Data publikacji: 22.04.2013

Blisko 150 mln euro z funduszy regionalnych dla dużych projektów sieci szerokopasmowych w Polsce Wschodniej

Komisja Europejska zatwierdziła finansowanie w wysokości 149,4 milionów euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) dla projektu inwestycyjnego o łącznej wartości 187,3 milionów euro, którego celem jest rozwój szerokopasmowej infrastruktury o długości 6 100 km w trzech województwach Polski wschodniej: podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Prawie pół miliona osób będzie mogło skorzystać z szerokopasmowego dostępu do internetu


Projekty obejmują dystrybucję infrastruktury szerokopasmowej oraz budowę światłowodowych regionalnych sieci szkieletowych w celu zapewnienia otwartego i niedyskryminacyjnego dostępu do dostawców usług internetowych. Projekty mają przyczynić się do eliminacji wykluczenia cyfrowego w słabiej rozwiniętych regionach Polski obecnie pozbawionych dostępu do podstawowych usług szerokopasmowych. Inwestycje bezpośrednio przyczyniają się do realizacji celów "Cyfrowej agendy dla Europy" w zakresie szerokopasmowego dostępu do internetu oraz do podstawowych usług nowej generacji (Next Generation Access - NGA), które otwierają drzwi gospodarce cyfrowej w tych regionach. W związku z realizacją projektów ma zostać utworzonych 1 668 miejsc pracy.

Komentując tę decyzję, Komisarz ds. Polityki regionalnej, Johannes Hahn, powiedział: "Projekty takie jak te służą tworzeniu lepszych warunków rozwoju dla przedsiębiorstwi obywateli oraz pozwolą słabiej rozwiniętym regionom Polski korzystać z możliwości oferowanych przez gospodarkę cyfrową. Jest to doskonały przykład tego, jak polityka spójności może bezpośrednio przyczynić się do realizacji celów unijnej strategii wzrostu gospodarczego "Europa 2020" oraz pomóc regionom w ich rozwoju gospodarczym. Jest to rodzaj inwestycji, których więcej chcielibyśmy oglądać w przyszłości."

W województwie podlaskim zostanie zainstalowana sieć światłowodowa o długości 1 852 km, a także 8 węzłów szkieletowych. Kolejne 173 tysiące osób zostanie objętych dostępem szerokopasmowym; w sumie 87,7% populacji. Jest to wzrost o około 11,94% w stosunku do stanu obecnego, który wynosi 73,4%. Odsetek ludności, która uzyska dostęp do usług NGA również wzrośnie z 54,6% do 68,2%. Unia Europejska poprzez EFRR sfinansuje 43,5 mln euro z inwestycji o łącznej wartości 62,7 mln euro. W chwili, gdy projekt będzie już funkcjonował, utworzonych będzie 600 miejsc pracy.

W województwie podkarpackim zostanie zainstalowana sieć światłowodowa o długości 2 006 km, a także 14 węzłów szkieletowych. Dostępem szerokopasmowym zostanie objętych kolejne 122,66 tysiące osób; w sumie 95,5% populacji. Jest to wzrost o około 6% w stosunku do stanu obecnego, który wynosi 90,8%. Odsetek ludności, która uzyska dostęp do usług NGA również wzrośnie z 60,4% do 74,3%, co stanowi wzrost o prawie 14%. Unia Europejska poprzez EFRR sfinansuje 51,1 mln euro z inwestycji o łącznej wartości 60,1 mln euro. W chwili, gdy projekt będzie już funkcjonował, utworzonych będzie 468 miejsc pracy.

W województwie warmińsko-mazurskim zostanie zainstalowana sieć światłowodowa o długości 2 241 km, a także 10 węzłów szkieletowych. Dostępem szerokopasmowym zostanie objętych kolejne 158 tysięcy osób; w sumie 91,8% populacji. Jest to wzrost o około 11% w stosunku do stanu obecnego, który wynosi 80,7%. Odsetek ludności, która uzyska dostęp do usług NGA również wzrośnie z 42,4% do 59,9%, co stanowi wzrost o ponad 17%. Unia Europejska poprzez EFRR sfinansuje 54,8 mln euro z inwestycji o łącznej wartości 64,5 mln euro. W chwili, gdy projekt będzie już funkcjonował, utworzonych będzie 600 miejsc pracy.

Wszystkie inwestycje pochodzą z programu o nazwie "Rozwój Polski Wschodniej" i są finansowane z osi priorytetowej "Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego". Projekty mają być zrealizowane do 2015 roku.

 Kontekst:

Są to tzw. "duże projekty", których łączna wartość inwestycji (z VAT) wynosi powyżej 50 mln euro. Podlegają one zatem decyzji Komisji Europejskiej, podczas gdy inne typy projektów zatwierdzane są na poziomie krajowym lub regionalnym.

Komisja Europejska zatwierdziła już współfinansowanie ze środków UE dużych projektów szerokopasmowych w województwie lubelskim i świętokrzyskim o wartości odpowiednio 66,5 mln euro oraz 35 mln euro.

Polska uzyskała łącznie około 67 miliardów euro ze środków polityki spójności na lata 2007-2013.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.