Data publikacji: 28.09.2011

23. Konkurs Prac Młodych Naukowców UE - Polacy wśród laureatów

W dniu dzisiejszym w Finlandii, młodzi naukowcy z Irlandii, Szwajcarii i Litwy otrzymali najwyższe wyróżnienia w ramach 23. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej.


Międzynarodowe jury dokonało wyboru projektów wyróżnionych pierwszymi nagrodami w dziedzinie informatyki, inżynierii i nauk medycznych, jako najlepszych spośród 87 projektów z 37 krajów, które zostały przedstawione w ramach 5-dniowej imprezy. Zespoły z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Bułgarii otrzymały drugą nagrodę. Trzecia nagroda powędrowała do zespołów z Norwegii, Polski i Wielkiej Brytanii, zaś specjalną nagrodę międzynarodową przyznano projektowi z Nowej Zelandii. Laureaci – wszyscy w wieku poniżej 21 lat – otrzymali do podziału pulę nagród pieniężnych o wartości 51 500 euro.

„Młodzi, utalentowani naukowcy pomogą w kształtowaniu naszej przyszłości. Musimy znaleźć odpowiedzi na największe wyzwania stojące przed społeczeństwem, takie jak zmiana klimatu, znalezienie zrównoważonych źródeł energii, wyżywienie świata lub zwalczanie chorób. Zachęcam więc młodych ludzi do podążania drogą kariery naukowej i utrzymania klasy światowej badań naukowych i innowacji w Europie” – powiedziała unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki, Máire Geoghegan-Quinn.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w auli uniwersytetu helsińskiego. Nagrody wręczali: Tapio Kosunen, sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki w rządzie Finlandii, Anneli Pauli, wicedyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji oraz prof. Maria Ana Viana-Baptista, przewodnicząca jury.

Dawna elektrownia Kattilahalli zaadaptowana na potrzeby projektów kulturalnych, gościła przez kilka ostatnich dni ponad 130 uczestników konkursu, reprezentujących 37 krajów z całej Europy i innych kontynentów oraz jedną ze szkół europejskich. W dniach 23-28 września studenci przedstawili 87 projektów międzynarodowemu jury konkursowemu pod przewodnictwem prof. Marii Any Viana-Baptisty. Były to projekty, które zdobyły uprzednio pierwsze nagrody w konkursach krajowych. Ich tematyka obejmuje szerokie spektrum dziedzin naukowych: biologia, chemia, informatyka, nauki społeczne, środowisko, matematyka, materiałoznawstwo, inżynieria i nauki medyczne. Prace reprezentują stale wysoki poziom, zaś wielu uczestników poprzednich edycji konkursu dokonało ważnych odkryć naukowych lub założyło firmy w celu wprowadzenia na rynek pomysłów opracowanych na potrzeby konkursu.

Historia konkursu
Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej został zapoczątkowany staraniem Komisji Europejskiej w celu usprawnienia współpracy i wymiany myśli łączących narybek naukowy. Młodzi adepci nauk o podobnych umiejętnościach i zainteresowaniach uzyskali możliwość pracy pod kierunkiem najświatlejszych umysłów Europy.

Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do rozwijania zainteresowań naukowych oraz do podjęcia kariery naukowej.
Konkurs jest częścią programu „Nauka w społeczeństwie”, który współtworzy siódmy program ramowy Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji.

Pierwsza edycja konkursu z roku 1989 obejmowała swym zasięgiem tylko 15 państw. W tym roku, w organizowanym po raz 23 turnieju uczestnicy reprezentują aż 37 krajów i jedną ze szkół europejskich.

Od samego początku do dziś w tej międzynarodowej imprezie uczestniczyło już 2208 młodych naukowców (z tego 667 płci żeńskiej, a 1541 - płci męskiej). Przyznano już w tym czasie ponad pół tysiąca nagród!

Więcej szczegółów na temat unijnego Konkursu Prac Młodych Naukowców, w tym zdjęcia, przykłady poprzednich osiągnięć, noty biograficzne jurorów i opisy wszystkich projektów można znaleźć na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/research/youngscientists/index_en.cfm   

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.