Data publikacji: 24.03.2011

22 marca obchodzony był Światowy i Europejski Dzień Wody

© WWD2011

W oświadczeniu z okazji Światowego i Europejskiego Dnia Wody (22 marca) wydanym w imieniu Unii Europejskiej przez wysoką przedstawiciel Catherine Ashton czytamy:


„Unia Europejska obchodzi 17. Światowy Dzień Wody oraz 2. doroczny Europejski Dzień Wody. Dostęp do bezpiecznej wody pitnej i odpowiednich urządzeń sanitarnych ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia ludzi i ich godnego życia. Nie należy popadać w samozadowolenie: 884 mln ludzi na świecie nie mają dostępu do źródeł wody uzdatnionej do spożycia, a ponad 2,6 mld – do urządzeń sanitarnych o zadowalającym standardzie.
Na wszystkich państwach spoczywa odpowiedzialność za to, by zapewnić ludności możliwość pełnego korzystania z praw człowieka oraz równy dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji, bezpiecznej wody pitnej oraz urządzeń sanitarnych, usług socjalnych i innych podstawowych usług. UE przyjmuje do wiadomości fakt, że Zgromadzenie Ogólne uznało niedawno prawo człowieka do dostępu do wody i urządzeń sanitarnych oraz że – jak doprecyzowała Rada Praw Człowieka – prawo to jest elementem prawa człowieka do odpowiednich warunków życia.
 
UE z zadowoleniem przyjmuje hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Wody, którym jest „Woda dla miast”. Szybko rosnąca liczba ludności miast w krajach rozwijających się powoduje dodatkowe obciążenie infrastruktury i większe zapotrzebowanie na usługi, co ma szczególnie dramatyczne konsekwencje dla ludzi zamieszkujących slumsy i osób bezdomnych. Ustanawiając w 2000 roku milenijne cele rozwoju, społeczność międzynarodowa zobowiązała się, by do 2015 roku zapewnić dostęp do bezpiecznej wody pitnej i urządzeń sanitarnych kolejnym miliardom osób. W ubiegłym roku UE przedstawiła inicjatywę odnoszącą się do milenijnych celów rozwoju koncentrującą się na kwestiach dotyczących wody i urządzeń sanitarnych, w ramach której przewidziano dodatkowy miliard euro na potrzeby państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku. Z zadowoleniem przyjmujemy podobne działania, które podejmowane są przez szereg państw członkowskich UE i państw spoza niej i służą zmniejszeniu rozbieżności między zaopatrzeniem w wodę a zapotrzebowaniem na nią.”
http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/cfsp/120149.pdf

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.