Data publikacji: 16.02.2012

ACTA umową tajną? KE odpowiada

- Komisja Europejska w pełni angażuje się w debatę, która zaistniała w Europie na temat umowy ACTA – mówi rzecznik KE John Clancy.


W odpowiedzi na zarzuty, że negocjacje umowy dotyczącej obrotu towarami podrobionymi odbyły się "za zamkniętymi drzwiami" KE odpowiada konkretami – kto negocjował, z kim, kiedy, gdzie i z jakim wynikiem.

- Aby wyjaśnić wątpliwości dotyczące przejrzystości negocjacji umowy ACTA oraz procesu konsultacji, chcemy udostępnić dokładne terminy oraz szczegóły naszych kontaktów z Parlamentem Europejskim, mediami, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego oraz szerszą publicznością.

Należy podkreślić, że wszystkie 27 państw członkowskich UE mogły także uczestniczyć we wszystkich sesjach negocjacyjnych dotyczących umowy ACTA. Wynika to z tego, że jedynie kraj sprawujący Prezydencję Rady UE oraz same państwa członkowskie miały prawo negocjować elementy umowy ACTA dotyczące postępowania karnego, ponieważ należało to do kompetencji państw członkowskich przed wejściem w życie traktatu lizbońskiego, a obecnie należy do kompetencji dzielonych pomiędzy państwa członkowskie a Unię Europejską.

Komisja Europejska w pełni angażuje się w debatę, która zaistniała w Europie na temat umowy ACTA. KE pozostaje przekonana o konieczności chronienia własności intelektualnej Europy, ponieważ stanowi ona podstawę europejskiej gospodarki, zatrudnienia i dobrobytu w nadchodzących latach. Jest to krok szczególnie ważny w obliczu coraz częstszych przypadków kradzieży własności intelektualnej w kontekście rosnącej konkurencyjności wschodzących gospodarek – mówi John Clancy, rzecznik komisarza UE ds. handlu Karela De Gucht. 

Przejrzystość negocjacji umowy ACTA
Negocjacje umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi (ACTA) rozpoczęły się w czerwcu 2008 i zakończyły w listopadzie 2010. Unia Europejska była reprezentowana podczas negocjacji przez urzędników Komisji Europejskiej, ale również przez przedstawicieli państw członkowskich, ponieważ ACTA dotyczy nie tylko wyłącznych kompetencji UE, ale też kompetencji dzielonych z państwami członkowskimi. Poniższy dokument ma na celu wyjaśnienie sposobu, w jaki Parlament Europejski, społeczeństwo obywatelskie i wszystkie zainteresowane strony były informowane i włączane w proces negocjacji.

Więcej informacji:
http://ec.europa.eu/polska/news/120215_acta_pl.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.