array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "5892" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(30) "o-syriuszu-ktory-jedzi-koleja" } Europe Direct Poznań

Data publikacji: 27.08.2021

O Syriuszu, który jeździ koleją - przygody z funduszami

WOLSZTYN – WODA CZYSTA JAK ŁZA

Koniec sierpnia powitał nasz deszczową pogodą. Niektórzy narzekają, inni z westchnieniem czekają na słoneczne dni. Jednak deszcz jest niezwykle ważny – już wiele razy mówiliśmy o roli wody w przyrodzie. Woda krąży. Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób? Dowiemy się tego podczas naszej następnej wycieczki. Oczywiście do miejsca, w które chcemy was zabrać koniecznie trzeba jechać koleją. Jest to w końcu wielkopolska stolica parowozów. Czy wiecie już o jakim mieście mowa? Para buch, koła w ruch! Zaopatrzmy się w bilet na kolej i ruszajmy z Syriuszem ku następnej funduszowo-ekologicznej przygodzie!


Wolsztyn – bo to właśnie tam się wybieramy - leży ok. 100 km na południowy zachód od Poznania. Jednak nawigacją nie musimy się przejmować – w końcu pojedziemy supernowoczesnym szynobusem Kolei Wielkopolskich, więc nie musimy – przynajmniej na razie - martwić się o komfort podróży i wyznaczanie trasy. Wsiądziemy na stacji Poznań Główny
i wysiądziemy w Wolsztynie. Prosto i wygodnie. Podróż w takich warunkach zawdzięczamy funduszom europejskim, dzięki pomocy których zakupiono szynobusy (WRPO 2014-2020). Na czas i bezpieczeństwo podróży wpływa także wyremontowana trasa kolejowa E 357, także odnowiona dzięki funduszom europejskim (WRPO 2007-2013). 

W Wolsztynie wysiądziemy na pięknie odrestaurowanym dworcu kolejowym. Prace na dworcu są prowadzone w ramach projektu współfinansowanego z funduszy europejskich (WRPO 2014-2020). Dzięki nim dworzec będzie częścią zintegrowanego centrum przesiadkowego, co zachęci mieszkańców do korzystania z kolei, która jest bardziej przyjazna środowisku. Pewnie przy wysiadaniu zachwyci nas widok pięknych parowozów – są one wizytówką Wolsztyna. Warto dodać, że parowozownia w Wolsztynie to jedyna czynna parowozownia w Europie i posiada obecnie ok. 30 parowozów. Na dworcu można znaleźć także zabytkowy żuraw wodny i obrotnicę. Wolsztyński dworzec łączy więc doskonale tradycję z nowoczesnością.

Fot. Urząd Miejski w Wolsztynie - Poczekalnia Dworca w Wolsztynie  

Fot. Parowóz w Wolsztynie, źródło: Wikimedia Commmons, (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Parow%C3%B3z_Ol49_w_parowozowni_Wolsztyn.jpg) (Na licencji  Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International) 

Jeśli już o żurawiach mowa, pierwszym punktem naszej wycieczki będzie Szlak Żurawi. Tylko trzeba się zastanowić, jak tam dotrzeć. Niestety tym razem Syriusz zapomniał zabrać na wycieczkę  rower. Przez nasze zapominalstwo będziemy poruszać się po Wolsztynie na piechotę. Są jednak dobre wiadomości – Wolsztyn stawia na ekologię i aktywnie zachęca do niej mieszkańców. W tym roku Urząd Miasta otrzymał dofinansowanie z WRPO 2014-2020 na zakup rowerów miejskich, dzięki czemu  w mieście mają pojawić się 24 jednoślady, a ich wypożyczenie do 15 lub 30 minut ma być bezpłatne!!! W ramach projektu przewidziano także budowę ścieżek rowerowych wraz z dodatkowym energooszczędnym oświetleniem led. Jeśli odwiedzimy Wolsztyn w przyszłym roku, z pewnością skorzystamy z eko-przejażdżki rowerem.

Szlak Żurawi to miejsce przepiękne. Łatwo dostać się tam pieszo z dworca. Szlak biegnie dookoła Jeziora Wolsztyńskiego, zaczyna się i kończy w Parku Miejskim w Wolsztynie, więc podążając szlakiem będziemy mogli zachwycać się widokami pięknego, czystego jeziora. Musimy przygotować się na długi marsz- szlak wynosi aż 11 km.  Na szlaku, oprócz pięknych widoków i wielu ciekawych miejsc, czeka na nas spora dawka informacji o ekologii i przyrodzie – szklak został wyposażony w tablice informacyjne, przedstawiające wybrane gatunki zwierząt i roślin oraz formy ich ochrony. Czysta woda i lasy to tereny, gdzie można spotkać wiele gatunków roślin i zwierząt. Może, idąc Szlakiem Żurawim, przy odrobinie szczęścia, uda nam się zobaczyć gniazda żurawi lub innych rzadkich ptaków. Szlak Żurawi powstał dzięki projektom dofinansowanym ze środków europejskich (WRPO 2014-2020 i WRPO 2007-2013).

Fot. Urząd Miasta w Wolsztynie - Szlak Żurawi

 

Fot. Urząd Miasta w Wolsztynie - Szlak Żurawi

O ile nie zmęczyło nas podróżowanie po szlaku, możemy wybrać się w jeszcze jedno miejsce, które wybrał dla nas Syriusz. Pamiętając o tym, że nasze wycieczki są ekologiczne – w praktyce i teorii – pójdziemy jeszcze do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp.z.o.o. w Wolsztynie. Jednym z zagrożeń dla środowiska są ścieki. Mogą one wpływać na jakość wody pitnej oraz wody w kąpieliskach. Niekontrolowany zrzut ścieków lub dostanie się do środowiska ścieków nieprawidłowo oczyszczonych to zagrożenie dla ludzi, roślin oraz zwierząt. Ścieki są niezwykle niebezpieczne – zawierają m.in. związki organiczne, szkodliwe detergenty, pestycydy oraz drobnoustroje. Dzięki oczyszczalniom ścieków woda może być ponownie wprowadzona do środowiska. Aby chronić środowisko przed ściekami, fundusze europejskie wspierają także modernizację oczyszczalni ścieków. Z takiego dofinansowania skorzystało właśnie przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Wolsztynie, prowadząc projekty na rzecz unowocześnienia i rozbudowy systemu odprowadzania ścieków (WRPO 2014-2020). Dzięki modernizacji i pracom prowadzonym w ramach projektu będzie możliwe bardziej efektywne oczyszczanie ścieków, a także przekształcenie powstałych osadów w organiczno – mineralny nawóz – zmniejszą się więc odpady powstałe przy oczyszczaniu. To się nazywa podwójna korzyść dla środowiska! Albo może nawet potrójna – dzięki projektowi stacje pompujące wodę we Wroniawach będą zasilane energią odnawialną – w tym celu wybudowana zostanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 200kW. Na oczyszczalnie ścieków należy spojrzeć w dalszej perspektywie – nie tylko odzyskiwania i oczyszczania wody, ale także w kontekście pozyskiwania energii i składników odżywczych.

 

Fot. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp.z.o.o.

  

Fot. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp.z.o.o.  

Po tak intensywnej wycieczce pewnie z chęcią napijemy się trochę czystej i chłodnej wody. Czystość wód musi być priorytetem – obojętnie, czy rozumiana jako czystość jeziora, nad którym można wypocząć, czy czystość wody w kranach. Wody jest mało – nie wolno dopuścić do jej marnowania. Kroki w tym kierunku możemy podjąć sami – np. poprzez użytkowanie ekologicznych środków czystości. Masz może jakieś sprawdzone pomysły na ograniczanie zanieczyszczeń wody? Podziel się z nami pomysłami i napiszcie na adres europedirect-poznan@irpoznan.com.pl lub na fb www.facebook.com/EDPoznan

 

Zdjęcia i informacje zawarte w niniejszym artykule opublikowane zostały dzięki uprzejmości Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp.z.o.o. w Wolsztynie oraz Urzędu Miejskiego
w Wolsztynie.

 

https://mapadotacji.gov.pl/projekty/687971/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_kolejowa_nr_357

https://mapadotacji.gov.pl/projekty/643264/

https://mapadotacji.gov.pl/projekty/1410424/

https://cordis.europa.eu/article/id/124536-wastewater-treatment-progresses-towards-a-circular-economy/pl

https://mapadotacji.gov.pl/projekty/1410306/

https://ec.europa.eu/environment/water/water-urbanwaste/info/pdf/waste_water_pl.pdf

https://wolsztyn.pl/aktualnosc,3544.html

https://wolsztyn.naszemiasto.pl/wolsztyn-ponad-11-miliona-zlotych-na-projekt-postaw-na/ar/c1-8360242

http://fundusze.wolsztyn.pl/aktualnosci,86.html#a

http://fundusze.wolsztyn.pl/aktualnosci,70.html#a

http://fundusze.wolsztyn.pl/aktualnosci,32.html#a

http://fundusze.wolsztyn.pl/aktualnosci,30.html#a

http://fundusze.wolsztyn.pl/aktualnosci,25.html#a

https://wolsztyn.pl/aktualnosc,2922.html

https://fundusze.wolsztyn.pl/aktualnosci,31.html

https://www.youtube.com/watch?v=1q0-N67Z64E

https://wolsztyn.zielonagora.lasy.gov.pl/warto-zobaczyc#.YSdZhY4zZPY

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Parow%C3%B3z_Ol49_w_parowozowni_Wolsztyn.jpg

 

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.