array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "5909" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(30) "o-syriuszu-ktory-jedzi-koleja" } Europe Direct Poznań

Data publikacji: 13.09.2021

O Syriuszu, który jeździ koleją - przygody z funduszami

LESZNO – ZAGRASZ Z NAMI W ZIELONE?

Szmaragdowy, trawiasty, limonkowy, pistacjowy, patynowy, oliwkowy… niestety ze wszystkimi odcieniami zieleni przyjdzie nam się za chwilę pożegnać – jesień zastąpi je paletą rudości i złota.  Ale pamiętacie jeszcze z dzieciństwa grę w zielone? Póki jeszcze lato, zagrajmy razem w trochę innej formie! Do zasady zielonego koloru, dodajemy także wątek ekologii. Weźcie młodsze rodzeństwo (albo i starsze też!) i wybierzcie się z nami do Leszna, miasta tonącego w zieleni, w poszukiwaniu miejsc związanych z zielonymi eko projektami.  Jak tylko uporacie się z zadaniami domowymi i obowiązkami, biegnijcie na dworzec i wsiadajcie z nami do pociągu Kolei Wielkopolskich w ramach naszej „O Syriuszu, który jeździ koleją - przygody z Funduszami”. Stacja końcowa: eko-przygoda w Lesznie!


Kolejna z naszych zielonych podróży zacznie się na stacji Poznań Główny, skąd wyruszymy do Leszna nowoczesnym, elektrycznym „Elfem”. O bagaże nie musimy się martwić, weźmiemy ze sobą rowery i na czas podróży ulokujemy je w specjalnie przeznaczonych dla nich miejscu. Koleje, a zwłaszcza „Elfy” są przyjazne nie tylko środowisku, ale też miłe rowerzystom, chcącym podróżować tak jak my – w bardziej ekologicznym stylu. Taka eko – podróż jest możliwa dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych – zakup „Elfów” był współfinansowany z programu WRPO 2014-2020.

Leszno stawia na ekologię, więc na pewno nie będziemy się w nim nudzić. Wysiadając z pociągu, obierzemy kierunek na południe – a konkretniej na ulicę 17 stycznia. Tam w ramach projektu prowadzonego przez Urząd Miasta Leszna „Zielone Leszno – odbudowa ekosystemu miasta szansą na zdrowsze i bezpieczniejsze życie” powstał bardzo szczególny park. Jest to ogród deszczowy! Jego głównym zadaniem jest gromadzenie wody. Mimo to, nie zobaczycie tam akwenu! Woda jest zatrzymywana w glebie – głównie dzięki specjalnym gatunkom roślin, których korzenie pomagają oczyszczać wodę.  Dodatkowo w parku nie ma typowych ścieżek, aby nie zmniejszać powierzchni dla roślin. Niecki, wyłożone kamieniem, mają za zadanie zbierać i zatrzymywać wodę. Takie rozwiązanie będzie chroniło mieszkańców przed podtopieniami w razie ulewnych deszczy. To się nazywa zielona innowacja!

 

Fot. Archiwum Urzędu Miasta Leszna - Park Deszczowy

Z ogrodu deszczowego wyruszymy do innego zielonego miejsca – alejkę Juliusza Słowackiego. Została ona odnowiona w ramach tego samego projektu. Alejkę zdobią na wiosnę szpalery żonkili, w ramach prac projektowych wybudowano także ścieżkę rowerową i pieszą, ustawiono nowe ławki i tablice informacyjne, z których możemy dowiedzieć się co nieco o historii tego pięknego miasta.

Cały czas zielono nam w głowie, więc przechodząc alejką Słowackiego przejdziemy w kierunku ul. Unii Europejskiej. Tam czeka na nas kolejny piękny park – także współfinansowany ze środków europejskich, w ramach projektu ,,Zielone Leszno…”. Widać, że Leszno stawia na zielone, ale także na komfort mieszkańców. Nowy park przy ulicy Unii Europejskiej jest utrzymany w bardzo naturalnym klimacie, ale jednocześnie jest wyposażony w tor rowerowy, górkę saneczkową i oczywiście – ścieżki rowerowe. Oprócz tego, że park jest częścią zielonych płuc miasta, będzie nosił także piękną nazwę – trwa procedowanie o nazwanie parku ,,Park tolerancji i przyjaźni”.

 

Fot. Archiwum Urzędu Miasta Leszna - Park przy ul. Unii Europejskiej

Fot. Archiwum Urzędu Miasta Leszna - Park przy ul. Unii Europejskiej

Mamy rower, więc będąc w Lesznie, aż grzech nie skorzystać z jednej z tras rowerowych dookoła Leszna i po jego okolicach. Z parku przy ul. Unii Europejskiej możemy wyruszyć na tereny na wskroś zielone – w ramach projektu Starostwa Powiatowego ze wsparciem z funduszy europejskich (WRPO 2014-2020) zostały wybudowane ścieżki rowerowe. Dzięki ścieżkom możemy rekreacyjnie dojechać do Osiecznej, aby móc podziwiać piękne zabytkowe wiatraki. Ścieżki służą nie tylko rekreacji – ułatwiają także bardziej ekologiczne przemieszczanie się np. do pracy czy szkoły. Żeby jednak zachęcić mieszkańców okolicznych miejscowości do wybierania ekologicznych rozwiązań transportowych, same ścieżki nie wystarczą. W projekcie przewidziano także utworzenie aplikacji internetowej, pozwalającej na wyszukanie dogodnych połączeń komunikacji zbiorowej na terenie powiatu. Wydaje nam się, że chyba do Leszna trzeba będzie wrócić jeszcze raz…

Fot. Archiwum Starostwa Powiatowego - Ścieżka rowerowa Osieczna - Łoniewo

Skoro już gramy w zielone, zieleń można znaleźć na samochodach – zielone tablice na pojazdach oznaczają pojazd elektryczny lub napędzany wodorem, przyjazny środowisku. Pojazdy ekologiczne – hybrydowe - można zobaczyć na ulicach Leszna – w ramach projektu promującego czysty transport miejski i współfinansowanemu z funduszy europejskich (WRPO 2014-2020) dano zielone światło nowoczesności i zakupiono nowoczesne autobusy niskoemisyjne. Miasto w ramach projektu przeprowadziło także szereg innych eko-działań, m.in. kampanię promującą zielony transport, budowę pętli i przystanków autobusowych oraz doposażenie zajezdni w stację ładowania autobusów. A jeśli już o transporcie miejskim mówimy, Urząd Miasta Leszna przeprowadził także inny projekt, wspierający strategie niskoemisyjne (WRPO 2014-2020) i dzięki niemu możliwe było ustawienie – dla wygody podróżnych – tablic ledowych. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców do ekologicznego trybu życia i wpłynąć tym samym na czystość wdychanego powietrza. Na marginesie – ekologia gra w duszy Leszna – miasto wspiera także mieszkańców przez udzielanie m.in. dotacji na wymianę pieców, montaż paneli fotowoltaicznych, montaż systemu retencyjnego oraz usuwanie azbestu.

Fot. Archiwum Urzędu Miasta Leszna - autobusy hybrydowe

W Lesznie jest jeszcze kilka miejsc, o których warto wspomnieć. Choć nie są aż tak turystyczne, muszą się znaleźć na mapie naszej eko wycieczki, ale tym razem nie będzie to punkt zielony, a niebieski - bo kojarzony z wodą. Urząd Miejski w Lesznie działa także aktywnie na rzecz zabezpieczenia mieszkańców przed podtopieniami. Na skutek zmian klimatycznych, coraz częściej występują gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak np. ulewy. Wtedy w mieście jest kłopot z odprowadzaniem wody i tworzą się lokalne podtopienia. Dlatego, aby chronić mieszkańców, ale także przejezdność dróg, w ramach projektu z wykorzystaniem środków unijnych (WRPO 2014-2020) Urząd Miasta przeprowadził prace służące rozbudowie kanalizacji deszczowej. Dodatkowo – projekt zakłada wybudowanie infrastruktury do odprowadzenia, zatrzymania i gromadzenia wody deszczowej, która jest aż tak ważna.

Po takiej wycieczce w temacie ekologii na pewno nie będziemy zieloni. Leszno to także bajeczne miejsce dla fanów maszyn – śmiało może uchodzić za stolicę szybowców i żużla, a dodatkowo goszczą w nim także parowozy. Z pewnością nie będziecie się w nim nudzić. Odwiedźcie je jeszcze raz! Zieleń cieszy oczy. Warto zachować jej w przyrodzie jak najwięcej. Ale jak pokazało nam Leszno – ekologia to zieleń roślin, żółć energii ze słońca, niebieskość wody, bezbarwność czystego powietrza i szarość ścieżek rowerowych. A czy dookoła Was też jest zielono? Jakie zielone eko-pomysły przyjdą Wam do głowy?  Podzielcie się nimi i piszcie na adres europedirect-poznan@irpoznan.com.pl lub na fb www.facebook.com/EDPoznan

To już koniec naszej przygody z Syriuszem. Z tej okazji mamy dla Was konkurs - start już niebawem! Śledźcie pilnie podróże Syriusza na naszej stronie i profilu facebookowym i odpowiadajcie na pytania! Do wygrania fantastyczne nagrody!

Było nam niezmiernie miło gościć was na trasach, dobrego towarzystwa nigdy nie mamy dosyć. Z żalem się z Wami rozstajemy, ale była to ostatnia wycieczka Syriusza w ramach akcji ,,O Syriuszu, który jeździł koleją – przygody z funduszami”. Mamy nadzieję, że dzięki nim zobaczyliście ekologię w wielu wymiarach i co najważniejsze – będziecie zwracać uwagę na działania ekologiczne w Waszej okolicy. No właśnie. Czy aby na pewno jest ostatnia…?

 

Zdjęcia i informacje zawarte w niniejszym artykule opublikowane zostały dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Leszna oraz Starostwa Powiatowego w Lesznie. 

 

 

https://leszno.pl/Zielone_Leszno_-_odbudowa_ekosystemu_miasta_szansa_na_zdrowsze_i_bezpieczniejsze_zycie.html

https://leszno.pl/Pieknie_rozkwitly_zonkile_przy_alejce_Juliusza_Slowackiego_.html

https://leszno.pl/Ogrod_deszczowy_w_pelnej_krasie.html

https://leszno.pl/Budowa_kolektora_wschodniego.html

https://leszno.pl/Inwestycje_Miasta_Leszna_wspierajace_strategie_niskoemisyjne.html

https://leszno.pl/Na_poczatek_dwie_tablice_zdjecia.html

https://leszno.pl/Projekt_nr_4.html

https://www.facebook.com/LeszczynskaEkoPrzesiadka/

https://mapadotacji.gov.pl/projekty/772378/

https://mapadotacji.gov.pl/projekty/1410298/

https://mapadotacji.gov.pl/projekty/790715/

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.