Data publikacji: 16.02.2010

Ambitny program dla nowej Komisji

Kiedy José Manuel Barroso po raz pierwszy objął stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, gospodarka kwitła, a bezrobotnych ubywało. Pięć lat później, w następstwie największej recesji od dziesięcioleci, Komisję wyznaczoną na lata 2010–2014 oczekują zupełnie nowe wyzwania.


Kiedy zeszłej jesieni przewodniczący przedstawiał swoje priorytety na następną kadencję, na pierwszym miejscu znalazły się poprawa koniunktury gospodarczej i umożliwienie powrotu do pracy osobom, które w wyniku kryzysu zasiliły szeregi bezrobotnych. José Manuel Barroso obiecał również, że nadal będzie zabiegać o reformę systemu finansowego, aby zapobiec nawrotowi kryzysu.
 
Cele długoterminowe zawarte są natomiast w unijnym 10-letnim planie rozwoju – tzw. strategii lizbońskiej – która wygasa w tym roku. Trwają prace nad strategią na kolejne dziesięciolecie. Przewodniczący opublikował już dokument roboczy, w którym zapowiedziano główne cele, które będzie obejmowała oficjalna propozycja przewidziana na marzec.
 
W zeszłym tygodniu przewodniczący Komisji przedstawił w skrócie przywódcom państw UE nową strategię, znaną pod nazwą „Europa 2020”. Jej główne punkty to promowanie przemysłu emitującego małe ilości dwutlenku węgla, inwestowanie w badania i rozwój, lansowanie gospodarki cyfrowej i modernizacja sektora kształcenia i szkoleń.
 
Przewodniczący zapowiedział, że celem nowej strategii będzie wzmocnienie wspólnego rynku i zmniejszenie deficytu budżetowego w krajach UE, co będzie wymagać większej koordynacji polityki gospodarczej. Obecnie aż dwadzieścia państw przekracza wyznaczony przez Unię próg 3 proc. deficytu.
 
Nowa Komisja będzie pierwszą sprawującą władzę wykonawczą w UE po wejściu w życie traktatu lizbońskiego, który ma uprościć procesy decyzyjne i wzmocnić pozycję Unii na arenie międzynarodowej. Nowa Komisja stoi też na straży traktatów UE, a zatem musi czuwać nad wdrażaniem przewidzianych w traktacie reform. Jest to trudne zadanie, gdyż zmiany dotyczą prawie wszystkich instytucji unijnych.
 
Również samej Komisji. Nowy skład obejmuje stanowisko wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych, które zostało wprowadzone przez traktat. Sprawuje je Catherine Ashton, która pełni zarazem funkcję wiceprzewodniczącego Komisji.
 
Jednym z najważniejszych priorytetów jest, podobnie jak za poprzedniej kadencji przewodniczącego, kwestia globalnego ocieplenia, o czym świadczy też stworzenie nowej teki obejmującej działania w dziedzinie klimatu. UE naciska na wznowienie rozmów międzynarodowych, aby zakończyć negocjacje przerwane na konferencji w Kopenhadze.
 
Ale zmiany klimatu to nie jedyna nowa teka. Po raz pierwszy wyznaczono komisarzy odpowiedzialnych wyłącznie za sprawy wewnętrzne i pomoc humanitarną. Miały też miejsce spore przetasowania jeśli chodzi o zawartość innych tek.
 
Ekipa Barroso II po raz pierwszy zbierze się w tym tygodniu. W skład nowej Komisji wchodzi 27 komisarzy, po jednym z każdego państwa UE. Czternastu z nich, w tym przewodniczący, zasiadało w niej także w poprzedniej kadencji. Obecna kadencja trwa pięć lat.
 
UE 2020 – strategia na rzecz zrównoważonego wzrostu http://ec.europa.eu/eu2020/index_en.htm
 
 
 
Komisja Europejska 2010–14: komisarze i ich teki http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/index_pl.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.