Data publikacji: 25.01.2010

Artyści i naukowcy wspólnie zastanawiają się nad zmianami klimatu

W następstwie rozmów prowadzonych w Kopenhadze na temat zmian klimatu Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny postanowił zorganizować ze swymi partnerami wydarzenie, które odbędzie się w Brukseli w dniach 25 i 26 stycznia br.


Przez dwa dni eksperci z różnych środowisk naukowych oraz przedstawiciele kręgów politycznych i artystycznych z różnych krajów będą poszukiwać twórczego rozwiązania jednego z najpilniejszych problemów, z którym boryka się obecnie nasza planeta.
TippingPoint to wydarzenie organizowane wspólnie z British Council, Union of National Institutes for Culture, Kaaitheater i TippingPoint. Odbędzie się ono w Brukseli zaledwie kilka dni przed upłynięciem terminu, w którym wszystkie zainteresowane strony na świecie mają przedstawić indywidualne cele dotyczące emisji dwutlenku węgla, co ma umożliwić osiągnięcie międzynarodowego porozumienia jeszcze w tym roku w Meksyku. Jest to także okazją, by Europa ponownie przejęła przewodnią rolę w działaniach dotyczących zmian klimatu.
Wiele osób miało nadzieję, że rozmowy w Kopenhadze doprowadzą do wiążących decyzji i skoordynowanych działań międzynarodowych. Tak się nie stało. Spotkanie wpływowych naukowców ze znanymi artystami będzie unikalną możliwością ukazania, że tam, gdzie politycy nie są w stanie znaleźć rozwiązań, powstaje pole do działań dla świata kultury i nauki.
Wśród 130 uczestników tego wydarzenia znajdą się: były doradca kanclerz RFN Angeli Merkel prof. John Schellnhuber, przewodnicząca Europejskiej Fundacji Kultury JKW księżniczka Laurentien z Holandii, budzący kontrowersje artysta czeski David Cerný, działająca na rzecz obrony praw społecznych i praw człowieka Bianca Jagger, reżyser, zdobywca Grand Prix na światowym festiwalu filmów w Montrealu Nic Balthazar oraz brytyjska aktorka Susannah York.
Przed spotkaniem w Brukseli podobne wydarzenia zostały zorganizowane w Poczdamie, Oksfordzie, Oslo, a ostatnio także w Nowym Jorku. TippingPoint zainspirował między innym Simona Beaufoya – autora scenariuszy filmów „Goło i wesoło” i „Slumdog, milioner z ulicy”– do nakręcenia thrillera polityczno-ekologicznego “Burn-up”. Natomiast brytyjska artystka Cornelia Parker nakręciła „Chomskian Abstract”, półgodzinny wywiad z Noamem Chomskym na temat tego, w jaki sposób sztuka może uratować naszą planetę.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.