Data publikacji: 13.12.2022

Badanie Eurobarometr

silne poparcie obywateli UE dla Ukrainy


Demokracja pozostaje najważniejszą wartością, której zdaniem obywateli UE powinien bronić Parlament, 72% respondentów uważa, że ich kraj skorzystał na członkostwie w UE.

Demokracja, prawa człowieka i wolność słowa to kwestie najwyższej wagi dla obywateli UE, którzy apelują do Parlamentu o obronę tych wartości będących podstawą Unii. To jedne z głównych wniosków płynących z jesiennego badania Parlamentu Europejskiego Eurobarometr, którego wyniki dziś opublikowano.

Według badania przeprowadzonego między 12 października a 7 listopada 2022 roku 74% obywateli UE popiera pomoc Unii Europejskiej dla Ukrainy w związku z rosyjską inwazją. Pomoc ze strony UE cieszy się poparciem obywateli we wszystkich krajach Unii, a największe poparcie odnotowano w Szwecji (97%), Finlandii (95%), Holandii (93%), Portugalii (92%) i Danii (92%). Dziesięć miesięcy od rozpoczęcia wojny w Ukrainie poparcie dla konkretnych działań podjętych przez UE – takich jak sankcje wobec rządu Rosji czy finansowa, wojskowa lub humanitarna pomoc dla Ukrainy – wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie 73%.

Najnowsze badanie Eurobarometr potwierdza, że obywatele Europy zdecydowanie opowiadają się nie tylko po stronie Ukrainy, lecz również po stronie wartości, na których opiera się Unia Europejska. W odpowiedzi na pytanie o wartości, jakich powinien przede wszystkim bronić Parlament Europejski, najczęściej wymieniano demokrację (36%), następnie ochronę praw człowieka w Unii i na świecie (29%), a zaraz potem wolność słowa i myśli (28%). Obywatele domagają się obrony tych podstawowych wartości UE zarówno w Unii, jak i poza jej granicami. Od czasu niczym niesprowokowanej i nieuzasadnionej inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę tych samych wartości bronią każdego dnia Ukraińcy.

Roberta Metsola, która z zadowoleniem przyjęła wyniki badania, oświadczyła: „Napaść Rosji spowodowała wielkie ludzkie cierpienie i ogromne zniszczenia. Odwaga i wytrwałość narodu ukraińskiego w obliczu terroru jest zadziwiająca. Najlepszą reakcją i wsparciem, jakiego Unia Europejska może udzielić, jest europejska jedność i solidarność. Naród ukraiński może liczyć na niezachwiane poparcie Parlamentu Europejskiego”.

Skutki rosyjskiej wojny w Ukrainie dają się wyraźnie odczuć wśród obywateli europejskich. Niemal dwie trzecie z nich (65%) uważa, że ich życie się zmieni z powodu wojny i jej konsekwencji, co oznacza wzrost o cztery punkty procentowe w stosunku do kwietnia/maja 2022 r.

Dostrzegają oni zarazem prawdziwe zalety przynależności do Unii Europejskiej, bowiem 72% z nich twierdzi, że ich kraj skorzystał na członkostwie. Na pytanie, dlaczego kraj na tym skorzystał, ankietowani najczęściej wspominali o wkładzie UE w utrzymywanie pokoju i zwiększanie bezpieczeństwa (36%, czyli sześć punktów procentowych więcej niż w listopadzie/grudniu 2021 r.). Największy wzrost odnotowano na Łotwie (+16 p.p.), na Litwie (+15 p.p.), w Estonii (+12 p.p.), w Holandii (+13 p.p.), na Malcie (+11 p.p.) i w Polsce (+11 p.p.), co może być wynikiem wojny Rosji z Ukrainą. Wśród innych powodów najczęściej wymieniano korzyści ze współpracy między państwami UE (35%, +3 p.p.) i wkład UE w rozwój gospodarczy kraju (30%, bez zmian).

Kontekst

Jesienne badanie Parlamentu Europejskiego Eurobarometr przeprowadził Kantar między 12 października a 7 listopada 2022 r. we wszystkich 27 państwach członkowskich UE. Badanie miało postać wywiadów bezpośrednich (CAVI w Czechach i Danii). W sumie przeprowadzono 26 443 wywiadów. Wyniki na poziomie UE to dane ważone z uwzględnieniem liczby ludności w każdym kraju.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.