Data publikacji: 18.09.2009

Bezpieczeństwo energetyczne: unikać zakłóceń dostaw w przyszłości, rozbudowywać objętości magazynowe

Parlament przyjął rezolucję, w której wzywa do zwiększenia wysiłków, aby w przyszłości unikać zakłóceń w dostawach gazu.


Należy dokonać przeglądu funkcjonowania mechanizmów wczesnego ostrzegania, które zawiodły podczas kryzysu gazowego w 2009 roku. Posłowie uważają, że należy zwiększać objętości magazynowe gazu i rozbudowywać połączenia międzysystemowe. 

Parlament ponownie wezwał do stworzenia wspólnej, europejskiej polityki bezpieczeństwa energetycznego. Zwiększenie skuteczności sieci korespondentów ds. bezpieczeństwa energetycznego (Nesco) powinno ułatwić uniknięcie potencjalnych problemów w dostawach energii. Posłowie z zadowoleniem przyjęli porozumienie w sprawie finansowania projektów infrastrukturalnych stanowiących element europejskiego planu naprawy gospodarczej (250 milionów euro) oraz pomysł utworzenia w Europie nowej europejskiej supersieci elektrycznej i gazowej. 

Wrogie przejęcia

Komisja powinna przeciwdziałać wrogim przejęciom na rynku energetycznym UE, dokonywanym przez nieprzejrzyste podmioty zagraniczne, czego przykładem są nabycie przez Surgutneftegaz udziałów w węgierskim przedsiębiorstwie energetycznym MOL oraz 20% udziałów w austriackim ośrodku magazynowania gazu i handlu gazem w Baumgartem przez spółkę CENTREX.

Prawa człowieka

UE powinna angażować się w dialog z kluczowymi dostawcami energii, ale nie powinno się to odbywać kosztem otwartych rozmów o przestrzeganiu praw człowieka. Ochrona praw człowieka i bezpieczeństwo energetyczne powinny należeć do priorytetów w programie kolejnego szczytu UE-Rosja i stanowić nieodłączny element nowego porozumienia UE-Rosja.

Nabucco i Desertec

Wśród priorytetów Parlamentu znajduję się zapewnienie połączenia Europy z nowymi źródłami gazu na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Kaspijskiego niezależnie od jakiegokolwiek pojedynczego przedsiębiorstwa czy gazociągu. Projekt Nabucco pozwoli zmniejszyć zależność UE od rosyjskich dostaw, natomiast Desertec pozwoli wykorzystać potencjał w zakresie energii słonecznej, jaki posiadają regiony Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.