Data publikacji: 26.09.2012

24. Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej wyłania przyszłych liderów

Znamy już laureatów corocznego 24. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), są wśród nich Polacy.


16-letni Jakub Nagrodzki z Warszawy jest zdobywcą nagrody głównej w dziedzinie chemii, dwie pozostałe nagrody główne przyznano uczestnikom z Irlandii i Austrii za projekty w dziedzinach fizyki i inżynierii. Podczas dzisiejszej ceremonii w Bratysławie, na której zjawili się najlepsi młodzi badacze z całej Europy, nagrodzono również zdobywców dalszych miejsc za projekty dotyczące tak różnorodnych dziedzin jak fizyka, informatyka, matematyka, nauki społeczne i biologia. W tej ostatniej dziedzinie laureatką trzeciej nagrody jest 18-letnia Anna Julia Kuśnierczak z Poznania. Międzynarodową nagrodę dla młodych naukowców spoza UE otrzymał w tym roku uczestnik z Kanady za projekt w dziedzinie ochrony środowiska. W tegorocznym konkursie udział wzięło 117 uczestników w wieku od 14 do 21 lat z 36 państw i szkół z UE, którzy łącznie przedstawili 79 projektów.

Unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki, Máire Geoghegan-Quinn, powiedziała: „Gratuluję wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu. Jak zawsze, wszystkie przedstawione projekty były wysokiej jakości, co bardzo dobrze rokuje dla przyszłości badań naukowych w Europie. Wielu zwycięzców poprzednich edycji konkursu pracuje dzisiaj w prestiżowych ośrodkach badawczych, takich jak Europejska Agencja Kosmiczna i CERN. Jeżeli Europa chce pozostać liderem w XXI wieku, musi wspierać swoje najzdolniejsze umysły.”.

Zawracając się bezpośrednio do polskich laureatów komisarz Geoghegan-Quinn powiedziała: "Chciałabym pogratulować Jakubowi Nagrodzkiemu zdobycia głównej nagrody w tegorocznym konkursie dla Młodych Naukowców UE. Wykonał wspaniałą pracę syntetyzując zmodyfikowaną cząsteczkę chemicznego związku występującego naturalnie w żywych organizmach. To daje nadzieję na lepszą terapię dla pacjentów obciążonych chorobami dziedziczonymi genetycznie. Liczę, że Jakub będzie kontynuował swoją pracę na rzecz zdrowia, dziedziny badań jakże istotnej dla przyszłości. Chciałabym także pogratulować Annie Julii Kuśnierczak zdobycia trzeciej nagrody. Jej badania nad reprodukcją alternatywnych zapylaczy mają duże znaczenie, biorąc pod uwagę niepokojący spadek liczby pszczół miodnych. To rodzaj badań naukowych, który ma wpływ na zwykłe życie.".

Projekty oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem Marii Any Viana-Baptista, która jest profesorem geofizyki w Instytucie Inżynierii w Lizbonie (ISEL), a w jego skład weszli również dwaj zwycięzcy poprzednich edycji konkursu. Wszystkie projekty zdobyły uprzednio pierwsze nagrody w krajowych konkursach dla naukowców w odpowiednich dziedzinach. Tematyka zgłoszonych prac obejmowała szerokie spektrum dziedzin naukowych, takich jak: biologia, fizyka, chemia, informatyka, nauki społeczne, środowisko, matematyka, materiałoznawstwo, inżynieria i nauki medyczne.

Kontekst

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej został zorganizowany po raz pierwszy przez Komisję Europejską w 1989 r., aby wspierać współpracę i wymianę doświadczeń między młodymi naukowcami oraz aby dać im możliwość prowadzenia działań badawczych pod opieką najwybitniejszych naukowców z całej Europy.

Poprzez organizację konkursu Komisja pragnie zintensyfikować działania podejmowane przez uczestniczące w nim państwa mające na celu zachęcenie młodych ludzi do podejmowania pracy naukowo-badawczej.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznego konkursu można znaleźć na stronie: http://www.media.eucys2012.eu/. Laureaci pierwszej nagrody otrzymali po 7 000 euro, a zespoły, które uplasowały się na drugiej i trzeciej pozycji otrzymały odpowiednio po 5 000 i 3 500 euro. Wśród innych przyznanych nagród znalazły się wyjazdy na Międzynarodowe Forum Naukowe dla Młodzieży w Londynie i na Międzynarodowe Seminarium Naukowe dla Młodzieży w Sztokholmie, nagrody od sponsorów prywatnych, jak również nagrody od ośrodka badawczego Komisji Europejskiej – Wspólnego Centrum Badawczego, od paneuropejskiej organizacji badawczej Eiroforum oraz od Europejskiego Urzędu Patentowego.

Oprócz ceremonii wręczenia nagród odbyła się również trwająca cztery dni wystawa prac młodych naukowców, a wszyscy uczestnicy mieli okazję wziąć udział w licznych warsztatach i towarzyszących konferencjach.

Więcej informacji na temat konkursu i zwycięzców poprzednich edycji można znaleźć na stronie: http://ec.europa.eu/research/youngscientists/index_en.cfm.


Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.