Data publikacji: 04.12.2018
Przywódcy osiągnęli porozumienie w sprawie priorytetów Unii. Aby je urzeczywistnić, musimy zadbać o ich odpowiednie finansowanie – powiedział szef KE prezentując postępy w negocjacjach nad nowym długoterminowym budżetem.
Kolejny krok w przygotowywaniu wieloletnich ram finansowych ma nastąpić podczas posiedzenia Rady Europejskiej 13–14 grudnia. Komisja wezwała przywódców do utrzymania szybkiego tempa prac.
W 2 maja Komisja przedstawiła wniosek dotyczący nowoczesnego, zrównoważonego i sprawiedliwego budżetu, który umożliwi osiągnięcie priorytetów Europy określonych przez przywódców w Bratysławie w 2016 r. i w Rzymie w 2017 r. Wkrótce potem przedstawiono wnioski ustawodawcze dotyczące 37 programów sektorowych stanowiących część przyszłego długoterminowego budżetu. Stworzyły one solidną podstawę do negocjacji między państwami członkowskimi, które postępowały w szybkim tempie pod przewodnictwem bułgarskiej i austriackiej prezydencji Rady.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: - Przywódcy osiągnęli porozumienie w sprawie priorytetów Unii. Aby je urzeczywistnić, musimy zadbać o ich odpowiednie finansowanie w kolejnym długoterminowym budżecie. Dotychczasowe postępy napawają mnie optymizmem. Na ich kanwie teraz przywódcy powinny wyznaczyć kierunek polityczny, który umożliwi szybkie osiągnięcie porozumienia w sprawie długoterminowego budżetu.
Komisarz do spraw budżetu i zasobów ludzkich Günther H. Oettinger powiedział: - Dzięki znakomitej pracy prezydencji bułgarskiej i austriackiej osiągnięto już bezprecedensowe postępy w negocjacjach nad kolejnym długoterminowym budżetem UE. Równolegle kontynuowano też prace w Parlamencie Europejskim. Teraz ważne jest, byśmy utrzymali to dobre tempo i poczynili kolejne kroki w oparciu o kierunek polityczny, jaki Rada Europejska wytyczy jeszcze w tym miesiącu.
Przywódcy powinni obecnie przedstawić wytyczne polityczne dotyczące głównych cech przyszłego długoterminowego budżetu:
Osiągnięcie maksymalnych postępów w pracach nad przyszłym długoterminowym budżetem przed szczytem w Sybinie w dniu 9 maja 2019 r. pozwoliłoby osiągnąć najpóźniej do października 2019 r. pełne i kompleksowe porozumienie (w tym co do wartości liczbowych) w Radzie Europejskiej, w ścisłej współpracy z Parlamentem Europejskim.
Przyjęcie kolejnych wieloletnich ram finansowych przed końcem 2019 r. zapewni uruchomienie nowych programów do dnia 1 stycznia 2021 r. Dzięki temu już w 2021 r. powstałyby dziesiątki tysięcy miejsc pracy w sektorze badań naukowych i wiele więcej w całej gospodarce, przystąpiono by w terminie do realizacji ponad 100 000 projektów w ramach polityki spójności, milion młodych ludzi wziąłby udział w wymianie w ramach programu Erasmus, a 40 000 młodych ludzi mogłoby skorzystać z możliwości włączenia się w działania solidarnościowe w całej Europie w 2021 r. Programy te wspierałyby start-upy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa w procesie inwestycji, znacznie zwiększyłyby inwestycje w obronność i zdolności obronne oraz pomogłyby chronić granice Unii przed handlem ludźmi, przemytem i oszustwami.
Dodatkowe informacje