Data publikacji: 05.08.2014

Co sądzisz o wtórnym wykorzystaniu wody w Europie?

glass-of-water-964550-m.jpgWtórne wykorzystanie wody nie jest szeroko rozpowszechnione w Europie. Większość ścieków oczyszczonych w komunalnych oczyszczalniach ścieków jest po prostu wpuszczana do rzek i jezior.



Zwiększenie wtórnego wykorzystania wody mogłoby nam pomóc znaleźć rozwiązanie narastających problemów związanych z niedoborem wody i suszą, a jednocześnie ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia spowodowanego ściekami i obniżyć koszty ich oczyszczania. Wtórne wykorzystanie wody ma również mniejszy wpływ na środowisko niż inne sposoby jej pozyskiwania, takie jak międzyregionalne przerzuty wody lub odsalanie wody.Pomimo tych korzyści i znacznego potencjału dalszego rozwoju istnieje kilka przyczyn tak niskiego poziomu wtórnego wykorzystania wody, do których należą:
  • brak wspólnych unijnych norm środowiskowych i sanitarnych dotyczących wtórnego wykorzystania wody;
  • potencjalne utrudnienia dla swobodnego przepływu produktów rolnych nawadnianych wtórnie wykorzystaną wodą;
  • nieodpowiednie ceny wody i modele biznesowe;
  • niska świadomość zainteresowanych stron w zakresie korzyści płynących z wtórnego wykorzystania wody;
  • brak akceptacji społecznej;
  • bariery techniczne i niepewność naukowa.
 
Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie szeregu ewentualnych środków unijnych, które miałyby zachęcić do wtórnego wykorzystania oczyszczonych ścieków. Celem tych konsultacji jest uzyskanie wiedzy na temat tego, co obywatele, zainteresowane strony, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i organy publiczne sądzą o możliwości wtórnego wykorzystania wody oraz o przeszkodach, które to utrudniają, a także na temat tego, jakie środki regulacyjne i pozaregulacyjne na poziomie UE mogłyby skutecznie rozwiać te obawy i zwiększyć stopień rozpowszechnienia bezpiecznego wtórnego wykorzystania wody w UE. 
Kolejne kroki
Konsultacje, które są opublikowane tutaj, są otwarte do dnia 7 listopada 2014 r. Wyniki zostaną uwzględnione w ocenie skutków, obejmującej wszystkie kluczowe aspekty wtórnego wykorzystania wody, w tym w celach rolniczych, komunalnych, przemysłowych i rekreacyjnych. W 2015 r., na podstawie ustaleń przedstawionych w ocenie skutków, Komisja zamierza przedstawić formalny wniosek.
Kontekst
Globalna zmiana klimatu coraz bardziej zagraża zasobom słodkiej wody w Europie. Pomimo że problem ten dotyczy głównie suchych regionów o niskich opadach i dużej gęstości zaludnienia, może on również dotykać regiony o klimacie umiarkowanym, ale charakteryzujące się intensywnym rolnictwem, turystyką i działalnością przemysłową. Prowadzi to do coraz większej konkurencji o zasoby wody między różnymi sektorami wykorzystującymi wodę, co zwiększa obawy dotyczące dostaw zasobów o wysokiej jakości, zarezerwowanych dla wody pitnej.
Maksymalizacja wtórnego wykorzystania wody to jeden z celów szczegółowych planu ochrony zasobów wodnych Europy, w którym jest mowa o możliwości przyjęcia rozporządzenia ustanawiającego wspólne normy wtórnego wykorzystania wody. Jest to również główny obszar priorytetowy w strategicznym planie wdrażania europejskiego partnerstwa innowacyjnego w zakresie wody.
Link do konsultacji społecznych
Dodatkowe informacje

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.