array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "5897" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(30) "o-syriuszu-ktory-jedzi-koleja" } Europe Direct Poznań

Data publikacji: 03.09.2021

O Syriuszu, który jeździ koleją - przygody z funduszami

KOŚCIAN I CZEMPIŃ – SŁOŃCE WSZĘDZIE

Wszyscy znamy tę jesienną chandrę. Nie tyle związaną ze słotą i ulewami, co raczej z powrotem do szkoły. Już pewnie siedzicie w szkolnych ławkach, rozmyślając jak pięknie byłoby pobiegać jeszcze trochę na świeżym powietrzu w promieniach złotego słońca. Promienie słońca ładują nie tylko ludzi pozytywną energią. Dowiecie się o tym na naszej następnej eko-wycieczce! Tym razem Syriusz zabierze Was w podróż do Kościana i Czempinia – dwóch zielonych miast na mapie Wielkopolski! Znajdźcie w swoich planach lukę na aktywny odpoczynek i wybierzcie się z nami „O Syriuszu, który jeździ koleją - przygody z Funduszami” naładować się słońcem i energią na nowy rok szkolny!

 


Tym razem w naszej podróży będzie nam towarzyszył nasz stary druh – rower. Nie trzeba nam jednak martwić się o pogodę – do Kościana pojedziemy nie rowerem, a Kolejami Wielkopolskimi! Nasz niezawodny jednoślad będzie nam potrzebny do poruszania się po miastach. Na szczęście przestronne elektryczne "Elfy" posiadają specjalne miejsca na rowery. Taka rowerowo – kolejowa podróż jest możliwa dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, z których został współfinansowany zakup tak nowoczesnych i ekologicznych maszyn. Punktem zbiórki jest jak zawsze Poznań Główny. Podróż, mimo że bardzo szybka, upłynie nam pewnie na miłych rozmowach o ekologii.

Fot. Jacek Olejniczak - Urząd Miejski Kościana – Stacja Kolejowa w Kościanie

Naszą pierwszą stacją, na której wysiądziemy będzie Kościan. Tam czeka na nas Kościański Trakt Rekreacyjny – idealne miejsce do wypoczynku i spacerów w pełnym słońcu. Pierwsze kroki – a raczej obroty kół rowerowych – skierujemy ku Wieży Ciśnień – bardzo oryginalnego, historycznego obiektu. Wieża jest symbolem kojarzonym z Kościanem od wielu lat – została wybudowana w roku 1908. Niech was jednak nie zmyli zabytkowy wygląd – wewnątrz Wieży znajduje się ściana wspinaczkowa – raj dla żądnych dodatkowej dawki adrenaliny. Wieża – podobnie jak w najlepszych powieściach fantastycznych – przenosi nas w inne światy, nawet dosłownie – bo na jej szczycie znajduje się obserwatorium astronomiczne. Można z więc zapoznać się z innymi niż Słońce gwiazdami. A z przyziemnych spraw – warto nadmienić, że środki na śmiały projekt uczynienia Wieży miejsca tętniącego życiem pochodziły w dużej części ze środków unijnych (WRPO 2007-2013).

Fot. Jacek Olejniczak - Urząd Miejski Kościana – Wieża Ciśnień

Fot. Jacek Olejniczak - Urząd Miejski Kościana – Obserwatorium astrologiczne

Następnym miejscem, do którego się wybierzemy będzie Bulwar nad Obrą, gdzie będziemy mogli zażyć kąpieli słonecznych i naładować nieco nasze wewnętrzne baterie. Będziemy mogli nacieszyć też oczy niezwykle malowniczą sceneria. Bulwar jest z wszech miar ekologiczny – służy nie tylko mieszkańcom, ale także zwierzętom. Nowe nasadzenia roślin stworzyły dla nich schronienie – szczególnie dla ptaków, owadów i drobnych ssaków. Takie miejsca w przestrzeni miejskiej są niezwykle ważne dla ekosystemów i różnorodności biologicznej. Bulwar jest także częścią projektu ,,Kościański Trakt Rekreacyjny” (WRPO 2007-2013).

Fot. Jacek Olejniczak - Urząd Miejski Kościana – Bulwar nad Obrą

Kościan stawia na aktywny wypoczynek i zachęca do niego mieszkańców oraz swoich gości – nieopodal Łazienek Kościańskich – następnego zielonego punktu naszej wycieczki – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościanie oferuje kajaki na wynajem. Można wybrać się zatem w trasę dookoła centrum Kościana płynąc Obrą i Ulgą. Same Łazienki także są miejscem magicznym leżącym na Kościańskim Trakcie Rekreacyjnym i również zostały objęte wsparciem w ramach funduszy unijnych (WRPO 2014-2020). W ramach projektu Łazienki przeszły rewitalizację – dokonano nowych nasadzeń, tworząc łąki kwietne i trawniki - elementy szczególnie przyjazne dla zwierząt. Różnorodność biologiczna dla ekologii to także ważny temat – szacuje się, że na całym świecie na skutek działalności człowieka, ok. milion gatunków jest zagrożonych wyginięciem. A przecież współistnienie różnych gatunków zwierząt i roślin wpływa także na środowisko, w którym żyjemy my – chociażby rzutuje na regulowanie klimatu, żyzność gleb, funkcjonowanie rolnictwa, produkcję żywności i wiele innych. Dlatego tak ważne są działania wspierające zachowanie różnorodności biologicznej.

Fot. Jacek Olejniczak - Urząd Miejski Kościana – Park miejski w Kościanie - Przystań kajakowa

Zauważyliście coś niezwykłego spacerując po Kościanie? Pewnie nie rzuciło się wam w oczy, ale mieszkańcy Kościana są bardzo ekologiczni.  W ramach funduszy unijnych (WRPO 2014-2020) miasto umożliwiło mieszkańcom korzystanie z dotacji na instalację paneli fotowoltaicznych.
W ramach przedsięwzięcia zamontowano aż 330 instalacji fotowoltaicznych i 26 instalacji kolektorów słonecznych. Słońce to energia, którą można przekształcić w prąd. Dla środowiska takie rozwiązania są bardzo ważne – w Polsce większość prądu pozyskuje się ze spalania paliw kopalnych, co dewastuje krajobraz i glebę, powoduje odpływ wód gruntowych i zanieczyszcza powietrze.

Kościan cały czas pięknieje – na koniec odwiedzimy w tym mieście Rynek. Rynek i Ratusz zostały objęte projektem rewitalizacji, wspartym poprzez środki unijne (WRPO 2014-2020). Co ciekawe, w pracach przebudowy przewidziane jest położenie nowej nawierzchni – będzie nawiązywać do koszczki – rośliny, od której wzięła się nazwa Kościan. Będziemy musieli przyjechać tutaj koniecznie jeszcze raz i zobaczyć efekty prac!

Słońce w zenicie, co oznacza, że mamy południe. Do domu będziemy wracać także szynobusem. Po drodze jednak odwiedzimy jeszcze jedno miasto – Czempiń. W Czempiniu wysiądziemy na zmodernizowanym węźle przesiadkowym – także objętym wsparciem funduszy unijnych (WRPO 2014-2020). Czempiński Węzeł Przesiadkowy to ułatwienie dla podróżujących – jest połączeniem transportu kolejowego, rowerowego i samochodowego. W ramach projektu powstały ścieżki rowerowe i miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów.

Fot. Urząd Gminy w Czempiniu – Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy

W Czempiniu Syriusz chciał wam pokazać wspaniałe miejsce – 100 letni gmach starej tlenowni. Czempiń może pochwalić się przeprowadzeniem ogromnego projektu rewitalizacji przestrzeni miejskiej przy wsparciu funduszy unijnych (WRPO 2014-2020), w ramach którego przeprowadzono prace w Tlenowni oraz stworzono Zielony Rynek. Tlenownia była dawniej zakładem produkującym tlen. Po burzliwej historii zakładu i nadszarpniętych zębem czasu budynkach nastał czas na powstanie miejsca przyjaznego mieszkańcom – obecnie na terenie zrewitalizowanej tlenowni działa Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna, organizacje pozarządowe i Centrum Aktywizacji Społecznej.

Fot. Urząd Gminy w Czempiniu - Tlenownia

Naładowani słoneczną energią musimy już niestety wracać do domu. Może starczy jej nam na cały przyszły tydzień szkoły. W Kościanie i Czempiniu można spędzić czas od świtu do zmierzchu, a nawet jeszcze dłużej. Znajdźcie jeszcze kiedyś chwilkę, żeby wrócić w te piękne rejony – jest jeszcze wiele do odkrycia. Energię – nie tylko dla ducha, ale i dosłownie możecie czerpać ze Słońca i innych odnawialnych źródeł energii. Energia z OZE jest dobra dla środowiska i nas samych – nie zatruwa i nie niszczy środowiska. A prądu potrzeba nam coraz więcej. Pomyślcie, jak można ekologicznie zasilać urządzenia?  Podzielcie się z nami pomysłami i napiszcie na adres europedirect-poznan@irpoznan.com.pl lub na fb www.facebook.com/EDPoznan

Zdjęcia i informacje zawarte w niniejszym artykule opublikowane zostały dzięki uprzejmości Urzędu Gminy w Czempiniu oraz Urzędu Miejskiego Kościana.

 

 

 

https://ec.europa.eu/environment/basics/natural-capital/biodiversity/index_pl.htm

https://www.eea.europa.eu/pl/themes/biodiversity/intro

https://www.wwf.pl/aktualnosci/rozwiazania-sa-w-przyrodzie-jak-ratuje-nas-roznorodnosc-biologiczna

https://czempin.pl/Projekty_aktualne.html

https://www.poznan.pl/mim/info/news/czempinski-wezel-przesiadkowy-otwarty,120055.html

https://koscian.naszemiasto.pl/fundusze-europejskie-czempinski-wezel-przesiadkowy-otwarty/ar/c4-4705309

https://www.koscian.pl/Programy_UE,14959.html

https://www.czempin.pl/_Uroczyste_otwarcie_Centrum_Aktywizacji_Spolecznej_TLENOWNIA.html

https://www.czempin.pl/_Uroczyste_otwarcie_Centrum_Aktywizacji_Spolecznej_TLENOWNIA.html

 

 

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.