Data publikacji: 18.05.2021
W ramach cyklu informacyjnego „Poznaj Erasmus+” przybliżamy jeden z najbardziej znanych unijnych programów, z którego można uzyskać dofinansowanie w wielu obszarach. Jeśli byłeś/aś zaangażowana w przeprowadzanie projektu edukacyjnego w ramach programu Erasmus+, zachęcamy do zapoznania się z konkursem EDUinspirator 2021. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 30 czerwca br.!
O konkursie EDUinspiracje 2021
Trwa nabór wniosków konkursowych EDUinspirator, który odbywa się w tym roku pod hasłem „Twój sukces inspiracją dla innych!”. EDUinspirator to inicjatywa, której założeniem jest popularyzacja wyników projektów edukacyjnych, promowanie dobrych praktyk w tym obszarze, a także uświadamianie roli uczenia się oraz dzielenia wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Organizatorem konkursu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która pełni rolę polskiej Narodowej Agencji Programu Erasmus +.
Kim jest EDUinspirator i kto może nim zostać?
EDUinspirator jest osobą fizyczną, która poprzez podejmowane działania wspiera postęp edukacji w swojej społeczności lokalnej, wpierając rozwój innych osób. EDUinspirator pełni zadania, które pozwalają nazywać go mentorem tj. umiejętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami, by podnieść kompetencje innych osób i umożliwić im odniesienie sukcesu.
Rolę EDUinspiratora mogą piastować: seniorzy, nauczyciele, studenci, młodzież, wykładowcy, pracownicy firm i przedsiębiorcy, pracownicy uczelni wyższych i kadry zarządzającej w systemie edukacji formalnej i nieformalnej, trenerzy, pracownicy instytucji publicznych i niepublicznych, a także inne osoby fizyczne związane z rozwojem edukacji w Polsce.
Cele konkursu EDUinspirator
Wskazuje się na trzy podstawowe cele konkursu EDUinspirator:
- wsparcie rozwoju polityki w obszarze kultury, kształcenia, młodzieży, sportu i szkolenia za pośrednictwem popularyzowania aktywności indywidualnych uczestników podejmowanych w ramach międzynarodowych projektów edukacyjnych;
- wybór najlepszych aktywności indywidualnych beneficjentów, ze szczególnym uwzględnieniem promowania i stosowania wyników projektów, które zarówno uzyskały dofinansowanie z programów zarządzanych przez organizatora, jak i uwzględniają perspektywę społeczno-kulturową;
- promocja aktywności osób, które skutkują korzystnymi zmianami w obszarze edukacji w swoim środowisku lokalnym.
Kto może złożyć wniosek konkursowy?
Wniosek konkursowy mogą wypełnić uczestnicy indywidualni, którzy w latach 2007-2021 uczestniczyli w projektach w ramach programów przeprowadzanych przez organizatora, czyli np. Erasmus + i Europejski Korpus Solidarności.
Zapoznaj się z wymaganiami konkursowymi
Wnioski konkursowe można składać tu do 30 czerwca 2021 r. Zainteresowani uczestnictwem w konkursie mogą samodzielnie zgłosić swoją aplikację na:
- EDUinspiratora w zakresie pięciu kategorii: edukacji dorosłych (1), edukacji szkolnej (2), edukacji pozaformalnej młodzieży (3), edukacji zawodowej (4) oraz szkolnictwa wyższego (5).
- Młodego EDUinspiratora w obszarze trzech kategorii: student (1), uczeń (2), wolontariusz (3).
Pamiętaj, aby opisując podejmowane działania w aplikacji konkursowej zwrócić uwagę zarówno na ich charakter międzynarodowy, jak i ich związki z innowacyjnością w edukacji, rozwój kompetencji interkulturowych i językowych, zastosowanie nowoczesnych technologii lub kształtowanie postaw przedsiębiorczych.
Nie zapomnij dołączyć swojego zdjęcia portretowego (jakość min. 300 dpi), które zostanie wykorzystane w celach promocyjnych, wyłącznie jeśli Twoje zgłoszenie zostanie pozytywnie rozpatrzone.
Co możesz wygrać?
Dla każdej kategorii przyznawana jest jedna główna nagroda rzeczowa, ale jury konkursu można również przyznać nagrody specjalne i wyróżnienia.
Nagrody przyznane zostaną w trakcie Gali wręczania nagród edukacyjnych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji albo przekazane zostaną w sposób uzgodniony między organizatorem a zwycięzcą konkursu.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się ze stroną konkursu EDUinspirator dostępną tu w języku polskim.
Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. EDUinspiracje