Data publikacji: 24.03.2020

COVID-19: Instytucje UE działają w celu nabycia ratującego życie sprzętu medycznego

Parlament współpracuje z państwami członkowskimi, aby zapewnić możliwość zakupu respiratorów, masek i innego sprzętu medycznego potrzebnego w szpitalach w całej UE.





- UE zakupi sprzęt medyczny dla szpitali na łączną kwotę 50 mln EUR

- Wspólne zamówienie na testy, maski i respiratory

- Do dziś ponad 1800 obywateli UE repatriowanych

W zeszłym tygodniu Komisja utworzyła program gromadzenia sprzętu medycznego (poprzez rescEU), tak aby niezbędne zapasy do zwalczania COVID-19 mogły szybko dotrzeć do państw członkowskich borykających się z niedoborem sprzętu. Sprzęt ten jest potrzebny do leczenia zakażonych pacjentów, ochrony pracowników służby zdrowia i pomaga spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa.

Parlament współpracuje z państwami członkowskimi, aby szybko zatwierdzić 40 z 50 mln EUR przeznaczonych na sprzęt medyczny służący do intensywnej terapii, taki jak respiratory oraz środki ochrony osobistej, takie jak maski wielokrotnego użytku.

Państwa członkowskie łączą również siły w ramach porozumienia o wspólnych zamówieniach w celu zakupu sprzętu ochrony osobistej, respiratorów i elementów niezbędnych do badań nad koronawirusem. Wspólne działania zapewnią im silniejszą pozycję na rynku światowym.

Wypowiadając się na temat wniosku Komisji, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Pascal Canfin (Renew, FR) powiedział:

"W zeszłym tygodniu Europa podjęła kilka historycznych decyzji, aby przeciwdziałać COVID-19, w tym jego wpływowi na gospodarkę UE. Nie mówimy o tym wystarczająco dużo i nie mówimy tego wystarczająco głośno. Europa robi wszystko, co w jej mocy, by ratować życie. Unijny mechanizm ochrony ludności ratował już obywateli UE podczas trzęsień ziemi, huraganów i powodzi oraz podczas walki z pożarami lasów. Obecnie po raz pierwszy wykorzystujemy fundusze UE w ramach mechanizmu ochrony ludności, aby wesprzeć wysiłki państw członkowskich w walce z wirusem, zapewniając nam bardzo potrzebny sprzęt medyczny i ochronny. To jest solidarność UE w działaniu".

"Obecny kryzys pokazuje również, że dysponowanie wystarczającymi środkami, na zaspokojenie potrzeb unijnego programu mechanizmu ochrony ludności po 2020 roku, jest niezwykle ważne, co podkreślono również w stanowisku Parlamentu w tej sprawie" - podsumowuje Canfin.

Informacje dodatkowe

RescEU jest częścią unijnego mechanizmu ochrony ludności, który wzmacnia współpracę między państwami UE w dziedzinie ochrony ludności. Od czasu utworzenia UZE w 2019 roku, UE może bezpośrednio pomagać państwom członkowskim dotkniętym przez klęski i katastrofy, gdy ich zasoby krajowe są przeciążone.

Dzięki unijnemu mechanizmowi ochrony ludności ponad 1 800 obywateli zostało repatriowanych z całego świata po wybuchu epidemii COVID-19. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o swoim państwie członkowskim.

WIĘCEJ INFORMACJI

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i
Bezpieczeństwa Żywności https://www.europarl.europa.eu/committees/pl/envi/home.html

Reakcja UE na zagrożenie koronaawirusem https://www.europarl.europa.eu/news/en/headlines/priorities/eu-response-to-coronavirus

Biuro Analiz PE: co UE może zrobić, aby złagodzić skutki kryzysu
związanego z koronaawirusem? https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2020/649338/EPRS_BRI(2020)649338_EN.pdf

Komunikat prasowy Komisji Europejskiej: "COVID-19. Komisja tworzy
pierwsze w historii Unii Europejskiej zapasy sprzętu medycznego".
(19.03.2020)  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_20_476

Instytucje UE działają w celu zakupu ratującego życie sprzętu
medycznego, w tym masek dla personelu szpitalnego. (c)InkheartX/Adobe
Stock https://www.europarl.europa.eu/resources/library/images/20200323PHT75638/20200323PHT75638_original.jpg

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.