Data publikacji: 04.01.2010
Rozpoczął się Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Zaplanowano wiele inicjatyw i działań, m.in. w maju odbędzie się spotkanie ludzi żyjących w ubóstwie z różnych krajów Europy, a w październiku – dyskusja przy okrągłym stole.
Każde z państw UE opracuje własny program mający na celu rozwiązanie konkretnych problemów. W obchody roku włączy się też Komisja Europejska w Polsce.
Zwalczenie ubóstwa to jeden z głównych celów przyjętego przez państwa członkowskie w 2000 r. planu na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia (strategia lizbońska). Wyznaczony wówczas termin zbliża się, jednak do osiągnięcia założonego celu wciąż jest jeszcze daleko. UE ma nadzieję, że ta europejska, trwająca rok kampania zachęci do prowadzenia dalszej walki z ubóstwem i pozwoli osiągnąć wyznaczone, ambitne cele..
Ubóstwo jest problemem nie tylko krajów rozwijających się, ale również boleśnie dotyka mieszkańców Europy. To bardzo złożone zjawisko. Ubóstwo zamyka ludziom drogę do poziomu życia, które dla większości z nas jest czymś oczywistym. Przyczyny ubóstwa są bardzo różnorodne: niski poziom wykształcenia, problemy z nałogami, niedostateczny dostęp do bogactwa kulturowego, zasobów społecznych i środków materialnych w dzieciństwie. Ubóstwo i wykluczenie społeczne poszczególnych jednostek prowadzi do ubóstwa całego społeczeństwa.
W UE określa się ludzi jako ubogich, gdy osiągają dochód mniejszy niż 60 proc. średniego krajowego wynagrodzenia. Zgodnie z tą definicją, blisko 80 mln Europejczyków – ponad 15 proc. ludności – żyje na lub poniżej progu ubóstwa. Co dziesiąty Europejczyk żyje w gospodarstwie domowym, w którym żaden z domowników nie ma pracy, a 8 proc. Europejczyków nie udaje się przezwyciężyć ubóstwa pomimo tego, że mają pracę.
Jedną z podstawowych wartości promowanych w Europie jest solidarność. Dlatego też UE ogłosiła rok 2010 Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.
Oto lista rzeczy, które możemy zrobić wspólnie:
· zachęcić do pełnego zaangażowania w walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym wszystkie jednostki społeczne, państwowe i prywatne, zarówno na poziomie europejskim jak i w kraju;
· zainspirować wszystkich obywateli unii europejskiej do walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym;
· wysłuchać potrzeb i zmartwień tych, którzy cierpią z powodu ubóstwa i wykluczenia społecznego;
· nawiązać współpracę ze społeczeństwem obywatelskim i organizacjami pozarządowymi, które walczą z ubóstwem i wykluczeniem społecznym;
· pomóc w zniszczeniu stereotypów i napiętnowania wskutek ubóstwa i wykluczenia społecznego;
· promować społeczeństwo, które dba o rozwój jakości życia, dobrobyt społeczny i o równe możliwości dla wszystkich;
· stymulować solidarność między pokoleniami i zapewnić zrównoważony wzrost.