Data publikacji: 15.03.2011
Tegoroczni kandydaci do Europejskich Nagród Przedsiębiorczości pomagają ludziom w tworzeniu nowych przedsiębiorstw bez względu na to czy są młodzi, czy po pięćdziesiątce, mieszkają na wsi, czy w mieście, działają lokalnie, czy z nastawieniem na eksport
Wielu z nich udało się uczynić przedsiębiorczość motorem zmian społecznych dzięki daniu szansy grupom w niekorzystnej sytuacji, np. imigrantom, niepełnosprawnym, a nawet niewykwalifikowanej młodzieży stwarzającej problemy. Celem nagród jest uznanie i nagrodzenie najlepszych związanych z przedsiębiorczością inicjatyw władz publicznych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, aby uczynić Europę bardziej przedsiębiorczą i sprzyjającą działalności gospodarczej. Zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu zostaną ogłoszeni w dniu 24 maja 2011 r. podczas piątej ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Przedsiębiorczości, której współgospodarzem będzie węgierska prezydencja, w prestiżowej Galerii Narodowej w Budapeszcie.
Przedstawiając niedawno przyjęty przegląd programu Small Business Act (IP/11/218) Radzie ds. Konkurencyjności, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani, odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość, powiedział: To są najlepsze w skali Europy rozwiązania, jeśli chodzi o wcielanie w życie 10 zasad programu „Small Business Act for Europe”. Te konkretne przykłady i pomysły działań podejmowanych na każdym szczeblu pokazują, jak ułatwić start, zarządzanie małą firmą i jej rozwój oraz jak rozbudzić w Europejczykach ducha przedsiębiorczości i integracji.
W konkursach krajowych w 29 państwach Europy o Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości 2011 ubiegało się 399 projektów, więcej niż w zeszłym roku. Kraje uczestniczące w tegorocznym konkursie – 24 państwa członkowskie UE oraz Chorwacja, Islandia, Norwegia, Serbia i Turcja – wybrały jednego lub dwóch kandydatów, którzy reprezentują je w konkursie europejskim. Chorwacja, Serbia i Turcja wzięły udział w konkursie po raz pierwszy.
Jury wysokiego szczebla, reprezentujące biznes, władze rządowe oraz środowiska akademickie, dokonało oceny 54 wybranych projektów i zadecydowało o wstępnym wyborze 12 kandydatów w pięciu kategoriach:
Kategoria 1: Promowanie ducha przedsiębiorczości
- Polska: Krzewienie przedsiębiorczości wśród osób powyżej 50. roku życia
- Hiszpania: Transformacja biznesowego krajobrazu Barcelony
- Turcja: Pracowici i przedsiębiorczy jak pszczoły
Kategoria 2: Rozwój umiejętności
- Niderlandy: Nauka przedsiębiorczości poprzez praktyki w Amsterdamie
- Zjednoczone Królestwo: Kreatywność motorem przemian społecznych i przedsiębiorczości w Newham
Kategoria 3: Rozwój środowiska biznesowego
- Węgry: Jak ułatwić MŚP oszczędzanie energii i obniżanie kosztów
- Szwecja: Stymulowanie przedsiębiorczości na wsi poprzez handel elektroniczny i mikroinwestycje
Kategoria 4: Wspieranie internacjonalizacji biznesu
- Francja: Unikalny model wsparcia eksportu w regionie Rodan-Alpy
- Włochy: Umiędzynarodowienie przedsiębiorstw Prato poprzez eksperymenty z produktami
Kategoria 5: Przedsiębiorczość odpowiedzialna i sprzyjająca integracji społecznej
- Austria: Projekty na rzecz imigrantów dla lepszej integracji społecznej i rozwoju gospodarczego
- Węgry: Konkurencyjne atuty dla hoteli dzięki zatrudnianiu niepełnosprawnych
- Litwa: Restauracje pomagają w leczeniu i integracji byłych narkomanów
Wszyscy kandydaci krajowi zostaną zaproszeni na ceremonię wręczenia nagród w Budapeszcie w dniach 24-25 maja 2011 r. Impreza ta, organizowana we współpracy z węgierską prezydencją, będzie koncentrowała się na najlepszych praktykach wspierania biznesu w Europie. Odbędzie się ona w połączeniu z konferencją na temat Small Business Act zatytułowaną „Mobilizowanie MŚ z myślą o przyszłości Europy”, której celem będzie wysunięcie zagadnień związanych z MŚP na czoło polityki UE.
Kontekst
Od 2006 r. Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości przyznawane są w celu wyróżnienia promocji przedsiębiorczości i małych przedsiębiorstw na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym.
Cele corocznych Europejskich Nagród Przedsiębiorczości to:
- wskazanie i uznanie wyróżniających się inicjatyw wspierających przedsiębiorstwa i przedsiębiorczość;
- przedstawienie i rozpropagowanie przykładów najskuteczniejszych strategii i działań na rzecz przedsiębiorczości;
- zwiększenie świadomości na temat roli, jaką przedsiębiorcy odgrywają w społeczeństwie; oraz
- zachęcanie i inspirowanie potencjalnych przedsiębiorców.
Aby uzyskać więcej informacji o wyłonionych projektach finałowych, zob. MEMO/11/156