Data publikacji: 09.07.2021

11 lipca - Światowy Dzień Ludności

11 lipca przypada Światowy Dzień Ludności (ang. World Population Day). Święto jest upamiętnieniem tzw. Dnia Pięciu Miliardów, jednorazowego święta z 11 lipca 1987 roku – liczba ludności na Ziemi osiągnęła wtedy taką wartość. Światowy Dzień Ludności został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie problemów ludnościowych, zwłaszcza w aspekcie programów rozwoju.


 

 

 

Według oficjalnych danych liczba 7 mld ludzi na świecie została przekroczona w 2011 roku, a obecnie wynosi 7,84 mld. Co sekundę umierają 2 osoby, jednak narodzin jest więcej – w każdej sekundzie przychodzi na świat 5 noworodków.

Z inicjatywą obchodów Światowego Dnia Ludności wystąpiła jedna z agend ONZ, UNDP- United Nations Development Programme (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju). Rosnąca populacja to ogromne wyzwanie dla rozwoju krajów i społeczeństw. Szczególnie biednym państwom trudno jest nadążyć np. z budową infrastruktury zapewniającej godne życie coraz większej liczbie ludzi.

Szybki wzrost liczby mieszkańców Ziemi to sprawa ostatnich dwóch stuleci. W drugiej połowie XVIII wieku w całej Europie zaczęły pojawiać się głosy przepełnione troską o stan zdrowia ludności, o wysoką śmiertelność okołoporodową i jej negatywny wpływ na funkcjonowanie i przyszłość narodów. Władzom państw zaczęło zależeć na wysokim przyroście naturalnym głównie ze względu na ambicje ekspansji i potrzebę posiadania licznej armii oraz na niepokój o stan finansów państwa, który zależał od liczby podatników. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W XIX wieku w bardziej rozwiniętej części świata nastąpił skok cywilizacyjny skutkujący spadkiem śmiertelności. Sto lat później podobne zjawisko można już było zaobserwować w pozostałych częściach globu. Przewidywalna długość życia przeciętnego człowieka wzrosła między rokiem 1800 a 2005 od 30 do 67 lat, czyli ponad dwukrotnie. Eksperci przewidują, że do 2025 roku liczba ludności w skali globalnej przekroczy 8 mld, a w 2057 roku osiągnie 10 mld. Największy przyrost ludności notuje się w Azji oraz Afryce. W Europie natomiast zauważalny jest proces wyludniania się państw.

W dniach 11 – 17 lipca będziemy publikować na naszym Facebooku informacje dotyczące ludności w Europie.

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu: https://www.facebook.com/EDPoznan 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.