Data publikacji: 02.02.2011

2-3 luty: sesja plenarna w PE

Szczyt energetyczny, sytuacja w Tunezji i drożejąca żywność. To tylko kilka tematów najbliższej sesji plenarnej w Brukseli (2-3 luty).


Eurodeputowani będą debatować z przedstawicielami Rady UE i Komisji Europejskiej o strategii na zbliżający się szczyt energetyczny. Obywające się 4 lutego spotkanie unijnych przywódców ma być poświęcony energii i innowacjom.
 
Europosłowie przyjrzą się też sytuacji w Tunezji. Będą analizować ciągle niepewną sytuację w tym kraju. W debacie weźmie też udział szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Deputowani przyjmą rezolucje o perspektywach współpracy z Tunezją po tak zwanej "jaśminowej rewolucji".
 
Parlament zajmie się również kwestią drożejącej żywności. Eksperci wskazują, że ostatnie zawirowania cenowe na rynku to głónie wina spekulacji. To budzi niepokój nie tylko konsumentów, ale i producentów żywności. Deputowani wspólnie z przedstawicielami Rady UE i KE będą się zastanawiać jak temu zaradzić.
 
Podczas tej sesji poruszona będzie też kwestia ludobójstwa na Romach podczas II wojny światowej. UE chce podkreślić, że uznaje te wydarzenia za zbrodnię ludobójstwa. Podczas wojny na ternach Europy wschodniej naziści zamordowali dziesiątki tysięcy Romów.
Debata przed zbliżającym się szczytem energetycznym.
 
Posłowie przedyskutują z przedstawicielami Rady i Komisji priorytety strategii energetycznej przed zaplanowaną na 4 lutego Radą Europejską. Posiedzenie Rady będzie poświęcone energii i innowacjom. Dyskusja w Parlamencie już w środę.
 
Lepsze zarządzenie e-odpadami
 
W lawinowym tempie rośnie ilość elektronicznych śmieci, od starych lodówek po niechciane telefony komórkowe. Posłowie przegłosują w czwartek nowelizację przepisów w zakresie gromadzenia i przetwarzania zużytych urządzeń elektronicznych, powstrzymania ich nielegalnego eksportu i ograniczenia biurokracji.
 
Południowy Sudan: posłowie przedyskutują sytuację po referendum
 
Posłowie przeanalizują z Catherine Ashton, szefową unijnej dyplomacji, dalsze zaangażowanie UE po referendum określającym przyszły status Południowego Sudanu. Na horyzoncie jest wiele wyzwań, na czele z problemem granicznej strefy demarkacyjnej, dystrybucją zysków z ropy i tworzeniem samodzielnego państwa. Cząstkowe wyniki referendum pokazują, że wyborcy poparli oddzielenie Juby od północy.
 
Uznanie zbrodni ludobójstwa na Romach podczas II wojny światowej
 
Dziesiątki tysięcy Romów zostało zamordowanych na terenach okupowanych Europy Wschodniej podczas II wojny światowej. Tysiące z nich straciło życie w nazistowskich obozach zagłady. Po otwarciu sesji, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek ogłosi uznanie przez Unię Europejską zbrodni ludobójstwa na Romach. W dalszej części obrad swoje stanowiska przedstawią szefowie grup politycznych.
 
Parlament szuka rady na drożejącą żywność
 
Ceny żywności rosną od 2009 roku i bardzo często się zmieniają, co budzi niepokój zarówno producentów, jak i konsumentów w Unii i w krajach rozwijających się. Wspólnie z przedstawicielami Rady i Komisji posłowie będą szukać odpowiedzi na pytanie jak rozwiązać ten problem, w szczególności przez ograniczenie spekulacji i zagwarantowanie łatwiejszego dostępu do żywności.
 
Parlament zażąda demokratycznej kontroli nad szerzeniem i finansowaniem obrony praw człowieka
 
Potrzeba wzmocnienia kontroli Parlamentu nad unijnymi projektami realizowanymi w krajach trzecich (tj. promocja współpracy na rzecz rozwoju i demokracji oraz praw człowieka) będzie przedmiotem drugiego czytania przeglądu instrumentów finansowania zewnętrznego UE. Debatę zaplanowano na czwartek.
 
Źródło: PE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.