Data publikacji: 21.08.2014

Co powinno zawierać europejskie CV?

Kandydujesz do firmy, która ma swoje filie również w krajach europejskich? Twoim marzeniem jest praca za granicą? Podpowiadamy Ci, jak powinno wyglądać dobre CV!


Język dokumentu

Po pierwsze CV do wielkich korporacji należy pisać w języku, który jest uniwersalny, a więc języku angielskim, chyba że dana firma życzy sobie dokument aplikacyjny w wcześniej określonym języku, np. włoskim. Wówczas wskazane jest, aby znać ten język. Jeśli nie ma takich wytycznych, najlepszym rozwiązaniem będzie aplikacja dokumentu, jak już wcześniej wspomniałem, w języku angielskim.

Wyraźne zdjęcie

Era zdjęć typowo dokumentowych dawno odeszła w zapomnienie. Dziś trzeba się wyróżnić. Świetnym pomysłem jest zrobienie nietuzinkowej fotografii do naszego CV, która nie tylko przedstawi naszą aparycję w jak najlepszym świetle, ale również będzie wyróżniać nasze CV na tle pozostałych dokumentów. W zależności od Twojego pomysłu, zdjęcie może być różne. Ja osobiście jestem zwolennikiem kolorowej fotografii, gdyż dobrze zaaranżowana nadaje charakteru dokumentowi.

Niepowtarzalna szata graficzna

Biała kartka papieru i czarne niczym mróweczki litery rozlane na śnieżnobiałym tle, w górnym rogu umiejscowione czarno-białe zdjęcie. Z takim CV nie masz nawet, co szukać pracy. Szata graficzna musi się rzucać w oczy. Warto nadać tło, wyodrębnić pogrubioną czcionką najważniejsze rzeczy, opisać, co w danej pracy wykonywałeś, bawić się czcionkami. Tak naprawdę przy tworzeniu szaty graficznej ogranicza Cię tylko Twoja własna wyobraźnia.

Nie masz pomysłu na indywidualne CV? Wystarczy wpisać odpowiednią frazę np. „niecodzienne CV” w Google i znaleźć coś dla siebie!

Doświadczenie

Przystępując do pracy za granicą, niezbędne jest odpowiednie doświadczenie w danej branży. Do doświadczenia przede wszystkim zalicza się lista firm, w której do tej pory pracowałeś. Poza tym warto wyodrębnić również zadania oraz obowiązki, jakie miało się do spełnienia w danej firmie. Obowiązkowo należy wspomnieć o zajmowanym stanowisku. Potencjalni pracodawcy nieprzychylnie patrzą również na CV, w których osoba ubiegająca się o stanowisko pracowała w kilku firmach, jednak najdłuższy okres pracy w jednej z nich wyniósł 3 miesiące! Należy tego unikać i brać pod uwagę głównie prace na dłuższy okres czasu i dające perspektywy rozwoju zawodowego.

Dodatkowe kwalifikacje

Dodatkowe kwalifikacje, a więc dodatkowe umiejętności, które posiadasz. Warto w rozwoju uwzględnić udział w darmowych bądź płatnych szkoleniach, które podnoszą kwalifikacje zawodowe. Wiele z takich szkoleń można odbyć drogą internetową nie wychodząc nawet z domu, natomiast wiedzy, którą w ten sposób zdobędziemy nikt nie będzie w stanie nam odmówić!

Warto również wspomnieć o posiadanych dokumentach, jak np. prawo jazdy kat. B.

Dodatkowy atut – niecodzienne zainteresowania

Osoby od HR patrzą również na zainteresowania, które po części moim zdaniem powinny pokrywać się ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy. Przykładowo aplikując na dziennikarza sportowego do znanej strony obcojęzycznej, nie możemy w swoich zainteresowaniach pominąć sportu a zwłaszcza wyodrębnić dyscypliny, które uprawiamy. Podobnie zamiast pisać oklepane zainteresowania w stylu:

  • sport,
  • historia,
  • marketing,

lepiej jest napisać:

  • angielska Premier League, historia Mistrzostw Świata w piłce nożnej, rozwój piłki nożnej w krajach latynoamerykańskich,
  • historia XX-lecia międzywojennego, historia starożytnego Egiptu,
  • neuromarketing, marketing internetowy, facebook marketing.

 

Źródło: http://www.twojaeuropa.pl/4663/co-powinno-zawierac-europejskie-cv

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.