Data publikacji: 21.04.2011
Według doniesień chorwackiej prasy, po wyrokach Trybunału w Hadze skazujących dwóch byłych chorwackich generałów na wysokie kary pozbawienia wolności, poparcie Chorwatów dla unijnej akcesji ich kraju osiągnęło rekordowo niski poziom.
Tylko 23 proc. Chorwatów nadal popiera integrację europejską, poinformował dziennik „Jutarni List”.
Podczas weekendu kilka tysięcy Chorwatów protestowało przeciwko Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu ds. Byłej Jugosławii, który skazał Ante Gotovinę oraz Mladena Markacia odpowiednio na 24 I 18 lat pozbawienia wolności. Wyrok został ogłoszony w piątek, 15 kwietnia.
Dla wielu Chorwatów Gotovina (55 lat), który nie przyznał się do winy, jest bohaterem chorwackiej „wojny ojczyźnianej”, w szczególności za jego wkład w czterodniową akcję, której celem było odbicie z rąk rebeliantów regionu Krajiny.
W sobotę protestujący na głównym placu Zagrzebia wznosili chorwackie flagi i transparenty z napisami "Kocham Chorwację, nie w Unii Europejskiej", a także okrzyki "Zdrada" , gdyż zdaniem organizatorów protestu przywódcy polityczni zawiedli, nie broniąc godności weteranów wojennych, informował Reuters.
Z sondażu wynika, że 95 proc. Chorwatów uważa wyrok za niesprawiedliwy.
Aresztowanie Gotociny w 2005 r. usunęło poważna przeszkodę w otwarciu rozmów akcesyjnych Chorwacji z UE. Unia podkreśla, że wszystkie republiki byłej Jugosławii przed przystąpieniem do wspólnoty muszą aresztować podejrzanych o popełnienie zbrodni podczas konfliktu zbrojnego w latach 90.
Niektórzy analitycy twierdzą, że powszechne przekonanie, że orzeczenia Trybunał w Hadze nie odzwierciedlają prawidłowo wydarzeń wojennych w Jugosławii , może zwiększyć wśród Chorwatów nastroje antyunijne – i to dokładnie w momencie, gdy Chorwacja ma nadzieję zakończyć wkrótce swoje negocjacje akcesyjne.
Chorwacja ma nadzieję zakończyć rozmowy w najbliższych miesiącach i przeprowadzić wkrótce potem referendum w sprawie wejścia do UE.
Premier Węgier Viktor Orbán ubolewał w zeszłym tygodniu z powodu opóźnienia rozmów akcesyjnych Chorwacji. Zakończeniem negocjacji z Chorwacją jest jednym z priorytetów obecnej węgierskiej prezydencji UE. (tmw)