Data publikacji: 15.09.2011

Bezpieczeństwo dostaw energii w kraju i za granicą

UE coraz bardziej uzależnia się od importowanej energii. Potrzebna jest zdecydowana strategia, która pozwoli promować interesy energetyczne UE w skali międzynarodowej.


Z powodu rywalizacji o dostawy ropy, gazu i węgla z zagranicy oraz zakłóceń w dostawach ceny energii rosną i stają się nieprzewidywalne.
 
W nowym wniosku Komisja proponuje, aby kraje UE połączyły siły i wspólnie negocjowały z dostawcami międzynarodowe porozumienia dotyczące dostaw energii. Pozwoli to zapewnić bezpieczne dostawy po konkurencyjnych cenach.
 
Dzięki wspólnemu stanowisku łatwiej będzie również budować solidne partnerstwa w dziedzinie energii z kluczowymi partnerami. Współpraca międzynarodowa jest niezbędna, aby móc stawić czoła stojącym przed UE i innymi krajami wyzwaniom, takimi jak zmiany klimatu.
 
Propozycja Komisji jest elementem planu Energia 2020  , który ma promować ograniczenie zużycia energii i jej racjonalne wykorzystywanie, zapewnić bezpieczeństwo dostaw, zapobiec niedoborom i wspierać rozwój gospodarczy.
 
Metody zabezpieczenia dostaw to między innymi:
·         zwiększenie przejrzystości − kraje UE powinny wymieniać się informacjami na temat zawieranych przez siebie umów międzynarodowych dotyczących energii
·         uspójnienie podejścia do krajów partnerskich i sformułowanie wspólnego stanowiska na forum organizacji międzynarodowych
·         budowanie wszechstronnych partnerstw w dziedzinie energii z najważniejszymi krajami partnerskimi.
 
Współpraca z krajami partnerskimi
Większa przejrzystość rynków i lepsza polityka energetyczna pobudzą inwestycje i wzmocnią odporność rynków na ewentualne zakłócenia w dostawach. Powinno to zapobiec takim przerwom w dostawach, jakie w 2009 roku miały miejsce w Europie Wschodniej.
Na liście priorytetów UE znajdują się porozumienia z Azerbejdżanem i Turkmenistanem w sprawie gazociągu transkaspijskiego oraz nowe partnerstwo z krajami położonymi na południowym brzegu Morza Śródziemnego dotyczące projektów z zakresu energii odnawialnej.
Podejście to zakłada też położenie większego nacisku na ułatwienie krajom rozwijającym się dostępu do zrównoważonej energii.
 
Kolejne etapy
Strategia będzie realizowana przez kolejnych kilka lat. W 2012 roku kraje UE powinny już zacząć korzystać z nowego systemu wymiany informacji na temat umów w dziedzinie energii.
Więcej o polityce energetycznej UE: http://ec.europa.eu/energy/international/index_en.htm
 
Źródło: KE
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.