Data publikacji: 24.07.2014

Adopcja dzieci z zagranicy - co warto wiedzieć?

Wiele osób pragnie zaadoptować dziecko, by opiekować się nim i wychować na przyzwoitego człowieka. Aby jednak to się spełniło, należy dopełnić niezbędnych formalności.


W przypadku adopcji dziecka z innego kraju członkowskiego, musimy dostosować się do procedur w nim panujących. Nie istnieją pod tym względem takie same zasady dla wszystkich państw Unii Europejskiej. Aby dowiedzieć się szczegółowo o tym, jakie są wymogi, by tego dokonać, należy skontaktować się z władzami danego kraju, z którego chcemy zaadoptować dziecko.

Jednakże istnieją ogólne zasady, które obowiązują w każdym państwie Unii Europejskiej. Musimy zatem pamiętać, by:

  • w przypadku, gdy rodzice domniemanego dziecka żyją, wyrazili bez przymusu zgodę na adopcję ich dziecka,
  • postanowienie o adopcji było wszczęte w interesie dziecka,
  • prawo do adopcji było przydzielone przez organ administracyjny czy sąd.

W niektórych krajach członkowskich możliwa jest adopcja dzieci przez pary jednopłciowe. Kraje zezwalające na ten proceder bez ograniczeń to na przykład Francja, Luksemburg, Wielka Brytania. Tylko biologiczne dzieci partnera można zaadoptować między innymi w Niemczech, Finlandii, Austrii. W takich państwach jak Hiszpania, Belgia czy Norwegia, zezwolenie na adopcję wydawane jest w każdej z tych opcji. W Polsce adopcja przez pary homoseksualne jest niedozwolona.

Powinniśmy być świadomi tego, że w większości krajów członkowskich zaadoptowane dziecko może przyjąć nasze nazwisko oraz obywatelstwo. Dziecko przyjmujemy na tych samych prawach, jakie mielibyśmy w stosunku do naszego dziecka biologicznego. Dlatego też zaadoptowanej osobie przysługuje prawo do dziedziczenia. Musimy się również liczyć z tym, że jako rodzice, będziemy mieć wobec zaadoptowanego dziecka takie same prawa i obowiązki, jak każdy inny rodzic. Sprawujemy wobec niego odpowiedzialność rodzicielską.

Dla wielu par możliwość adopcji jest jedyną szansą na to, aby mieć dziecko. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże to się z odpowiedzialnością przez całe życie, ze zmartwieniami i troskami. Mimo to, odczuwamy potrzebę posiadania potomstwa, chcemy opiekować się dziećmi i mamy pewną gwarancję na przyszłość, że nie będziemy samotni, a w starszym wieku będzie miał nami kto się zająć. Dziecko musi czuć się bezpiecznie i mieć zapewnione warunki do prawidłowego rozwoju.

Źródło: http://www.twojaeuropa.pl/4617/adopcja-dzieci-w-krajach-unii-europejskiej

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.