Data publikacji: 23.04.2010

Czy ”ekspresowe fundusze" obudzą gospodarkę?

Dostęp do pieniędzy na projekty promujące rozwój regionalny będzie szybszy i prostszy w najbardziej dotkniętych kryzysem państwach członkowskich.


W ramach strategii przeciwdziałania kryzysowi planuje się również podwyższenie zaliczek na projekty, których celem jest tworzenie nowych miejsc pracy.
 
Na realizację polityki spójności w okresie od 2007 do 2013 roku w budżecie Unii Europejskiej znalazło się prawie 350 miliardów euro. To ponad trzecia część całego budżetu UE.Wydatki zostały rozłożone na 455 programów przedstawionych przez państwa członkowskie. Jednakże pierwszego kwietnia 2010 r., na półmetku okresu rozliczeniowego 2007-2013, wydano tylko dwadzieścia siedem procent dostępnych środków. Wskazuje to na trudności finansowe i biurokratyczne, na jakie napotykają Kraje członkowskie.
 
Przedstawiciele Parlamentu i Rada zawarli porozumienie w sprawie szybkiego wejścia w życie ułatwień w dostępie do funduszy strukturalnych. Głosowanie, które ma potwierdzić porozumienie zostało przełożone na majową sesję w Brukseli piątego lub szóstego maja.
 
Nowe przepisy przyspieszą przepływ środków na projekty rozwoju regionalnego i uproszczą zasady ubiegania się o fundusze. Szkolenia zawodowe, praktyki i inwestycje publiczne będą mogły teraz odbywać się szybciej, a projekty, które wcześniej zależały od uruchomienia narodowych środków będą mogły być kontynuowane.
 
"Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy w stanie zaoferować krajom, które borykają się z trudnościami finansowymi taką pomoc, jakiej potrzebują", mówiła w czasie debaty w Strasburgu rumuńska posłanka liberalna, Ramona Nicole Mănescu.
 
Bułgarski socjalista, Evgeni Kirilov, który odpowiada w Parlamencie za przygotowanie zmian w unijnych przepisach tłumaczył posłom z komisji rozwoju regionalnego, iż "nie powinniśmy zapominać, że wprowadzając zmiany chcemy pomóc państwom członkowskim w osiąganiu większych korzyści z polityki spójności w tym ważnym okresie."
 
Lista krajów uprawnionych do korzystania z dodatkowych funduszy z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności obejmuje Rumunię, Węgry, Estonię, Litwę oraz Łotwę. Dzięki temu możliwa będzie ocena, które państwa członkowskie najbardziej ucierpiały pod wpływem kryzysu gospodarczego. Zasady określające cofnięcie finansowania w przypadku niepełnego wykorzystania funduszy w roku 2007 również zostaną zmienione. Poszczególne kraje zyskają więc więcej czasu na wykorzystanie swojej puli środków.
 
Zdaniem Sophie Auconie, francuskiej posłanki z grupy EPP, nowelizacja przepisów "zwiększa elastyczność i solidarność w Europie", wprowadzając "nadzwyczajne środki antykryzysowe, takie jak częstsze finansowanie z góry oraz nowe zasady księgowania".
 
Obecnie kraje Wspólnoty Europejskiej są zobowiązane do zwrotu niewykorzystanych funduszy w ciągu dwóch lat od zatwierdzenia ich prośby o dofinansowanie. Nowe zasady dadzą im więcej czasu na realizację projektów, które nie zostały zatwierdzone lub wdrożone w przewidzianym terminie.
 
Źródło: Parlament Europejski

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.