Data publikacji: 24.03.2010

Czy powstanie Europejski Fundusz Walutowy?

W Parlamencie coraz częściej mówi się o utworzeniu Europejskiego Funduszu Walutowego, który pozwoli ratować kraje, które tak jak Grecja, popadły w finansowe tarapaty. W poniedziałek, posłowie z parlamentarnej komisji gospodarczej i monetarnej rozmawiali o tym pomyśle z prezesem Europejskiego Banku Centralnego, Jean-Claude Trichetem i przewodniczącym Eurogrupy, Jean-Claude Junckerem.


Spotkanie poprzedziło czwartkowy szczyt Unii Europejskiej, który zdominują kwestie pomocy finansowej.
 
Szef Eurogrupy Juncker uważa, że warto zastanowić się nad pomysłem utworzenia unijnego mechanizmu na wzór Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gdyż "Europie brakuje instrumentów pozwalających właściwie radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi". Podkreślił jednak, że powołanie EFW nie przyniesie niezawodnego remedium na greckie bolączki.
 
Prezes Europejskiego Banku Centralnego, Trichet mówił, iż można by zbadać przydatność rozwiązania, jakim jest EMF. Nie był jednak skłonny do "ciągłego stworzenie nowych mechanizmów". "Zróbmy jak najlepiej wszystko to, co możemy dysponując aktualnymi narzędziami; to przede wszystkim rządy powinny zachowywać się właściwie".
 
Na posiedzeniu 17 marca, Mario Draghi, prezes włoskiego banku centralnego i przewodniczący Rady Stabilności Finansowej grupy G-20 mówił, iż taki fundusz "powinien być zawsze traktowany jako wisienka na torcie", podczas gdy większość pracy powinniśmy wykonywać poprzez konsolidację podatkową.
 
Obecny na spotkaniu szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Dominique Strauss-Kahn mówił, iż Fundusz bez problemu współpracuje z instancjami regionalnymi w skali globu. Zaznaczył jednak, iż potrzebujemy instytucji, która obejmie cały światowy system finansów. Według Strauss-Kahna, Europejski Fundusz Walutowy nie może być lekarstwem na grecki kryzys. Zanim powstanie minie wiele czasu, a problem Grecji trzeba rozwiązać już teraz.
 
Posłowie za EFW
 
Grecka deputowana Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, z grupy EPP w pełni popiera pomysł utworzenia Europejskiego Funduszu Walutowego, który będzie interweniował, gdy kraje strefy euro wpadną w poważne kłopoty, jak w obecnej sytuacji".
 
"EFW nie będzie nową instytucją monetarną, ale mechanizmem wsparcia obwarowanym przez rygorystyczne i szczegółowe przepisy ", powiedziała posłanka. "Musimy również wspierać lepszą koordynację polityki podatkowej i gospodarczej w strefie euro równolegle z przestrzeganiem Paktu Stabilności i Wzrostu".
 
Socjalista Udo Bullmann, członek komisji gospodarczej i specjalnej komisji zajmującej się kryzysem uważa, iż: "EFW może w przyszłości skraść wiatr z żagli spekulacyjnych podmiotów finansowych. Przyznawanie kredytów z funduszu musi być oparte na jasnych kryteriach. W ten sposób państwa członkowskie będą kontynuowały wysiłki modernizacyjne. Europa nie musi jednak czekać na swój Fundusz Walutowy; Artykuł 122 Traktatu UE zezwala na pomoc dla członków strefy euro, którzy doświadczają trudności z powodu czynników zewnętrznych, takich jak ataki spekulacyjne.
"Jeśli chcemy wspólnego rynku i wspólnej waluty, nie możemy sobie pozwolić na 27 krajowych polityk gospodarczych. Nie można w tej chwili zaniedbywać ważnych reform społecznych, ekologicznych i gospodarczych", dodał poseł.
 
Francuski poseł grupy Zielonych, Pascal Canfin powiedział, iż jego grupa polityczna opowiada się za "utworzeniem EFW jako suwerennego systemu rozwiązywania kryzysów związanych z zadłużeniem". Jednakże "EFW sam w sobie nie stanowi rozwiązania następujących kryzysów, lecz może być częścią mechanizmu zapobiegania im, jeśli będą mu towarzyszyły odpowiednie reformy polityki państw członkowskich, które sięgną do strukturalnych korzeni kryzysu".

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.