Data publikacji: 07.11.2017

150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie

7 listopada 2017 r. obchodzimy 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Była ona pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i jedyną kobietą naukowcem, która otrzymała tę nagrodę dwukrotnie (w dziedzinie fizyki i chemii). Odkryła dwa nowe pierwiastki – polon i rad – co doprowadziło do powstania nowej dyscypliny naukowej: fizyki atomowej.


W epoce, w której niemal wszystkie uniwersytety były zamknięte dla kobiet, Marii Skłodowskiej-Curie udało się ukończyć studia za granicą. Osiągnęła wybitne rezultaty w nauce i badaniach naukowych w dziedzinach zdominowanych przez mężczyzn. Podróżowała po świecie, aby poszerzać swoją wiedzę. Na długo zanim ktokolwiek zaczął mówić o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym, Maria Skłodowska-Curie z powodzeniem łączyła przełomowe dokonania naukowe z wychowywaniem dzieci.

Podziwiam ją nie tylko za osiągnięcia naukowe, ale także za odwagę w przełamywaniu barier i wkład w kształtowanie nowej roli kobiet w świecie nauki i w społeczeństwie.
Postać Marii Skłodowskiej-Curie stała się inspiracją dla cieszącego się powodzeniem programu UE nazwanego jej imieniem. Program ten wspiera wysoko wykwalifikowanych naukowców w rozwoju kariery i dokonywaniu istotnych odkryć naukowych. W ciągu ostatnich 20 lat w ramach działań „Maria Skłodowska-Curie" wsparcie na łączną kwotę 11 mld euro otrzymało ponad 100 tys. naukowców różnych narodowości i na różnych etapach kariery. Cieszy mnie niezmiernie, że ok. 40 proc. z nich stanowią kobiety. To dla mnie zaszczyt, że dziewięciu naukowców uczestniczących w tym programie otrzymało następnie Nagrodę Nobla. Ostatnim z nich jest Richard Henderson, koordynator projektu objętego działaniem „Maria Skłodowska-Curie", który w październiku 2017 r. został jednym z laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Z kolei tegorocznym Noblem w dziedzinie fizyki uhonorowano finansowany przez UE projekt GraWIToN, przy którym współpracowało 9 stypendystów działań „Maria Skłodowska-Curie".
Działania „Maria Skłodowska-Curie" są powszechnie znane z wysokich standardów jakości szkolenia, atrakcyjnych warunków pracy i otwartej rekrutacji w całej europejskiej przestrzeni badawczej. W moim przekonaniu program ten będzie nadal przynosić znakomite wyniki z korzyścią dla społeczeństwa. Dzięki działaniom „Maria Skłodowska-Curie" Europa staje się wiodącym ośrodkiem przyciągającym nowe pokolenie utalentowanych naukowców. Możemy z całą pewnością liczyć na to, że, podążając śladami Marii Skłodowskiej-Curie, pomogą oni europejskiemu społeczeństwu zmierzyć się z czekającymi go wyzwaniami.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.