwiększeniem przepustowości na kolejowym przejściu granicznym między Węgrami a Ukrainą; nowy odcinek drogi w Polsce rozciągający się na granicę z Ukrainą; a także badania i prace mające na celu integrację ukraińskiego systemu kolejowego z UE.

Kolejne kroki

Po wczorajszym zatwierdzeniu przez państwa członkowskie listy 134 projektów Komisja oficjalnie przyjmie decyzję w sprawie finansowania, a następnie CINEA rozpocznie przygotowywanie umów o udzielenie dotacji.

Wyniki mają charakter tymczasowy i staną się ostateczne dopiero po przyjęciu przez Komisję odpowiedniej decyzji o udzieleniu zamówienia.

Kontekst ogólny

134 projekty wybrano spośród 408 wniosków złożonych w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków, które zamknięto 18 stycznia 2024 r.

Finansowanie ze środków UE będzie miało formę dotacji, które zostaną wykorzystane na współfinansowanie całkowitych kosztów projektu.

W ramach instrumentu „Łącząc Europę" na lata 2021–2027 na dotacje na współfinansowanie projektów TEN-T w państwach członkowskich przeznaczono 25,8 mld EUR. Od 2014 r. w ramach instrumentu „Łącząc Europę" wsparto ponad 1500 projektów o wartości 37,5 mld euro w sektorze transportu (z wyłączeniem projektów wybranych dziś).

Począwszy od jutra, 18 lipca, zaktualizowane rozporządzenie w sprawie TEN-T zwiększy wysiłki na rzecz stworzenia zrównoważonej i odpornej sieci transportowej w UE. Wspiera zrównoważone rodzaje transportu, cyfryzację i multimodalność, a jednocześnie stawia czoła wyzwaniom klimatycznym i mobilności wojskowej.

Więcej Informacji

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.