Data publikacji: 19.01.2010
Przewodniczący Komisji Europejskiej pogratulował premierowi Donaldowi Tuskowi, który został tegorocznym laureatem Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego.
José Manuel Barroso podkreślił rolę szefa polskiego rządu w procesie integracji Polski z Unią Europejska oraz ratyfikacji traktatu lizbońskiego. Tusk jest trzecim Polakiem wyróżnionym Nagrodą Karola Wielkiego – po Janie Pawle II i Bronisławie Geremku.
„Z całego serca gratuluję polskiemu premierowi Donaldowi Tuskowi Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego za rok 2010”- napisał Barroso. „Gratuluję również jury Fundacji Karola Wielkiego znakomitego wyboru. Premier Tusk odegrał wielką rolę w procesie integracji Polski z UE a także – od 2004 r. – w procesie zakorzeniania Polski w sercu Europy. Przyczynił się także do pozytywnego zakończenia ratyfikacji traktatu z Lizbony przez Polskę. Dziś Donald Tusk jest jednym z najbardziej cenionych przywódców europejskich. Polacy także mogą odczuwać najwyższą dumę z przyznania tego tytułu. Liczę na kontynuowanie bliskiej współpracy z premierem Tuskiem w naszym wspólnym europejskim projekcie”.
Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego jest przyznawana od 1950 roku przez niemieckie miasto Akwizgran (Aachen) za nadzwyczajne zasługi na rzecz pokoju i zjednoczenia Europy. Jej laureatami byli m.in. 1953 Jean Monnet, Konrad Adenauer, Winston Churchill, Komisja Europejska (1969), Henry Kissinger, Helmut Kohl, François Mitterrand, brat Roger z Taizé, Vaclav Havel, Jacques Delors, Tony Blair, Bill Clinton, wspólna waluta Euro, Jean-Claude Juncker, Javier Solana, Angela Merkel.
Uzasadniając przyznanie nagrody Polakowi jury Fundacji wymieniło jego m.in. zasługi w zwalczaniu "antyeuropejskiego nacjonalizmu, nie tylko w Polsce" oraz działania na rzecz wzajemnego zrozumienia i współpracy Polski z europejskimi partnerami. Wspomniano także zaangażowanie Tuska w ruch Solidarności.
Międzynarodowa Nagroda Karola tradycyjnie wręczana jest podczas uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego w Akwizgranie (w tym roku 13 maja). Jej laureaci otrzymują medal oraz czek na 5 tysięcy euro.
Wcześniej Nagrodą Karola Wielskiego wyróżniono dwóch Polaków - w 2004 r. papież Jan Paweł II otrzymał ją "za wkład w dzieło jedności naszego kontynentu", zaś w 1998 r. ówczesny minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek.