Data publikacji: 24.11.2014

Co w przypadku uchybień państwa członkowskiego wobec prawa UE?

Myśląc o uchybieniu ze strony państwa należącego do Unii Europejskiej mamy na myśli postępowanie niezgodne z prawem i przyjętymi normami. Czy tak jest naprawdę ?


Uchybienie następuje wówczas, kiedy dany kraj należący do Unii Europejskiej nie wypełni obowiązków, jakie spoczywają na nim przez fakt tego, iż jest jej członkiem. Może to również być jakieś postępowanie lub brak działania.
 
W czasie stwierdzenia uchybienia, Komisja Europejska uruchamia procedurę administracyjną, która składa się z kilku etapów. Możliwe, że przed rozpoczęciem postępowania przeprowadzone będzie badanie albo dochodzenie. Procedura rozpoczyna się od wysłania przez Komisję Europejską "wezwania do usunięcia uchybienia". Państwo należące do Unii Europejskiej ma obowiązek podać powody zaniechania odpowiednich przepisów zgodnych z prawem UE. Ma na to wyznaczony czas. Komisja Europejska musi odnieść się do nieprawidłowości względem obowiązującego prawa w Unii Europejskiej i szczegółowo przedstawić swoją opinię. Ma także za zadanie skłonić władze kraju członkowskiego do wyjaśnień w podanym terminie. Natomiast postępowanie sporne odbywa się wówczas, kiedy sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości. Od Komisji Europejskiej zależy wszczęcie procedury administracyjnej, jak i przekazanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości czy odwołanie się od podjętej przez tenże Trybunał decyzji. Więcej o procedurach podejmowanych przez Trybunał Sprawiedliwości na stronie http://curia.europa.eu/jcms/jcms/Jo2_7031/.
 
Kto i jak może zgłosić skargę?
Każda osoba może złożyć skargę, jeżeli stwierdzi, że dane państwo członkowskie dopuściło się uchybienia. Nie wymagane jest udowadnianie, iż jest się ofiarą uchybienia lub ma się jakiś interes prawny. Skarga nie może być związana ze sprawami prywatnymi, aby mogła zostać rozpatrzona. Skargi można składać pocztą elektroniczną, listownie lub faksem. Sekretariat Generalny potwierdza otrzymanie takiego dokumentu w ciągu 15 dni od otrzymania. W przypadku stwierdzenia przez osobę oskarżającą dane państwo członkowskie o naruszenie praw Unii Europejskiej, że Komisja Europejska nie rozpatrzyła odpowiednio jej skargi, może zgłosić się do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Od 3 lipca 2013 roku funkcję tę pełni pochodząca z Irlandii, Emily O"Reilly. Więcej na ten temat pod adresem http://www.ombudsman.europa.eu/home/pl/default.htm.
 
Jak państwa członkowskie przestrzegają prawa?
Najgorszy wynik w kwestii zgodności przepisów danego państwa należącego do Unii Europejskiej z jej prawem uzyskały Włochy, Hiszpania oraz Grecja. Natomiast najlepiej radzi sobie z tym Łotwa, Malta, a także Estonia. W 2013 roku zostało zarejestrowanych 3 505 skarg od obywateli i przedsiębiorstw. W 72 % skargi te dotyczyły takich kategorii jak wymiar sprawiedliwości, środowisko, rynek wewnętrzny i usługi, zatrudnienie, podatki i unia celna. Największa ilość wystosowanych skarg dotyczyła Włoch, Hiszpanii oraz Niemiec.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.