Data publikacji: 05.04.2011

Co zmienić w Europejskiej Polityce Sąsiedztwa wg PE

Europejska Polityka Sąsiedztwa w obecnym kształcie się nie sprawdza, wymaga zmian - uważają europosłowie.


W czasie sesji plenarnej będę dyskutować o tym jak może być bardziej skuteczna i jak może pomóc w ograniczeniu nielegalnej imigracji. Zdaniem deputowanych UE powinna być bardziej aktywna w Afryce Północnej i powinna ożywić projekt Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego.
 
EPS określa kierunki unijnej polityki z krajami sąsiedzkimi. Uzależnia ona kontakty z tymi krajami m.in. od tego czy spełniają warunki demokratyczne, przestrzegają praw człowieka, prowadzą gospodarkę rynkową i kierują się zasadą zrównoważonego rozwoju.
 
Unijna polityka sąsiedzka ma dwa wymiary - wschodni i południowy. "Ich natura jest zupełnie inna" - uważa portugalski deputowany Mário David (Europejska Partia Ludowa), autor projektu sprawozdania Parlamentu na temat EPS. "Nasi sąsiedzki na wschodzie mogą kiedyś stać się członkami UE. A jeśli chodzi o naszych południowych sąsiadów, to moim marzeniem jest stworzenie Śródziemnomorskiego Obszaru Gospodarczego, z tymi nowymi demokracjami, które się teraz w tym regionie rozwijają" - dodaje David.
 
Co proponują deputowani?
 
·         Zwiększenie funduszy na Europejską Politykę Sąsiedztwa.
·         Skupienie się na współpracy z organizacjami pozarządowymi.
·         Stworzeniu wspólnej służby ratunkowej, która reagowałaby na katastrofy naturalne w regionie i która wzmocniłaby poczucie solidarności pomiędzy obywatelami.
 
Deputowani zwracają uwagę na porażkę UE jeśli chodzi o południową politykę sąsiedzką - zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka. Państwa UE nie przykładały do tej kwestii zbyt dużo uwagi, bardziej skupiały się na stabilności w tym regionie. "Jesteśmy słusznie za to krytykowani" - nie ukrywał David. Według europosłów Unia powinna wyciągnąć lekcję z ostatnich wydarzeń i naprawić braki w swojej polityce sąsiedzkiej.
 
Deputowani chcą także by UE była aktywnym graczem w tym regionie, a nie tylko płatnikiem. David przekonuje, że polityka sąsiedzka powinna uwzględniać zmiany instytucjonalne, które weszły w życie po przyjęciu Traktatu z Lizbony. Według Portugalczyka, w czasie ostatnich wydarzeń to UE wraz Ligą Arabską powinny pracować razem nad rozwiązaniem konfliktów.
 
Z krajami południowymi UE powinna współpracować także w zakresie imigracji. Teraz Włochy i Malta zalewane są przez imigrantów uciekających przed niestabilną sytuacją w ich krajach. Deputowani zauważają, że kraje Afryki mogą pomóc w zarządzaniu migracją. Ale zwracają uwagę by nie powtarzać błędów z przeszłości, takich jak układanie się w tej kwestii z libijskim przywódcą Muammarem Kaddafim. Według europosłów współpraca w tej kwestii musi opierać się na poszanowaniu unijnych wartości i międzynarodowych traktatów.
 
UE podjęła już w 2008 r. próbę wzmocnienia współpracy z południem, powołana została wtedy Unia na rzecz Regionu Morza Śródziemnego. Jej prace się jednak opóźniają, na ostatnim szczycie z udziałem głów państw wstrzymano je ze względu na trudności w bliskowschodnim procesie pokojowym.
 
Europosłowie chcieliby większych funduszy na tę inicjatywę, bo uważają, że może ona mieć duży wpływ na nowotworzące się demokracje. "Ostatnie wydarzenia pokazały jak ważna jest Unia na rzecz Regionu Morza Śródziemnego. Wcześniej niektóre państwa, po obu stronach akwenu, nie rozumiały do końca zalet tego modelu. Zrozumieją je jednak wkrótce i to szybko" - argumentował David.
 
·         Projekt rezolucji - wymiar południowy Europejskiej Polityki Sąsiedztwa http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONSGML+MOTION+B7-2011-0199+0+DOC+PDF+V0//PL&language=PL  
·         Projekt rezolucji - wymiar wschodni Europejskiej Polityki Sąsiedztwa http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONSGML+MOTION+B7-2011-0198+0+DOC+PDF+V0//PL&language=PL  
·         Propozycja Komisji Europejskiej (w języku angielskim) http://www.eeas.europa.eu/euromed/docs/com2011_200_en.pdf   
 Źródło PE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.