Data publikacji: 14.01.2015

5 najlepszych filmów 2014 roku według Cineuropa !

Znamy już wyniki głosowania redakcji portalu Cineuropa.


Tym razem w pierwszej piątce najlepszych filmów 2014 roku znalazły się pozycje takie jak:

 

·         Force Majeure

·         Ida

·         White God

·         Yves Saint Laurent, le film

·         Le Meraviglie - The Wonders

 

Pierwsze miejsce zajął dramat „Force Majeure” w naszym tłumaczeniu „Turysta” (scenariusz i reżyseria: Ruben Ostlund). Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. I tu rozpoczyna się historia…

Na kolejnym miejscu mamy okazję zobaczyć „Idę” - polsko-duński dramat filmowy z 2013 roku, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez łódzki Opus Film. Zgodnie z życzeniem matki przełożonej Anna przed złożeniem ślubów zakonnych odwiedza swoją ciotkę Wandę. Obie udają się w podróż, dzięki której zdobywają wiedzę o losach ich rodziny. Najgłośniejszy polski film 2013 roku, uhonorowany Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni oraz czterema Orłami – Polskimi Nagrodami Filmowymi. "Ida" przenosi widzów do Polski z początku lat 60. ubiegłego wieku. Anna (Agata Trzebuchowska), wychowana przez zakonnice sierota, przygotowuje się właśnie do złożenia ślubów zakonnych. Zanim to nastąpi matka przełożona namawia ją by odwiedziła swoją ciotkę Wandę (Agata Kulesza) – jedyną żyjącą krewną. Od niej dziewczyna dowiaduje się, że jest żydówką, naprawdę nazywa się Ida Lebenstein, a jej rodzice nie przetrwali wojny. Chcąc poznać ich losy obie kobiety wyjeżdżają do miejscowości Piaski, gdzie przed wojną mieszkała rodzina Anny. Ciotka dziewczyny podejrzewa, że zostali zamordowani przez sąsiada, który teraz mieszka w ich dawnym domu. Podróż na polską prowincję zarówno dla Anny jak i Wandy okaże się doświadczeniem, które odmieni ich życie.

Ascetyczna, czarno-biała "Ida", której premiera odbyła się podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2013 roku, została entuzjastycznie przyjęta przez widzów i krytyków. Obraz zdobył dziesiątki prestiżowych nagród w kraju i na świecie, w tym Złote Lwy na festiwalu w Gdyni. Cztery Orły – Polskie Nagrody Filmowe (w tym dla najlepszego filmu), nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Toronto, Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Grand Prix festiwalu w Londynie oraz Złotą Żabę na festiwalu Camerimage. W parze z nagrodami szły entuzjastyczne recenzje zagranicznych krytyków. "Idę" chwalił opiniotwórczy dziennik "The New York Times" oraz branżowe dzienniki "Screen International" i "The Hollywood Reporter". Na łamach tego ostatniego James Adams napisał, że "film trwa tylko 80 minut, ale (…) każda z nich jest ważna".

Przejdźmy do kolejnej pozycji: „White God” reżyserii Kornél Mundruczó. 13-letnia Lili walczy o to, by zachować swojego czworonoga, jednak jej ojciec porzuca psa na środku ulicy. Zwierzę błąka się po mieście, na własnej skórze doświadczając, jak okrutni potrafią być ludzie. Hagen ucieka przed hyclami, wpada w pułapkę chciwego bezdomnego, zostaje uwięziony i trenowany do krwawych walk. W końcu dołącza do sfory rozjuszonych psów, które mszczą się na swoich oprawcach.

Kolejno „Yves Saint Laurent, le film” (reżyseria - Jalil Lespert). Jest to niezwykła i pasjonująca historia szalonej miłości jednego z największych projektantów mody – Yves Saint Laurenta. Mając zaledwie 21 lat poznał smak wielkiej sławy i jeszcze większej miłości. Paryż, rok 1957. Chorobliwie nieśmiały i niewiarygodnie wrażliwy Yves Saint Laurent tworzy swą pierwszą kolekcję dla najbardziej prestiżowego domu mody Dior. Efekt jest oszałamiający – cały Paryż pada do jego stóp. Podczas pokazu awangardowy wizjoner poznaje miłość swojego życia. Tworzenie i pasja przeplatają się w filmie z cierpieniem miłosnym, a rozkoszne chwile z okresami zwątpienia. "Yves Saint Laurent" to portret geniusza mody, który potrafił walczyć o swoje marzenia.

Na zakończenie „La Meraviglie - The Wonders”. „Cuda” jest to włoski dramat w reżyserii Alice Rohrwacher . Został wybrany do konkurowania do Złotej Palmy w głównej sekcji konkursowej w 2014 na festiwalu w Cannes, gdzie został nagrodzony Grand Prix . Dramat o włoskiej społeczności agrarnej.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.