Data publikacji: 02.02.2010

5 miliardów euro zastrzyku finansowego otrzymają programy rozwoju obszarów wiejskich

Komitet ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich głosował 29 stycznia 2010 r. w sprawie najnowszych wniosków państw członkowskich i regionów, dotyczących wykorzystania funduszy dostępnych w ramach europejskiego planu naprawy gospodarczej oraz oceny funkcjonowania reformy WPR, jak również w sprawie innych przesunięć środków finansowych w ramach WPR.


Celem było rozwiązanie problemów takich jak kryzys gospodarczy i kryzys w sektorze mleka oraz zmiana klimatu.
 
W okresie od października 2009 r. do stycznia 2010 r. wszystkie programy rozwoju obszarów wiejskich zostały zmienione, a dodatkowe środki w wysokości około 5 miliardów euro są obecnie dostępne do zainwestowania w rolnictwo, ochronę środowiska i łączność szerokopasmową na obszarach wiejskich. W styczniu 2010 r. Komitet ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich przegłosował ostatnie siedem zmian. Większość środków finansowych będzie skoncentrowana w dziedzinie różnorodności biologicznej (31,2 % funduszy, czyli 1,5 miliarda euro) oraz gospodarki wodnej (26,9 % czyli 1,3 miliarda euro). Na restrukturyzację rynku mleczarskiego przeznaczono 14,5 % budżetu całkowitego (0,7 miliarda), na środki związane ze zmianą klimatu – 14,2 % czyli 0,7 miliarda euro, a na wsparcie odnawialnych źródeł energii - 5,6 % całkowitego budżetu dodatkowego (czyli 0,3 miliarda euro). Rozwój infrastruktury szerokopasmowej pozostaje istotną kwestią polityki na rzecz obszarów wiejskich. Państwa członkowskie zdecydowały zatem o przeznaczeniu na łączność szerokopasmową 35 % środków z tytułu europejskiego planu naprawy gospodarczej, co oznacza 360,4 milionów euro z łącznej kwoty w wysokości 1 miliarda euro.
 
„Obecna sytuacja gospodarcza oraz sytuacja w zakresie ochrony środowiska wymagają podjęcia działań na obszarach wiejskich w takim samym stopniu jak w miastach i miasteczkach” powiedziała Mariann Fischer Boel, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. „Na szczeblu europejskim podejmujemy zdecydowane działania na wielu płaszczyznach. W ramach oceny funkcjonowania reformy WPR oraz europejskiego planu naprawy gospodarczej udostępniono nowe środki, aby pomóc w rozwiązywaniu palących problemów, takich jak restrukturyzacja rynku mleczarskiego i przeciwdziałanie zmianie klimatu. Od państw członkowskich i regionów zależy mądre wykorzystanie tych środków”.
 
W 2009 r., w następstwie oceny funkcjonowania reformy wspólnej polityki rolnej (WPR) oraz pewnych przesunięć środków w ramach WPR, udostępniono państwom członkowskim dodatkowy budżet w wysokości 3,9 miliarda euro, przeznaczony na rozwój obszarów wiejskich . Budżet ten zasilono dodatkową kwotą w wysokości 1 miliarda euro, pochodzącą z europejskiego planu naprawy gospodarczej, co pozwoliło na wygospodarowanie środków dla nowego obszaru priorytetowego związanego z tworzeniem i poprawą jakości istniejącej na obszarach wiejskich infrastruktury sieci szerokopasmowej.
 
Państwa członkowskie i regiony będą składać roczne sprawozdania obejmujące zestawienie wszystkich wydatków w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich, jak również opis ich skutków. Począwszy od roku 2010 dotyczyć to będzie również dodatkowych funduszy, które zasilą obecne programy rozwoju obszarów wiejskich w związku z oceną funkcjonowania reformy WPR oraz europejskim planem naprawy gospodarczej.
Zatwierdzenie zmian w programach rozwoju obszarów wiejskich pozostałych państw członkowskich i regionów
 
Informacje na temat programów rozwoju obszarów wiejskich państw członkowskich są dostępne pod adresem:

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.