Data publikacji: 01.08.2023
.
Syriusz zaprasza Was do Lewkowa - oddalonego o 127 km od Poznania. Miejscowość Lewków znajduje się w powiecie ostrowskim, położona jest ok. 7 km na północny - wschód od Ostrowa Wielkopolskiego.
Do Lewkowa dojedziemy Kolejami Wielkopolskimi ze stacji Poznań Główny.
Syriusz zachęca do poznania historii Lewkowa. Podczas naszej podróży odwiedzimy pałac oraz park w Lewkowie.
Pałac
Lewków już na początku XV wieku był własnością rycerskiego rodu Doliwów, którzy w późniejszym okresie przyjęli nazwisko Lewkowskich herbu Doliwa. Majątek pozostawał w ich rękach do XVI wieku, kiedy jego dziedziczka, Anna Lewkowska, żona Tomasza Lubieńskiego, przekazała posiadłość synowi Tomaszowi. Później Lewków należał do Łukomskich i Koźmińskich. Około połowy XVIII wieku, jako posag Ludwiki Koźmińskiej, córki podkomorzego Ignacego Koźmińskiego i Marianny z Sapiehów, przeszedł w posiadanie chorążego poznańskiego, Franciszka Ksawerego Sokolnickiego. W związku ze sprawą rozwodową przeprowadzoną w 1779 roku, dobra zostały początkowo zastawione, a następnie sprzedane Marcinowi Krzyżanowskiemu. Po jego śmierci w 1782 roku, spadkobiercy sprzedali majątek Lipskim herbu Grabie, w których posiadaniu był do 1939 roku. Ostatnim właścicielem Lewkowa był Jan Lipski, zmarły w 1943 roku. Pałac w Lewkowie to dom rodzinny przedwojennego ambasadora RP w Berlinie – Józefa Lipskiego. Pałac Lipskich w Lewkowie należy do najokazalszych klasycystycznych rezydencji w Wielkopolsce. W pałacu mieści się ekspozycja muzealna. Prezentowane są m.in. meble z epoki (m.in. depozyt rodziny Lipskich z dawnego wyposażenia pałacu), kolekcja portretów sarmackich oraz pamiątki po dawnych właścicielach ziemskich.
Fot.https://www.ostrow24.tv/news/170277-palac-w-lewkowie-po-remoncie-olsniewa-blaskiem.html/attachment/20221003_105431-01
Pałac w Lewkowie przeszedł gruntowną modernizację. Jego wnętrza zostały nie tylko przepięknie odświeżone, ale również ozdobione wyszukanymi eksponatami. Całość tworzy perełkę na mapie atrakcji turystycznych powiatu ostrowskiego.
Fot.: https://www.ostrow24.tv/news/170277-palac-w-lewkowie-po-remoncie-olsniewa-blaskiem.html
Fot.https://www.ostrow24.tv/news/170277-palac-w-lewkowie-po-remoncie-olsniewa-blaskiem.html/attachment/20221003_104138-01
Kompleks pałacowo-parkowy w Lewkowie jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Teraz będzie dostępny dla mieszkańców i turystów. Celem wartego ponad 25 mln złotych projektu był gruntowny remont istniejących budynków zespołu pałacowo-parkowego, połączony z ich adaptacją na nowe cele.
Pałac na parterze stał się muzeum, na I piętrze powstały pomieszczenia edukacyjne, a piwnice przeznaczono na cele usługowo-gastronomiczne. Z kolei w oficynie zachodniej zbudowano hotel z wygodnym zapleczem sanitarnym w każdym pokoju, a lodownię przerobiono na piwniczkę ekspozycyjną. Renowacja istniejących budynków przewidywała zachowanie ich pierwotnego układu architektonicznego z niezbędnymi pracami umożliwiającymi przyszłe ich użytkowanie.
Drugą częścią inwestycji była rozbudowa „starej wozowni” o budynek, w którym mieści się sala konferencyjno-bankietowa na 130 osób, połączona podziemnym tunelem z oficyną zachodnią. Przebudowano także otoczenie: wewnętrzne drogi, chodniki i ścieżki.
Park
Rewitalizację przeszedł także park w Lewkowie. W czasie prac zostały odtworzone nasadzenia na wzór tych, które znajdowały się w nim wiele lat temu. Klomby przed i po bokach pałacu zdobią przede wszystkim róże, ale także kwiaty, które kwitną o różnych porach roku.
Fot. https://kalisz.wyborcza.pl/kalisz/5,181359,28588269.html
Fot. https://kalisz.wyborcza.pl/kalisz/5,181359,28588269.html
W parku wyczyszczono staw i odnowiono drewniane mosty.
Wycieczka piękna, ale zajmie Wam to cały słoneczny i ciepły dzień. Po drodze możecie pojechać koleją do Ostrowa Wielkopolskiego, jeśli będziecie mieli niedosyt wrażeń.
Ale to już opowieść na kolejną wycieczkę z Syriuszem.
Wykorzystanie środków unijnych w Lewkowie
- Konserwacja, rewaloryzacja i modernizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie, Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014 – 2020, działanie 4.4. Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego, dofinansowanie z UE 14 449 999,98 zł.
Źródła:
https://www.ostrow24.tv/news/170277-palac-w-lewkowie-po-remoncie-olsniewa-blaskiem.html
https://kalisz.wyborcza.pl/kalisz/5,181359,28588269.html
https://www.muzeumwlewkowie.pl/
https://zabytek.pl/pl/obiekty/lewkow-zespol-palacowo-parkowy
https://pap-mediaroom.pl/ludzie-i-kultura/palac-w-lewkowie-przywrocony-do-dawnej-swietnosci
https://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/palac-w-lewkowie/
https://mapadotacji.gov.pl/projekty/785407/
Włodzimierz Łęcki- Przewodnik Wielkopolska, wyd. Sport i Turystyka Muza SA, W-wa 1997, wyd. .II
Anders, Łęcki, Maluśkiewicz, Słownik Krajoznawczy Wielkopolski, wyd. PWN, W-wa-Poznań 1992